MRI – jak zajrzeć do środka człowieka
Piątek 16:00
Sala: Szekspir
Osoba prowadząca: dr hab. Dariusz Maciej Pisklak
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Obrazowanie medyczne MRI – jak to działa i co możemy obserwować wykorzystując tę technikę.
Literatura w czasach „Po piśmie”
Piątek 16:00
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Łukasz Kucharczyk
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Czy żyjemy w czasach zamierania sztuki literackiej? Czy coraz bliżej nam do całkowitej „przesiadki” na takie platformy medialne jak film, serial i gra komputerowa? Na ile jeszcze chcemy snuć refleksję a na ile przeżywać i finalnie stać się społecznością „przeżywaczy”? Prelekcja skupiona będzie na tezach jakie zawarł Jacek Dukaj w swoim „Po piśmie”.
RPG = Postmodernizm
Piątek 16:00
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Zbigniew „Zed” Zych (Lans Macabre)
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Gry fabularne są najbardziej wyjątkowymi tekstami kultury jakie ludzkość kiedykolwiek stworzyła. Tylko co z tego wynika dla przeciętnej osoby grającej? Czy to tylko pseudointelektualne pitu pitu, czy może ten fakt da się przekuć na proste i intuicyjne narzędzia dla wszystkich, niezależnie od filozofii i stylu grania? Wbijaj i dowiedz się sam 😉
Sala spokoju
Piątek: 16:00-21:30
Sala: Pina
Osoba zaufania: Sloe
Typ: Sala spokoju
Opis: Konwenty potrafią przebodźcować. Jeśli podczas konwentu potrzebujesz odpocząć od dźwięków, osób i ruchu, przyjdź do Sali Spokoju. Zapraszamy do czytania – możesz skorzystać w niej z naszej biblioteczki. Uwaga: w tym miejscu obowiązuje zachowanie ciszy – jak w bibliotece. Jest to też miejsce, gdzie zawsze będzie można znaleźć jedną z naszych osób zaufania.
Koń prawdę ci powie – o sposobach wróżenia u Słowian
Piątek 17:00
Sala: Szekspir
Osoba prowadząca: Magdalena Wolff
Czas trwania: 20 min
Typ: Prelekcja
Opis: Czy nasi przodkowie byli ślepo posłuszni wyrokom koni? Czy w miodzie mieszka prawda i co bierki mają do wróżenia? Co więcej, czemu wróżbitka często miała czarny palec? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w czasie tej prelekcji.
Co o Lisach Mówią – Od Podań do Popkultury
Piątek 17:00
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Róża Łucja Różycka
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Odkąd ludzie zaczęli budować osady, na ich obrzeżach krążyły lisy. Stojąc na granicy pomiędzy dzikim a ujarzmionym, żyły blisko ludzi, ale nie dały się udomowić. Trafiły do legend większości kultur, z którymi się zetknęły, stały się symbolem sprytu i chytrości, ale są też bezlitośnie zabijane podczas polowań i na futra. Prelekcja będzie się starać pokazać, skąd popularność legend o kitsune czy gumiho, czemu (animowany) Robin Hood był lisem, i jak obecnie są odbierane te niezwykłe zwierzęta.
Ogniwa Paliwowe, co to w ogóle jest i jak mogą przydać się w twojej fabule
Piątek 17:00
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: mgr inż. Wojciech Rosiński (kanał Ogniem i Mieczem + 3, kapituła Quentina)
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Ogniwa Paliwowe, co to w ogóle jest i jak mogą przydać się w twojej fabule.
Wykorzystanie komputerów do projektowania leków – teraźniejszość czy (daleka) przyszłość
Piątek 17:30
Sala: Szekspir
Osoba prowadząca: dr hab. Łukasz Szeleszczuk (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
Czas trwania: 20 min
Typ: Prelekcja
Opis: Ogromny rozwój mocy obliczeniowej komputerów sprawia, iż wykorzystuje się je w coraz większej liczbie gałęzi przemysłu i nauki. Ale czy komputery są nam w stanie pomóc wymyślić nowe leki i zastąpić badania na zwierzętach i ludziach?
