Prelekcje


Poniżej znajdują się opisy prelekcji wraz z informacjami o rodzaju atrakcji, miejscu i prowadzącym.

Wszyscy byliśmy dziećmi

Rodzaj atrakcji: Spotkanie

Miejsce: P1

Czas: Piątek 18:00

Prowadzący: Rafał Pośnik

Tematyka: #RPG #(Nie)DlaDzieci #Wspomnienia

Retrospekcja do czasów dzieciństwa jako przykład początku przygody.
Ten punkt programu pozwoli Wam na nowo zanurzyć się w magiczny świat baśni i RPG. Chcemy, żebyście wraz z nami podróżowali po krainie Waszego dzieciństwa i odzyskali dawno zapomniane wspomnienia. Mamy nadzieję, że pozwoli Wam to spojrzeć na świat innymi oczami, oczami dziecka.
Punkt programu poprowadzi i użyczy swoich wspomnień Rafał Pośnik. Obecnie dorosły, kiedyś dziecko.

 

Dorośli i dzieci: o komunikacji z dziećmi

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P1

Czas: Piątek 19:00

Prowadzący: Beata Urbanowicz

Tematyka: #(Nie)DlaDzieci #osoby i dzieci niepełnosprawne #komunikacja #hobby

Tym razem chcemy porozmawiać nie tylko o współdzieleniu hobby z młodymi uczestnikami. Ten punkt programu będzie prowadzony ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji z dzieckiem niepełnosprawnym oraz jak to wpływa na nas jako uczestników tej komunikacji. Prowadząca podzieli się z nami swoimi doświadczeniami na tym polu, omówi przykłady i pokaże praktyczne zastosowanie nowego punktu widzenia. Opowiemy też o technikach pracy z różnymi grupami ze względu na niepełnosprawność, gdyż chcemy, by nasze hobby było otwarte dla wszystkich. Dzięki temu wspólna przestrzeń będzie bezpieczniejsza i przyjemniejsza dla każdego uczestnika.

 

Gwiezdne Wojny RPG od Fantasy Flight Games

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P2

Czas: Piątek 19:00

Prowadzący: Andrzej „Andre” Rylski

Tematyka: RPG, Gwiezdne Wojny

Prezentacja systemów: Edge of the Empire, Age of Rebellion i Force and Destiny – czyli Gwiezdne Wojny na rewolucyjnej mechanice od FFG. Na prelekcji poznacie podstawowe założenia tych systemów, dowiecie się, czemu symbole na kostkach są lepsze od liczb, a trzy systemy lepsze od jednego. Omówione zostaną skrótowo wszystkie trzy linie wydawnicze, od czego warto zacząć przygodę i czym się kierować przy kupowaniu dodatków.

 

Konkurs filmowy

Rodzaj atrakcji: Konkurs

Miejsce: P1

Czas: Piątek 20:00

Prowadzący: Mateusz Krakowiak

Tematyka: Filmy

Filmy, filmy i jeszcze raz filmy! Stare, młode, niszowe, znane, oscarowe, te najlepsze i te gorsze, aktorskie kreacje, portrety reżyserów. Wszystko to skondensowane w konkursie filmowym, na który serdecznie zapraszam.

 

Spotkanie z autorem gry planszowej STWORZE

Rodzaj atrakcji: Spotkanie

Miejsce: P1

Czas: Piątek 20:00

Prowadzący: Grzegorz „Don Czeslavio” Arabczyk

Tematyka: Planszówki

W czasie spotkania autor opowie o swoim projekcie, o samej kampanii na portalu Wspieram.to, a także odpowie na pytania. Po spotkaniu będzie możliwość rozegrania jednej partii (szacowany czas 2-2,5h). Ilość graczy – do 5 osób.

 

Konkurs warhammerowy

Rodzaj atrakcji: Konkurs

Miejsce: P1

Czas: Sobota 10:00

Prowadzący: Mateusz Krakowiak

Tematyka: Warhammer, RPG

Wszystkich fanów II edycji Warhammera FRP na pewno zelektryzowała wiadomość o polskim wydaniu niepublikowanych wcześniej w naszym kraju dodatków do systemu. W związku z tym proponuję odświeżyć sobie pamięć przed nadchodzącymi lekturami w konkursie wiedzowo-artystyczno-rozrywkowym. Poza standardowymi pytaniami i konkurencjami oczekujcie m.in. niezapomnianych pokazywanek czy rysowanek. Zapraszam serdecznie drużyny!

