Sioło – wystawa multimedialna


Wystawa przedstawia otwarty na wszystkie grupy wiekowe larp cykliczny, mający miejsce kilka razy do roku, w malowniczej osadzie średniowiecznej Kopaniec, pod Jelenią Górą. Larp będący głównym tematem prezentacji to opowieść inspirowana ludowością i polskim folklorem z przełomu XIX-XX w. Nie jest to gra tylko dla dzieci, to wydarzenie, które łączy walory edukacyjne, aktywność fizyczną i improwizację teatralną zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców.

Wrocławskie Stowarzyszenie Fantazjada powstało w 2010 roku. Cele jakich podejmują się jego członkowie są kontynuacją działań prowadzonych od 1994 roku pod sztandarem ZHP. Głównymi aktywnościami organizowanymi przez Stowarzyszenie, są larpy.

LARP (ang. live action role-playing) – to aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają opowieść, odgrywając role podobnie do improwizowanego teatru. Akcja larpa może być osadzona zarówno w świecie rzeczywistym, jak i fikcyjnym.

Początkowo Fantazjada, od której wywodzi się nazwa założonego później stowarzyszenia, jako larp była grą tworzoną dla młodzieży. Z czasem jednak osoby zaangażowane w organizację tej gry dorosły, a wraz z nimi grupa docelowa, której dedykowana była wówczas gra. Po 20 latach ciężko wyobrazić sobie jak bardzo Fantazjada różni się formą i tematyką od pierwszych organizowanych edycji, obecnie jest to cykliczna impreza, gromadząca co roku na kilka dni kilkuset uczestników z całej Polski, a także z zagranicy.

Po wielu latach stowarzyszenie postanowiło wrócić do korzeni i zorganizować grę, która nie tylko zaangażuje młodzież i dorosłych, ale również dzieci. Tak powstał projekt Sioło.

Sioło to larp obyczajowy, poprzedzony warsztatami. Opowieść inspirowana ludowością i polskim folklorem z przełomu XIX-XX wieku, którą osadziliśmy w uniwersum znanym z gry terenowej Fantazjada.

Larp projektowany jest z myślą o wielu odsłonach — chcemy, by gracze kierowali losami postaci w sposób przemyślany, umożliwiający ich kontynuację.

Za punkt honoru postawiliśmy sobie stworzenie scenariusza, w którym pomimo realistycznego settingu każdy gracz czuje się ważny i potrzebny. W którym ważną częścią społeczności jest przekrój wiekowy. Z tego też względu stworzyliśmy świat i otoczenie przyjazne dzieciom, gdzie dedykowane wątki zapewniają im maksimum zabawy i umożliwiają zapoznanie się z historycznymi realiami ówczesnego życia.

Malownicze, górskie okolice miejscowości Kopaniec i odtworzona średniowieczna osada przy agroturystyce Farma69 okazały się być idealnym miejscem na gry, które jako stowarzyszenie już zorganizowaliśmy i które w przyszłości planujemy zorganizować. W przypadku Sioła, na początku września tego roku odbędzie się już trzecia edycja tego larpa.

Tym razem fabuła gry będzie toczyć się późnym latem, kiedy to kończą się żniwa, a mieszkańcy Gęślic szykują się na wesele miejscowych zakochanych. Z wydarzeniem tym wiąże się wiele obrzędów i ludowych tradycji, których odgrywanie będzie główną osią larpa.

Poprzednie dwie edycje odbywały się kolejno jesienią oraz wiosną. Główną osią pierwszej odsłony były dożynki, które wspólnie przygotowywały wszystkie uczestniczące w grze rodziny. Druga edycja skupiała się na obrządkach przywitania wiosny i wymieceniu z chat resztek zimy. Wszystkim edycjom towarzyszą tradycyjne, pochodzące z mitologii słowiańskiej gusła, z którymi najmłodsi uczestnicy często mają styczność po raz pierwszy w życiu. Nieodłącznym elementem gry jest również tradycyjna staropolska kuchnia. Graczę chętnie łapią się za gotowanie żuru, czy też wspólne lepienie pierogów.

Przed larpem w ramach przygotowań dzielimy się z uczestnikami artykułami dotyczącymi obrzędów i tradycji, jakie pojawią się na grze. Zachęcamy do przeczytania ich swoim dzieciom, by przygotować je na atrakcje, czekające na nie na miejscu. Tak samo dzieci jak i dorośli, przed grą dostają swoje karty postaci. Nie pomijamy najmłodszych uczestników, prowadząc z ich rodzicami rozmowy mające na uwadze preferencje ich pociech.

Dzień przed samą grą organizujemy również warsztaty ze śpiewu, tańca tradycyjnego i obrzędów. Są to prowadzone w luźnej atmosferze lekcje, służące wcześniejszej integracji uczestników i zaznajomieniu się z realiami i porządkiem larpa. Jest to też świetny moment na to, by młodsze pokolenie zapoznało się ze sobą jeszcze przed wejściem w świat gry.

Jako stowarzyszenie reprezentujemy część starszej generacji, które zaczęło grać w larpy od najmłodszych lat, teraz bogatsi w doświadczenie chcemy wprowadzić kolejne pokolenie w otwarty świat larpów, pozwalających rozwijać wyobraźnię, tworzyć przyjaźnie i aktywnie spędzać czas integrując się międzypokoleniowo.

Z tego miejsca chcemy zachęcić wszystkich rodziców do zaznajomienia się z ofertą larpów dla dzieci i młodzieży w Polsce. Zapraszamy też na nasze wydarzenie, które łączy walory edukacyjne, aktywność fizyczną i improwizację teatralną zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców.

Film:
https://drive.google.com/file/d/0BzWwdeyswtUBRnJjOVFtczAwWVE/view?usp=sharing
https://drive.google.com/open?id=0BzWwdeyswtUBRnJjOVFtczAwWVE