Jak zmieniło się postrzeganie sztucznej inteligencji w świetle popularności ChatGPT
Piątek 18:00
Sala: Szekspir
Osoby uczestniczące: Krystyna Chodorowska, Magdalena Salik, Węglowy Szowinista
Osoba moderująca: Marcin “Ezechiel” Zaród
Czas trwania: 50 min
Typ: Panel
Opis: Od lat ludzie zastanawiali się dokąd zmierza sztuczna inteligencja, jednak jej popularność oraz zastosowanie w użyciu ChatGPT prześcignęła wszelkie przewidywania. Masz problem – poszukaj rozwiązania przy pomocy ChatGPT jednak przygotuj się na to, że niekoniecznie dostaniesz to, czego szukasz. Jaki stosunek mają nasi paneliści do obecnych zastosowań sztucznej inteligencji i czy sami spodziewali się takiego jej rozwoju – tego postaramy się dowiedzieć.
Zmiany społeczne a popkultura
Piątek 18:00
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Katarzyna Wierzbicka
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Zmiany społeczne odzwierciedlane w filmach, serialach i książkach. Wpływ kultowych filmów na społeczeństwo. Nowa wrażliwość społeczna.
RPG i Metoda Gotowania
Piątek 18:00
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Mateusz „Shevu” Szczygieł
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Ożywmy opisy gospód, uczt i posiłków podczas gier z pomocą średniowiecznych przepisów. Metoda Gotowania, Gospodarz Paryski i inne dzieła z epoki, a także opracowania badaczy na temat odnalezionej żywności są doskonałą podstawą do tego by zajrzeć w jadłospis człowieka średniowiecznego, a zatem i przenieść odrobinę więcej wiarygodnego opisu na RPGowy stół. Podczas prelekcji omówimy nie mniej niż tuzin przepisów i ciekawostek z kuchni średniowiecza do wykorzystania w grze lub w kuchni. Smacznego.
Q&A-AMA with Luke Crane
Piątek 19:00
Sala: Szekspir
Osoba prowadząca: Luke Crane
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Q&A-AMA about Roleplaying Games. I’ll present briefly about myself and my background and then discuss the state of the RPG world in the US with the audience. I can cover history, production, cons, distribution, crowdfunding and even education.
Less Waste, moda i anty-apokalipsa
Piątek 19:00
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Archiwistka Apokalipsy
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Jak zbudować lepszą przyszłość i wyglądać lepiej niż kiedykolwiek: praktyczny poradnik dla początkujących i zaawansowanych.
Imperatorze! Chroń nas przed Tate’m i Petersonem! Jak fantastyka może uczyć męskości inkluzywnej?
Piątek 19:00
Sala: Mrożek
Osoby prowadzące: Wojciech Pokój, Jerzy Kurczak
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Prelekcja będzie dotyczyła dyskusji na temat wzorów męskości przedstawionych w serialach i filmach fantasy oraz science fiction. Chcemy pokazać, jak cechy, a nie konkretni bohaterowie mogą przekazywać wartościowe treści dla dyskusji na temat tego co to tak naprawdę znaczy być męskim. Zaprezentujemy przykłady bohaterów z różnych światów: Wiedźmin, Star Wars, Władca Pierścieni czy Harry Potter by pokazać ich mocne oraz słabe strony oraz aby podkreślić, że fantastyka ma ważny głos w kreowaniu wzorów kulturowych oraz podkreślić jak różne wzory zachowań mogą trafiać do różnych odbiorców oraz że nie ma czegoś takiego, jak jedyny typ „prawdziwego faceta”.
Randka z Przeznaczeniem
Piątek 20:00
Sala: Szekspir
Osoba prowadząca: Marcin „Ezechiel” Zaród
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Weź ulubionego fanfika, odpicuj najlepsze laczki i zobacz czy reaktor wytrzyma połączenie erpegowej „randki w ciemno” z subiektywnym przeglądem „najpiękniejszych katastrof przemysłowych” znanego z „Well There’s Your Problem”. Jeśli wydaje Wam się, że randka z personifikowaną katastrofą przemysłową jest absurdalna, to nie wiecie co ludzkość robiła w BHP przemysłowym.
“Psychoza to ten film o osobowości mnogiej” – czy pokazywanie zaburzeń psychicznych w popkulturze to dobry pomysł?
Piątek 20:00
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Anna Olechowska
Czas trwania: 90 min
Typ: Prelekcja
Opis: O jakim zaburzeniu tak naprawdę opowiada ,,Psychoza”? Czy seriale dla nastolatków powinny mówić o trudnościach psychicznych?
Hollywood od zawsze było zainteresowane pokazywaniem osób z zaburzeniami psychicznymi. Niestety, twórcy filmów czy seriali nie ze wszystkiego powinni być dumni. Razem z naukowczynią i terapeutką poznawczo-behawioralną, Anną Olechowską, przejdziemy przez przykłady dobre, dzięki którym widz z różnymi trudnościami mógł poczuć się zrozumiany. Zrobimy jednak walk of shame tym przedstawieniom, które były stygmatyzujące lub zupełnie niezgodne z obecną wiedzą.