 

Metamorphosis Alpha – pierwsza gra fabularna SF

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P2

Czas: Sobota 10:00

Prowadzący: Marcin „Seji” Segit

Tematyka: rpg, oldskul, science fiction

W 1976 roku ukazała się „Metamorphosis Alpha”, pierwsza fantastycznonaukowa gra fabularna. Ten zasłużony dla hobby tytuł, choć nieco zapomniany, przeżywa obecnie drugą młodość. Co więcej, został wreszcie wydany po polsku, na co trzeba było czekać aż 41 lat. Podczas prelekcji opowiem o historii i obecnej kondycji „Metamorphosis Alpha”, przybliżę system oraz podzielę się spostrzeżeniami, jak poprowadzić tę sędziwą grę i dobrze się przy tym bawić.

 

Gry paragrafowe wczoraj, dziś i jutro

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P2

Czas: Sobota 11:00

Prowadzący: Paragrafka

Tematyka: paragrafówki, książki, gry

Przedstawienie gier paragrafowych: czym są i jak zmieniały się na przestrzeni lat. Prezentacja najciekawszych i najbardziej znanych paragrafówek ze świata.

 

Turniej X-wing – Store Championship – planszomania.pl

Rodzaj atrakcji: Turniej

Miejsce:

Czas: Sobota 12:00

Prowadzący: Planszomania

Zapraszamy wszystkich na turniej X-Winga! Nagrody: Zestaw Store Championships 2017. Rundy po 75 minut swiss, zgodnie z zasadami turniejowymi FFG. Wpisowe: 40 zł.

Liczba miejsc ograniczona! Zalecamy wcześniejszą rejestrację przez formularz: http://tnij.at/turniejxwingplanszomania

Turniej odbędzie się, jeżeli zgłosi się minimum 8 osób. W przypadku mniejszej liczby graczy zostanie zorganizowany zwykły turniej X-wing, na nagrody przeznaczone będą elementy z zestawu turniejowego zawierającego m. in. Ello Asty. W tym przypadku wpisowe nie będzie obowiązywało.

Wymagane posiadanie przez graczy wszystkich elementów niezbędnych do gry. Mile widziane także własne maty.

 

Klątwa Przeznaczenia – fantasy, jakiego nie było

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P1

Czas: Sobota 12:00

Prowadzący: Monika Magoska-Suchar, Sylwia Dubielecka

Tematyka: rpg, pisarz, książka, fantasy, romans, duet

Podczas prelekcji autorki opowiedzą o początkach ich przygody z pisaniem, nawiązując do gier RPG, z których wywodzi się ich twórczość. Wyjaśnią, jak przez lata zmienił się ich styl, skąd czerpią pomysły i jak wygląda praca w duecie. Pisarki przedstawią zarys fabuły swojej debiutanckiej powieści „Klątwa Przeznaczenia”, wprowadzając odbiorców w niezwykły świat Mistrzów i Milady.

 

Cyberpunk 2017

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P2

Czas: Sobota 12:00

Prowadzący: Leszek Karlik

Tematyka: Cyberpunk

Żyjemy w czasach, w których science fiction nie obiecuje młodym ludziom latających samochodów i baz na Marsie, lecz mroczną cyberpunkową dystopię. I proszę bardzo, jest mroczna cyberpunkowa dystopia.

Krótka prezentacja tego, dlaczego żyjemy w cyberpunkowej rzeczywistości i zapowiada się na to, że będzie tylko gorzej. Społeczny panoptykon, rosnące rozwarstwienia społeczne, automatyzacja stanowisk pracy, militaryzacja policji oraz robotyzacja wojska, czyli future is fucked. Z bibliografią.

 

Historia piractwa: na wodach Bałtyku i Morza Północnego

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P1

Czas: Sobota 13:00

Prowadzący: Andrzej Pierzchała

Tematyka: historia, piraci, marynistyka

Opowieść o braciach Witalijskich, o piratach z Kaszub, Żuław i Gdańska, a także o kaprach hanzeackich i wojnach miast z Danią i Zakonem Krzyżackim.