De materia medica, czyli o ziołolecznictwie i medycynie ludowej w RPG okiem lekarza
Piątek 20:00
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Krzysztof “Kostasz” Ostaszewski
Czas trwania: 20 min
Typ: Prelekcja
Opis: Co mają ze sobą wspólnego: wierzba, mak i cis? Czy mandragora krzyczy w trakcie wyrywania? Czy krwawnik i babka lancetowata mogą być używane w leczeniu ran? Jakim zielem otruć króla, a jakim wyleczyć zaparcia?
I najważniejsze: który napar wyleczy 1d8 obrażeń?!
Zapraszam do krótkiego przeglądu substancji do dziś używanych we współczesnej medycynie, których korzenie (ha!) sięgają czasów, w których zaburzenia nerwicowe przypisywano wędrującej macicy, a dusza człowieka mieściła się w szyszynce. Mile widziane pytania ze strony uczestników.
Foundry VTT dla początkujących
Piątek 20:30
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Grzesiek Kawka-Osik (Avangarda)
Czas trwania: 60 min
Typ: Prelekcja
Opis: FoundryVTT to jeden z bardziej zaawansowanych wirtualnych stołów do grania w rpg. Jeśli chcesz wiedzieć czy to dobre narzędzie dla Ciebie i twojej drużyny, to to jest prelekcja dla Ciebie.
Pokaz filmu „Duchy Aiselis”
Piątek 21:00
Sala: Szekspir
Osoba prowadząca: Kacper Jakubiak (ASF Niskobudżetowcy)
Czas trwania: 30 min
Typ: Prelekcja
Opis: „Duchy Aiselis” to krótkometrażowy dystopijny film sci-Fi przedstawiający historię planety, której klimat został zabity przez ludzkość. Jest to psychodeliczna, mroczna wizja przyszłości, w której człowiek popada w odmęty szaleństwa, a pustynia dosłownie pożera resztki zieleni pewnej planety.
Jak być czystym na pustyni
Sobota 10:00
Sala: Szekspir
Osoba prowadząca: Alia (Temporalny Teatrzyk Chronosa)
Czas trwania: 20 min
Typ: Prelekcja
Opis: Parę słów o sposobach, które wymyślili ludzie, żeby zadbać o higienę przy ograniczonym dostępie do wody.
Szermierka Sceniczna: pokaz + warsztaty
Sobota 10:00
Sala: Isadora
Osoby prowadzące: Szermjeże (Grupa szermierki scenicznej Szermjeże)
Czas trwania: 110 min
Typ: Warsztaty
Opis: Mówią, że jest prawda życia i prawda ekranu – dotyczy to również pojedynków. Widowiskowe ruchy, dzięki którym oglądamy filmowe i teatralne sceny walki z zapartym tchem, rządzą się nieco innymi prawami niż rzeczywiste starcia.
Na początku zaprezentujemy wam na żywo kilka scenicznych pojedynków w naszym wykonaniu. W części warsztatowej przekażemy chętnym podstawy walki scenicznej i pomożemy stworzyć prostą kombinację z użyciem mieczy treningowych.
Punkt naprawy świata
Sobota 10:00
Sala: Darwin
Osoba prowadząca: Archiwistka Apokalipsy
Czas trwania: 110 min
Typ: Warsztaty
Opis: Maszyna do szycia, zestaw narzędzi różnych, instruktorka. Przynieś coś do naprawy, naucz się szyć, popraw świat po jednej łacie na raz.
Jak uniknąć złamanego serca?
Sobota 10:00
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Łotr
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Prelekcja o tworzeniu i wydawaniu gier fabularnych. Podstawy procesu i dobre praktyki.
O tym jak nanotechnologia przyczyniła się i może się przyczynić do rozwoju medycyny
Sobota 10:30
Sala: Szekspir
Osoba prowadząca: dr hab. Elżbieta Megiel
Czas trwania: 20 min
Typ: Prelekcja
Opis: Prelekcja połączona z dyskusją o tym jak technologia pozwalająca na manipulację pojedynczymi atomami pomaga w projektowaniu nowych leków, opracowywaniu nowych terapii i wczesnym diagnozowaniu chorób.
Chemia orientu
Sobota 11:00
Sala: Szekspir
Prelegent: Paweł Siudem (AllChemists, fanpage poświęcony tematyce ziół)
Osoba prowadząca: 20 min
Typ: Prelekcja
Opis: Kurkuma, papryka chili, pieprz są przyprawami bez których trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię. Stanowią one jednak nie tylko składniki przypraw kuchennych, ale odcisnęły również swoje piętno w tradycji i historii Ameryki Łacińskiej, Azji i Europy. Co sprawia że są takie niezwykłe i skąd biorą się ich właściwości? Aby poznać odpowiedź na to pytanie zajrzymy w głąb przypraw, poznając zawarte w nich substancje chemiczne, ich właściwości oraz co mówią o nich aktualne badania.
Kilka słów o morskich przygodach
Sobota 11:00
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Studzin (3k6 opinii podcast)
Czas trwania: 20 min
Typ: Prelekcja
Opis: Prowadzenie morskich przygód często sprowadza się do portów, wysp, ewentualnych bitew morskich. Wszystko co pomiędzy lubimy skracać do krótkiego opisu lub nawet samego „dopłynęliście”. Umiejscowienie grupy graczy na statku pośrodku bezmiaru słonej wody daje jednak sporo możliwości. Zapraszam do krótkiego przeglądu pomysłów jak urozmaicić wodne wędrówki, łatwo zbudować klimat i co z faktycznego morskiego życia może nam się przydać na sesji.
Idealny fanfik – jak go znaleźć!?
Sobota 11:30
Sala: Szekspir
Osoba prowadząca: Martyna Pietrzak
Czas trwania: 20 min
Typ: Prelekcja
Opis: Czy kiedykolwiek żałowałyście, że Wasz ulubiony bohater zginął tragiczną śmiercią? Albo, że wątek romantyczny okazał się zbyt heteronormatywny? Że nigdy nie zobaczycie co się stało dalej w tym zcancellowanym serialu? Bez obaw! Ktoś na pewno napisał już wersję alternatywną! Wystarczy tylko po nią sięgnąć!
Podczas tej szybkiej prelekcji przekażę Wam tajniki wyszukiwania fanfików na potężnym portalu Archive of Our Own. Dowiecie się jak znaleźć Wasze ulubione „shipy”, jak uniknąć treści, które Was nie interesują, i co oznaczają te śmieszne ikonki w rogu każdego opowiadania. Do dzieła!
WAŻNE: Chociaż Archive of Our Own zawiera ponad 15 tys. tekstów po polsku, z prelekcji najbardziej skorzystają osoby znające język angielski.
Twoja Pierwsza Przygoda – Od Pomysłu Po Wydanie
Sobota 11:30
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Antoni Sobkowicz (Dragonshorn Studios)
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Czy kiedykolwiek myśleliście sobie „dobrze wyszła mi ta przygoda, może by podzielić się nią z innymi?” Nasza historia właśnie tak się zaczęła – i teraz podzielimy się z wami wskazówkami jak zacząć – od pomysłu do wydania (zarówno cyfrowego, jak i dla Foundry i Roll20)!
TOP10 książek do polecenia czytelnikom poniżej 20 roku życia
Sobota 12:00
Sala: Szekspir
Osoby uczestniczące: Ania Musiałowicz, Węglowy Szowinista, Katarzyna Wierzbicka
Osoba moderująca: Kuba Polkowski
Czas trwania: 50 min
Typ: Panel
Opis: Potrójna topka fantastycznych książek dla czytelników, którzy nie mają jeszcze dwójki z przodu! Wpadajcie, słuchajcie, notujcie, komentujcie, a potem – do biblioteki!
Warsztaty aktorskie – tworzenie historii, budowanie postaci fantastycznych
Sobota 12:00
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Iza Górska
Czas trwania: 110 min
Typ: Warsztaty
Opis: Podczas dwugodzinnych zajęć będziemy pracować z kreatywnością tworzenia historii, praca z ciałem, ruchem i głosem a także rozbudzimy dziecięcą ciekawość i radość z zabawy:) Warsztaty Poprowadzi Izabela Górska, aktorka, dyrektorka Teatru XL im. Artystów Zaangażowanych w Warszawie.
Czy smoczysko jest straszliwe? Poznajemy smoki!
Sobota 12:00
Sala: Darwin
Osoba prowadząca: Tibert
Czas trwania: 50 min
Typ: Warsztaty
Opis: Pogadanka o smokach dla młodszych bywalców konwentów – opowiemy trochę naszych ulubionych historii, obejrzymy i poczytamy fajne książki, a także narysujemy nasze ulubione smoczysko!