Każdy zna klasyczny obraz pirata, wzorowanego na Long Johnie Silverze kuternogę z papugą na ramieniu, plądrującego statki Morza Karaibskiego. Jednak równie barwna jest opowieść o braciach Witalijskich, o żmudnych i dziwnych, acz znaczących wojenkach miast-państw kupieckich z królem Danii, z panami ziemskimi północnych Niemiec, w końcu z Zakonem, Szwecją, Anglią i każdym, kto godził w ich handel. Opowieść niezwykła i co ważne – prawdziwa.

 

Moje kreacje

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P1

Czas: Sobota 14:00

Prowadzący: Marcin S. Przybyłek

Marcin S. Przybyłek opowie o transhumanistycznym świecie GamedecVerse, bliskiej przyszłości powieści „CEO Slayer” oraz szalonej kreacji Orła Białego.

 

RPG: Dorośli i dzieci

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P2

Czas: Sobota 14:00

Prowadzący: Rafał Pośnik

Tematyka: #(Nie)DlaDzieci #RPG #DorośliiDzieci

Wykład o współdzieleniu przestrzeni hobby z młodszymi uczestnikami. Omówienie technik i wpływu różnych grup wiekowych na rozgrywkę oraz o rodzajach doświadczeń. Ten punkt programu będzie prowadzony z punktu widzenia dorosłego MG oraz gracza z wieloletnim doświadczeniem. Będziemy pokazywać praktyczne wyzwania oraz w jaki sposób sobie z nimi radzić, gdy już się nam przytrafią. Opowiemy też o naszych doświadczeniach związanych z różnymi grupami wiekowymi wśród uczestników, z rodzajami przestrzeni porozumienia i wszelkimi innymi aspektami, z którymi się spotkaliśmy, a które mogą Wam pomóc wspólnie cieszyć się hobby.

 

Realistyczne walki w kosmosie

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P2

Czas: Sobota 15:00

Prowadzący: Leszek Karlik

Tematyka: SF, książki, filmy, seriale

Opisy walk w kosmosie są w fantastyce spotykane nad wyraz często. Książki, filmy, seriale telewizyjne, komiksy – we wszystkich można znaleźć strzelające do siebie nawzajem i wybuchające okręty kosmiczne. Ale trafienie na realistyczny opis , biorący pod uwagę ograniczenia fizyczne, które będą kształtować wszelkie konflikty dziejące się poza atmosferą, jest bardzo trudne. Po tej prelekcji będziecie wiedzieć, jak taki opis powinien wyglądać (i co jest nie tak w Expanse).

Jeżeli chcecie usłyszeć o delta-V, mechanice orbitalnej, impulsie właściwym, zasięgu laserów ograniczonym dyfrakcją, obronie strefowej oraz innych ezoterycznych pomysłach na walkę w kosmosie przestrzegającą praw Newtona, Carnota, Ciołkowskiego i Einsteina – znaleźliście coś dla siebie.

 

Spotkanie autorskie

Rodzaj atrakcji: Spotkanie

Miejsce: P1

Czas: Sobota 16:00

Prowadzący: Marcin S. Przybyłek

Spotkanie autorskie z Marcinem S. Przybyłkiem.

 

Sesje sandboxowe: stwórz własną piaskownicę!

Rodzaj atrakcji: Panel

Miejsce: P1

Czas: Sobota 17:00

Prowadzący: X-ray Jay

Tematyka: sandbox, nieliniowość, konstrukcja świata, samograj

Panel dyskusyjny dotyczący prowadzenia sandboxowych sesji RPG. Nikt nie kończył sandboxologii stosowanej – każdy MG wypracowuje własny warsztat i metody konstruowania sandboxa. Spotykałem się z opinią, że prowadzenie sandboxów to mistyczna wiedza tajemna. Podczas panelu udowodnię, że tak nie jest i chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami, polecę garść sprawdzonych patentów. Liczę na owocną wymianę doświadczeń.