Sala spokoju
Sobota: 12:00-21:30
Sala: Pina
Osoba zaufania: Sloe
Typ: Sala spokoju
Opis: Konwenty potrafią przebodźcować. Jeśli podczas konwentu potrzebujesz odpocząć od dźwięków, osób i ruchu, przyjdź do Sali Spokoju. Zapraszamy do czytania – możesz skorzystać w niej z naszej biblioteczki. Uwaga: w tym miejscu obowiązuje zachowanie ciszy – jak w bibliotece. Jest to też miejsce, gdzie zawsze będzie można znaleźć jedną z naszych osób zaufania.
Turniej Puerto Rico
Sobota: 12:00-17:00
Sala: Sala w Urzędzie
Typ: Turniej
Opis: Zapraszamy do wzięcia udziału w eliminacjach do ogólnopolskiego turnieju w Puerto Rico 1897. Zwycięzca otrzyma wejściówkę na finał 10 września w Spodku, ponadto dla Czwórki najlepszych graczy mamy gry planszowe od Ravensburger. Liczba miejsc ograniczona.
Gry RPG – zanim rzucisz kostką
Sobota 12:30
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Art
Czas trwania: 20 min
Typ: Prelekcja
Opis: Zawsze chcieliście zagrać w gry fabularne ale nie wiecie od czego zacząć? Wasze dziecko opowiada o tych „erpegach” a Wy nie macie pojęcia o co chodzi? To spotkanie dla Was!
Zaczniemy od podstaw. Opowiem o tym czym są gry RPG, co warto wiedzieć na początek, jakie tytuły można znaleźć na polskim rynku i oczywiście – gdzie można zagrać swoją pierwszą sesję. Postaram się również odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania. Do zobaczenia!
Co nam daje strach, czyli dlaczego lubimy się bać?
Sobota 13:00
Sala: Szekspir
Osoby uczestniczące: Agnieszka Hałas, Anna Kańtoch, Ania Musiałowicz
Osoba moderująca: Kuba Polkowski
Czas trwania: 50 min
Typ: Panel
Opis: Ciemność. Pająki. Cienie. Burza. Wielcy Przedwieczni. Nieskończone źródła lęków. Dlaczego ludzkość wciąż boi się rzeczy, które straszyły nas w epoce kamienia? I dlaczego lubimy o nich czytać?
Umieranie zaczyna się na sesji „0”
Sobota 13:00
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Studzin (3k6 opinii podcast)
Czas trwania: 20 min
Typ: Prelekcja
Opis: Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Najpierw warto jednak ustalić dokąd zmierzamy, jakim tempem, gdzie robimy postoje, w co się ubrać itd. W RPG popularną formą przygotowania jest tzw. „sesja 0”. Czym ona jest? Co na niej ustalić? Czy zawsze musi się odbyć? Postaram się odpowiedzieć na te i podobne pytania, ale nie będziemy się ograniczać tylko do tego narzędzia. Pogadajmy o przygotowaniu do wspólnej gry szerzej.
Od zera do setki – jak dzięki sesji „0” osiągnąć 100% satysfakcji
Sobota 13:30
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Airis (Lans Macabre, LM Publishing)
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: To trochę prelekcja, ale jednak bardziej warsztaty. Najpierw pogadamy o narzędziach, które ułatwiają przeprowadzenie sesji zero (takich jak np. Same Page Tool). Potem na przykładzie konkretnej, wspólnie wymyślonej drużyny i jej potrzeb zaprojektujemy uszytą na miarę sesję zero. Obiecuję strawną ilość teorii, dużo praktyki i sporo anegdot z erpegowego życia wziętych 😉
Wessani przez wielkiego bajgla – dlaczego kochamy multiwersa
Sobota 14:00
Sala: Szekspir
Osoby uczestniczące: Kapitan Fandom, Ginny N. (Whosome), Kacper Jakubiak (ASF Niskobudżetowcy)
Osoba moderująca: Aleksandra Rael Cieklińska
Czas trwania: 50 min
Typ: Panel
Opis: Świat kina superbohaterskiego został zdominowany przez koncept światów równoległych. Nie jest to nowa teoria – dlaczego więc właśnie teraz zyskała na popularności? I jak w to wszystko wpasowuje się bajgiel?
Warsztaty improwizacji teatralnej (i nie tylko…)
Sobota 14:00
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Kamil Gęsicki
Czas trwania: 170 min
Typ: Warsztaty
Opis: Zapraszamy Was na warsztaty z improwizacji teatralnej, na których w bezpiecznej atmosferze pobawimy się technikami improwizacji scenicznej. Rozgrzejmy wasze głowy i ciała abyście mogli dowolnie kreować przestrzeń sceniczną według własnych upodobań. Podczas spotkania poznacie niektóre gry impro, które mogą być Wam znane z popularnych programów telewizyjnych lub innych show. Potrzebujemy jedynie waszych otwartych na działanie umysłów, doświadczenie nie jest wymagane. Jeśli chcesz spróbować Improwizacji ale boisz się jak zagadać… to to spotkanie jest dla Ciebie 😊
Przestrzeń, głupcze! Czyli o najważniejszym elemencie świata przedstawionego oraz Warsztaty z tworzenia aktywnej przestrzeni gry
Sobota 14:30
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Jan „Hans” Milewski (Dobre Rzuty)
Czas trwania: 80 min
Typ: Prelekcja
Opis: W świecie poradników o tworzeniu ciekawych BN, przestrzeń jawi się li tylko tłem do przygód BG. Tymczasem może być ona kluczowym nośnikiem informacji i mechanizmem komunikacji przy stole. Przestrzeń jest też szczególnym elementem gier RPG, który pozwala na szczególną prezentację agendy graczy. Na prelekcji omówione zostaną kluczowe elementy wprowadzania przestrzeni w trakcie gry i jej aktywnego wykorzystania.
Literatura pogranicza – fantastyka przenika się z mainstreamem
Sobota 15:00
Sala: Szekspir
Osoby uczestniczące: Agnieszka Hałas, Anna Kańtoch, Magdalena Salik
Osoba moderująca: Kuba Polkowski
Czas trwania: 50 min
Typ: Panel
Opis: Dzień dobry, poproszę mleko, chleb, pięć deko Kańtoch, trzy plasterki Hałas i pół litra Salik. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o to, gdzie jest miejsce fantastyki – czy to na sklepowych półkach czy w szkolnym spisie lektur.
Wpływ streamingu na storytelling seriali – jak otrzymać kolejny sezon ulubionej produkcji?
Sobota 16:00
Sala: Szekspir
Osoby uczestniczące: Aleksandra Rael Cieklińska (Avangarda), Kapitan Fandom, Kacper Jakubiak (ASF Niskobudżetowcy), Maja Yuka Szafrańska (Whosome)
Osoba moderująca: Monika Kujawa
Czas trwania: 50 min
Typ: Panel
Opis: Streamingi mocno zmieniły to jak oglądamy seriale – w teorii miała to być idealna alternatywa dla osób zapracowanych, które do obejrzenia serialu mogły usiąść kiedy im by to pasowało. Po kilkunastu latach jednak sytuacja wygląda już trochę inaczej.
Jak wielkie znaczenie przy serialu ma jego dystrybucja i o co chodzi ze strajkiem scenarzystów? Dlaczego nowy widz ma dla platformy większe znaczenie od wieloletniego użytkownika?
Na tym panelu poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące popularnych platform streamingowych.
5 lat Alisów – prezentacja i spotkanie
Sobota 16:00
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Szewski/Alis (Alis.Games)
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Zapraszamy na prezentację 5-lecia Alis.Games i spotkanie z Szewskim.
Literatura wysoka czy książka z supermarketu? Jakie jest postrzeganie fantastyki wśród krytyków i czytelników
Sobota 17:00
Sala: Szekspir
Osoby uczestniczące: Łukasz Kucharczyk, Ania Musiałowicz, Kamil Śmiałkowski
Osoba moderująca: Mikołaj Kowalewski
Czas trwania: 50 min
Typ: Panel
Opis: W poszukiwaniu Wiedźmina udałeś się do biblioteki, a bibliotekarka odesłała Cię do działu dla dzieci? Powiedziałaś znajomemu w pracy, że uwielbiasz fantastykę, a on prychnął pogardliwie i wręczył Ci w prezencie Biegunów? Wraz z naszymi panelistami przyjrzymy się kwestii jak popularność książek przekłada się na ich postrzeganie przez publikę i co sprawiło, że fantastyka uznawana jest przez wiele osób za „mniej ważną”.
Zaskakujące kadry z filmów fantastycznych
Sobota 17:00
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Jarosław Loretz
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Czym przejawia się partanina speców od efektów, niechlujstwo zdjęciowców i lekceważeniem widzów przez reżysera? Jakie dziwne pomysły przychodzą do głowy twórcom chcącym zabłysnąć oryginalnością? Proponuję szybki rzut oka na rozmaite kinematograficzne smaczki i niesmaczki.