 

Historia piractwa: złota era piractwa w Nassau

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P2

Czas: Sobota 17:00

Prowadzący: Andrzej Pierzchała

Tematyka: historia, piraci, marynistyka

Pierwszym skojarzeniem po usłyszeniu nazwy Nassau będzie dla wielbiciela serial „Black Sails”. Niejeden jednak zdziwić się może, odkrywszy, jak duża część postaci i wydarzeń z kolejnych sezonów ma oparcie w faktach. Przyjdź posłuchać o losach Jacka Rackhama, Anny Boney, Woodesa Rogersa, Charlesa Vane’a i innych. Dowiedz się, jak ciąg zbiegów okoliczności i jeden wielki sztorm na dwie dekady stworzyły złotą erę piratów i republikę w Nassau.

 

Jak zabić wiedźmina? – Czyli o szermierce w grach komputerowych przez pryzmat niemieckiej szkoły fechtunku

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P1

Czas: Sobota 18:00

Prowadzący: Hubert Mroziński i Ewelina Cieśla

Tematyka: walka bronią, gry komputerowe

Stowarzyszenie na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki ARMA-PL wytłumaczy podczas prelekcji, jakie błędy są popełniane w trakcie tworzenia systemów walki w grach. Użyjemy przykładów z popularnych tytułów, a także postaramy się pokazać, co należy zrobić, aby takich błędów unikać.

 

Wielkie wtopy na morzach i lądach, czyli gdy nie warto fatygować wroga

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P2

Czas: Sobota 18:00

Prowadzący: Andrzej Pierzchała

Tematyka: historia

Gdy carska flota wyruszała, by zatonąć pod Cuszimą, jej okręty nie mogły prowadzić ognia z wielu dział. Ambrazury trzeba było bowiem trzymać zamknięte – z powodu przeładowania okrętów znajdowały się pod wodą.

W czasie pierwszej wojny światowej, idąc na odsiecz Kut i nie mogąc znaleźć w ciemności nieprzyjaciela, żołnierze brytyjscy zmuszeni byli wspomagać się tachografami rowerowymi.

Zapraszam do posłuchania o tych i o innych ciekawostkach z dziejów porażek militarnych.

 

Wielka Trzynastka – samobójstwa w sztukach Szekspira

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P1

Czas: Sobota 19:00

Prowadzący: Dominika Filipowicz

Tematyka: teatr, pisarz, książki

William Szekspir to postać po dziś dzień budząca wiele kontrowersji. Jedni duszą się pod ciężarem jego nieśmiertelnych sztuk, nie będąc w stanie znieść tego, jak wielki wpływ ma na współczesny świat. Inni stawiają mu w myślach złote pomniki, uważając, że nigdy nie było ani nie będzie lepszego dramaturga.  Nieustannie rzesze szekspirologów zastanawiają się nad znaczeniem każdego słowa i każdej litery w jego sztukach. Jednym z pytań uparcie nasuwających się po lekturze Romea i Julii, Antoniusza i Kleopatry, Juliusza Cezara czy Hamleta jest: czemu Szekspir tak często każe swoim bohaterom umierać samobójczą śmiercią? Czy chce coś w ten sposób przekazać, czy to tylko nowy sposób na przyciągnięcie uwagi widza, kiedy morderstwa zbytnio już spowszedniały?

 

Horror dla dzieci

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P2

Czas: Sobota 19:00

Prowadzący: Rafał Pośnik

Tematyka: #Magia #NeilGaiman #Literatura #Dzieci # Horror #Książki #(Nie)DlaDzieci #Biblioteki

Prelekcja na przykładzie tekstów Neila Gaimana o naturze bajek, dzieciach i celu bibliotek w zmieniającym się społeczeństwie XXI wieku. Tak naprawdę chcemy Wam pokazać potęgę słowa. Będziemy rozmawiać o tym, co znaczą godziny spędzone w bibliotece oraz jak można być pisarzem dla dzieci i jednocześnie pisać powieści grozy. Wszystko to w duchu i pod egidą Neila Gaimana, jednego z najbardziej poczytnych autorów fantasy. Pokażemy podróż autora od momentu, w którym był dzieckiem, do człowieka, którym jest dziś. Będzie też odrobinę o tym, co jest straszne dla dzieci i dlaczego warto o tym czytać.