Co skrywają rozmowy podczas sesji RPG?
Sobota 17:00
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Antylatte
Czas trwania: 20 min
Typ: Prelekcja
Opis: W RPGach komunikujemy się na trzech poziomach – świata gry, mechaniki i towarzyskiego spotkania. Sesje zapewniają nam nie tylko rozrywkę, ale również angażują i wymagają decyzyjności. W ich trakcie gracze oraz mistrzowie gry znajdują się pod presją wyborów. Jak bardzo widoczny jest ten fakt i w czym się on przejawia? Przedstawiony zostanie temat presji decyzji, zachowań adaptacyjnych oraz ich powiązaniu ze stresem na podstawie przeanalizowanej sesji RPG poprowadzonej na D&D 5e.
MTG Cube draft
Sobota: 17:00-20:00
Sala: Sala w Urzędzie
Osoba prowadząca: Astrael
Czas trwania: 3h
Typ: Zorganizowane granie
Opis: Luźne granie w mtg w formacie draft kartami z przygotowanej puli. Mam 5 miejsc do gry. Przynieście proszę maty. Skład cube’a dostępny pod linkiem:
A Theory of Design
Sobota 17:30
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Luke Crane
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: What are the fundamental components of roleplaying game design? I’ll discuss my new theory developed after five years of teaching university students game design.
Kiedy przestaniemy być ludźmi – czy posthumanizm to nieunikniona przyszłość?
Sobota 18:00
Sala: Szekspir
Osoby uczestniczące: Krystyna Chodorowska, Łukasz Kucharczyk, Magdalena Salik, Węglowy Szowinista
Osoba moderująca: Mateusz Łukasiak
Czas trwania: 50 min
Typ: Panel
Opis: Książki sci-fi nie ustają w próbach stworzenia różnych wizji przyszłości. Czy ewolucja technologii i sztuczna inteligencja przyczynią się do narodzin nowej formy życia, która przekroczy tradycyjne definicje człowieczeństwa? Wraz z naszymi panelistami będziemy analizować jak pisarze przedstawiają posthumanistyczne idee, zastanawiając się czy to tylko wyobrażenia czy też przewidywania rzeczywistości.
Dziwolągi. Historie ludzi wystawianych na pokaz
Sobota 18:00
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Joanna Zaręba (Wydawnictwo RM)
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Dziwolągi czy może jednak cuda natury? Celebryci czy niewolnicy swoich bezdusznych impresariów i managerów? Kim byli ludzie wystawiani na pokaz we freak shows? Osoby zdeformowane od urodzenia, okaleczone przez choroby lub po prostu niezwykłe dzięki swojemu pochodzeniu z krajów uznawanych za egzotyczne, często stawały w świetle reflektorów. Nie zawsze z własnej woli. Pokazy typu freak show są stare jak świat. „Dziwolągi” można było podziwiać już jako jedną z atrakcji średniowiecznego rynku, ale prawdziwa eksplozja popularności tego zjawiska nastąpiła w drugiej połowie XIX wieku, głównie dzięki rozwojowi mediów docierających do masowego odbiorcy. Kres, niecałkowity, tej popularności położyły: wzrost świadomości społecznej oraz działalność aktywistów praw człowieka. Co w naszej naturze domagało się tego rodzaju rozrywki i jak freak shows wpisywały się w realia przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku? Przyjrzyjmy się temu razem z autorką książki „Dziwolągi. Historie ludzi wystawianych na pokaz”.
Narzędziownik Mistrza Gry
Sobota 18:30
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Maciej Litwin (Dobre Rzuty)
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: 80% bycia „doświadczonym mistrzem gry” to techniki ukradzione z różnych gier, w które się grało przez lata. (Pozostałe 20% to wyglądanie mądrze nawet jak się zgubiło wątek.) Chciałem uporządkować swoją skrzynkę narzędziową i przejrzeć jej zawartość. Być może ukradniesz coś dla siebie?
Tradycja a technologia w medycynie
Sobota 19:00
Sala: Szekspir
Osoby uczestniczące: Krzysztof “Kostasz” Ostaszewski, Katarzyna Goździk, Marcin „Ezechiel” Zaród
Osoba moderująca: Węglowy Szowinista
Czas trwania: 50 min
Typ: Panel
Opis: Tradycja a technologia w medycynie – Rozwój technologii obejmuje niemal wszystkie aspekty naszego życia i cywilizacji. W tym niezwykle ważną medycynę. Spytamy panelistów o ich obawy i nadzieje związane z nowymi technologiami, spróbujemy je umieścić również w szerszym kontekście społecznym i współczesnego nastawienia do zdobyczy nauki.