 

Kto rządzi w imperium? Przykład anarcho-totalitaryzmu [WH40]

Rodzaj atrakcji: Panel

Miejsce: P1

Czas: Sobota 20:00

Prowadzący: Heniek

Tematyka: RPG

Dyskusja z przymrużeniem oka o tym, kto sprawuje władzę w imperium i o konfliktach między frakcjami.

 

Dorośli i dzieci: o wspólnym larpowaniu

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P2

Czas: Sobota 20:00

Prowadzący: Agnieszka Kurek

Tematyka: #(Nie)DlaDzieci #larp #Rozrywka  #Gry terenowe #Dzieci

Tym razem prowadząca opowie nam o praktycznym aspekcie dzielenia hobby z dziećmi. Agnieszka Kurek jest doświadczonym larpowcem i propagatorką grania z dziećmi. Ta prelekcja będzie prowadzona z punktu widzenia dorosłego, który zaprasza dziecko do larpowania, animuje larpy pod kątem czasu dla najmłodszych i sam gra wątki. Będziemy pokazywać wyzwania dla takiej osoby oraz w jaki sposób sobie z nimi radzić. Opowiemy też o całej stronie logistycznej larpa z dziećmi.

 

Dandys, fircyk, strojniś – studium przypadku

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P1

Czas: Sobota 21:00

Prowadzący: Patron

Tematyka: Historia, moda

„Otóż zawsze należy być lepiej ubranym od wszystkich. Należy być lepszym, silniejszym, inteligentniejszym, sprawniejszym, przetrącać karki wrogom oraz brać ich kobiety przy melodyjnym trzasku płomieni oblizujących gonty ich domostw.

Taka jest sztuka wojny dandysa.”

 

Konkurs wiedzy o polskich i słowiańskich istotach nadnaturalnych

Rodzaj atrakcji: Konkurs

Miejsce: P2

Czas: Sobota 21:00

Prowadzący: Biedronka

Tematyka: Mitologia słowiańska

Jak dobrze znasz słowiańskie potwory? Czy wiesz, czym jest ażdacha? Czy wiesz, jak obłaskawić bannika i pozbyć się morowej dziewicy? Przyjdź i sprawdź!

 

Dorośli, dzieci i fandom

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P1

Czas: Niedziela 10:00

Prowadzący: Anna Nahurna

Tematyka: #(Nie)DlaDzieci #Fandom #RPG #Konwenty #Rodzina #Zabawa #Rozrywka #Ogrosfera.pl

Prowadząca opowie o tym, jak to jest dzielić pasję do RPG z dziećmi. Anna Nahurna jako część Ogrosfery.pl jest aktywnym członkiem fandomu, zapaloną fanką RPG i fantastyki, a przede wszystkim jest mamą. To osoba pełna entuzjazmu, która nie zamyka swojego hobby na nowych członków rodziny. Prelekcja będzie prowadzona z punktu widzenia dorosłego MG oraz gracza, który musi zapanować nad trzema niezwykle żywymi potworkami. Będziemy pokazywać wyzwania z perspektywy mamy oraz opowiadać, w jaki sposób sobie z nimi radzić, gdy już się nam przytrafią. Opowiemy też o podróżowaniu z dziećmi na konwent, kreatywnych zabawach i masie uśmiechu, jakie te rzeczy niosą ze sobą.
 

Dungeons & Dragons – Satan’s Game, czyli czy gry fabularne zabijają?

Miejsce: P2

Czas: Niedziela 10:00

Prowadzący: Adam Wilkans (Vilkans)

Tematyka:

Pod koniec lat 70-tych gry fabularne stały się wrogiem publicznym numer jeden. Posądzano je o propagowanie satanizmu, magii i morderstwa, a uczestnictwo w grze miało doprowadzać młodzież do szaleństwa i chorób psychicznych. Przyjrzyjmy się fenomenowi kulturowemu, jakim była nagonka na Dungeons&Dragons. Spróbujemy zrozumieć, czym jest panika moralna, jakie są przyczyny takiego zjawiska, a także z przymrużeniem oka pochylimy się nad co bardziej absurdalnymi wytworami propagandy strachu związanej z Dungeons&Dragons.

 

Warsztaty Wolsungowe

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P1

Czas: Niedziela 11:00

Prowadzący: Jakub Osiejewski

Tematyka: Wolsung, RPG

Para, gadżety, szybka akcja i dziewiętnastowieczna atmosfera! Porozmawiamy o prowadzeniu przygód akcji, zagrywaniu kart i odkryciach na Urdzie.

 

Bang! Bang! Tra-ta-ta-ta! Pif! Paf! – czyli o broni palnej w RPG

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P2

Czas: Niedziela 11:00

Prowadzący: Aleksander „Złotówa” Kowaliński

Tematyka: RPG, militaria

Broń palna towarzyszy człowiekowi od setek lat. W czasie prelekcji opowiem o rodzajach broni palnej, które występowały od początków XX wieku aż do chwili obecnej. Przedstawię podstawowe fakty na temat działania i używania broni i amunicji, oczywiście w kontekście sesji RPG. Zaprezentuję, jak autorzy różnych systemów radzą sobie z przekładaniem rzeczywistości na opis mechaniczny. Nie będę się zagłębiał w bardzo specjalistyczne zagadnienia, więc zapraszam na prelekcję przede wszystkim laików. Jeśli chcesz wiedzieć, czym różni się pistolet od rewolweru albo karabin od strzelby i jak wykorzystać na swoją korzyść te różnice – albo patrzysz w tabelę broni i nie wiesz, co wybrać – ta prelekcja jest dla Ciebie.

 

Pokaz walki mieczem długim według szkoły niemieckiej

Rodzaj atrakcji: Pokaz

Miejsce: Boisko (lub aula)

Czas: Niedziela 12:00

Prowadzący: Konrad Świderek

Tematyka: walka bronią

Stowarzyszenie na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki ARMA-PL zademonstruje styl walki mieczem długim bez opancerzenia (Blossfechten) według nauk Mistrzów wywodzących się ze szkoły niemieckiej.

 

Komiks dla dzieci: spotkanie z Maćkiem Kurem

Rodzaj atrakcji: Spotkanie

Miejsce: P1

Czas: Niedziela 12:00

Prowadzący: Rafał Pośnik, Maciek Kur

Tematyka: #(Nie)DlaDzieci #Komiks #KajkoiKokosz

Maciej Kur to polski scenarzysta komiksowy i filmowy oraz recenzent, absolwent warszawskiego ASP i Akademii Filmu i Telewizji. Jest też współtwórcą serii komiksów “Lil i Put” nagrodzonej w 2014 wyróżnieniem za komiks w duchu Janusza Christy. Maciek w 2016 roku podjął się kontynuacji Kajka i Kokosza w komiksie pt. „Obłęd Hegemona” – historii o Zbójcerzach i Łamignacie. Przygody te są oficjalnym przedłużeniem serii z błogosławieństwem wydawcy i rodziny autora, a także stanowią pomost między pokoleniami. Autor chętnie wprowadzi Was w świat komiksu i opowie o swoich bohaterach. Mimo, że jest całkiem dorosły, nadal umie bawić się jak dziecko.

 

Nos jak haczyk, kurzą nogę i krogulcze ma paznokcie – czyli demonologia w RPG

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P2

Czas: Niedziela 12:00

Prowadzący: Aleksander „Złotówa” Kowaliński

Tematyka: RPG

W bardzo wielu systemach istnieje świat nadprzyrodzony. Zamieszkany jest przez istoty magiczne, duchy, zjawy i… demony. Te ostatnie staną się bohaterami naszej prelekcji. Postaram się przedstawić demonologiczne koncepcje istniejące w różnych systemach, a także porównać je do istniejących w naszym świecie rozważań natury demonologicznej. Demony będą kluczowe, ale prelekcja nie obędzie się bez choćby kilku słów o grzechach, potępieniu, magii i kulcie. Jeśli interesujesz się sprawami Gości z Dołu – ta prelekcja jest dla Ciebie.

Na prelekcję zapraszam dojrzałych Słuchaczy i Słuchaczki.

 

Warsztat z walki długim mieczem według szkoły niemieckiej

Rodzaj atrakcji: Warsztat

Miejsce: Boisko (lub aula)

Czas: Niedziela 13:00

Prowadzący: Konrad Świderek

Tematyka: walka bronią

Stowarzyszenie na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki ARMA-PL pokaże podstawowe techniki władania mieczem długim bez opancerzenia (Blossfechten) według nauk Mistrzów szkoły niemieckiej. Uczestnicy poznają sposób poruszania się w walce oraz wybrane podstawowe akcje ataku.

 

Kino wielkiej przygody

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P1

Czas: Niedziela 13:00

Prowadzący: Dzikowy

Tematyka: ogólnofantastyczny

Powieści i filmy przygodowe od początku swojego istnienia muszą postępować zgodnie z pewnymi zasadami. Odejście od nich kończy się klapą, choć często ani odbiorca, ani autor nie potrafią powiedzieć, co nie zagrało. Oprę się na franczyzach Star Wars i Star Trek z niewielkimi wycieczkami w stronę Indiany Jonesa i Avatara. Oczywiście spojlery jak w Formule 1.

 

Czy warto? Czyli RPG jako coś więcej niż rozrywka

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P2

Czas: Niedziela 13:00

Prowadzący: Jakub Zapała

Tematyka: RPG, hobby

Cześć, jestem Jakub. Od lat na konwentach prowadzę sesje i opowiadam o RPG. Publikuję i wydaję własne gry (np. Dwory Końca Świata). Jeździłem jako opiekun na obozy RPG. Oferuję moje usługi jako MG do wynajęcia. Pisuję, występuję, adminuję, sędziuję, działam. Nasuwa się pytanie: czy warto? Czy jest sens podporządkowywać temu hobby kawał życia? Ja, jak widać, odpowiedziałem już sobie na to pytanie. Ale może Wy chcielibyście dowiedzieć się, jak to wygląda i jak uniknąć błędów, które ja popełniłem.

 

Jak być dobrym graczem?

Rodzaj atrakcji: Warsztaty

Miejsce: P1

Czas: Niedziela 14:00

Prowadzący: Staszek „Scobin” Krawczyk

Tematyka: RPG, gracze

Znajomość własnych słabych i mocnych stron, umiejętność dogadywania się z innymi graczami i MG, wiedza o świecie i mechanice, tworzenie ciekawych postaci, ich odgrywanie i opisywanie, aktywny udział w sesji… Zapraszam na rozmowę o kompetencjach, które warto ćwiczyć, jeśli zależy nam na dobrej zabawie (swojej i całej grupy). Na spotkaniu będzie też można zgłosić (jawnie lub anonimowo) własne problemy i pomysły dotyczące „bycia dobrym graczem”.

 

Mazurska magia

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P2

Czas: Niedziela 14:00

Prowadzący: Dzikowy

Tematyka: RPG, ogólnofantastyczny

Czemu mazurski diabeł miał przerąbane bardziej niż Rokita, dlaczego nie powiodła się germanizacja Mazur, a także jak radzić sobie ze zmorą i macicą? Porozmawiajmy o mazurskim folklorze ludowym i o tym, jak się ukształtował. Trochę etnograficznie i trochę anegdotycznie.

 

Wszyscy byliśmy dziećmi II

Rodzaj atrakcji: Prelekcja

Miejsce: P2

Czas: Niedziela 15:00

Prowadzący: Kolega Ignacy

Tematyka: #KolegaIgnacy #RPG #YouTube #Wspomnienia #(Nie)DlaDzieci

Retrospekcja do czasów dzieciństwa – tym razem w wykonaniu Ignacego. Kolega Ignacy to znany youtuber, a prywatnie miłośnik RPG od szóstego roku życia. Chcemy, żebyście mogli poznać jego wspomnienia, posłuchać o początkach z grami fabularnymi oraz porozmawiać o obecnych projektach, w które jest zaangażowany. Mamy nadzieję, że pozwoli Wam to spojrzeć na świat z innej perspektywy. Ignacy nadal jest czynnym graczem RPG mimo natłoku zajęć. Dobrze jest wiedzieć, jak wyglądał początek jego podróży.

 

Zapisz

Zapisz