Robocie, prowadź!
Sobota 19:00
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Krystyna Chodorowska
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Wszystko wskazuje na to, że klasyka SF oszukiwała nas, gdy twierdziła, że pierwsze w pełni samodzielne roboty będą miały głowy, ręce i nogi. Jak wygląda obecny stan prac nad autonomicznymi pojazdami: czy istnieją już maszyny, które rzeczywiście zasługują na to miano? I co się zmieni, gdy ta wizja (w końcu) się ziści, a autonomiczne samochody masowo wyjadą na ulice? Spojler: bardzo dużo. Więcej niż nam się wydaje.
Magia procedur czyli warsztat Majstra Gry
Sobota 19:30
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Mateusz Tondera (Dobre Rzuty)
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Czy procedury to po prostu mechaniki? Dlaczego celem gry w różne systemy jest zaprzestanie gry w różne systemy? Jak zbudować sobie zestaw narzędzi, który nigdy nas nie zawiedzie? Zapraszam.
IgNobel: Dramatyczne czytanie
Sobota 20:00
Sala: Szekspir
Osoby uczestniczące: Krystyna Chodorowska, Łukasz Kucharczyk, Anna Musiałowicz, Magdalena Salik, Anna Studniarek, Maja Yuka Szafrańska, Kamil Śmiałkowski
Osoba moderująca: Mikołaj Kowalewski
Czas trwania: 90 min
Typ: Panel
Opis: Pierwsza adaptacja oficjalnego formatu wykładów najsłynniejszej satyrycznej nagrody naukowej na polski grunt. W ramach wydarzenia zaproszeni goście otrzymają do wyboru kilka artykułów naukowych nagrodzonych Ignoblem żeby potem przedstawić je publiczności bez większego przygotowania. Będzie śmiesznie, będzie zaskakująco i czasem mądrze. Zapewnimy teksty tłumaczone na polski jak i w oryginale. Wydarzenie jest konsultowane z organizatorem Ignobli Marc’iem Abrahamsem. Dowiecie się o nekrofili wśród kaczek, lewitujących żabach i używaniu lodów jako środków przeciwbólowych. Ze względu na charakter nagród ma mieszany charakter naukowo-humorystyczny.
Pokaz Improwizacji
Sobota 20:00
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Kamil Gęsicki
Czas trwania: 90 min
Typ: Warsztaty
Opis: Zapraszamy Was na fantastyczny pokaz teatralny! Wystąpią w nim osoby, które wcześniej wzięły udział w warsztatach improwizacji i teraz będą testowały swoje umiejętności przed publicznością na żywo. Zapewniamy świetną zabawę i niepowtarzalne wrażenia!
Własnymi Znakami – Stwórz swój alfabet
Sobota 20:00
Sala: Darwin
Osoba prowadząca: Kirin
Czas trwania: 90 min
Typ: Warsztaty
Opis: Tworzysz uniwersum i chcesz mu dodać immersji? Pragniesz robić notatki rodem z ksiąg alchemicznych? A może po prostu potrzebujesz kreatywnie pogłówkować? Zapraszam na warsztaty!
– Pogadamy o piśmie i przykładach fikcyjnych zapisów z popkultury
– Poszukamy wspólnie inspiracji
– Podzielę się poradami i wskazówkami
I przede wszystkim w miłej atmosferze każdy będzie mógł stworzyć własny system zapisu.
Tworzenie terenów w Foundry VTT
Sobota 20:30
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Grzesiek Kawka-Osik (Avangarda)
Czas trwania: 60 min
Typ: Prelekcja
Opis: Masz już Foundry i chcesz dodać trochę więcej do swoich map lub wciąż zastanawiasz się nad zakupem i chcesz wiedzieć jak Foundry pomoże Ci w prowadzeniu twoich sesji? Zapraszam na prelekcję w której wspólnie zbudujemy wieżę maga.
Język Kwiatów – Jak zawrzeć wiadomość w bukiecie
Niedziela 10:00
Sala: Szekspir
Osoba prowadząca: Róża Łucja Różycka (Avangarda)
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Biała róża to niewinność, a kwiat tymianku – siła. Roślinom od wieków nadawano znaczenia i symbolikę. W epoce wiktoriańskiej, kiedy mówienie o uczuciach wprost nie było dobrze widziane, stały całym językiem. Pomagały też rozpoznać się różnym grupom społecznym. Jak więc pisać listy bukietami? Dowiecie się na prelekcji!
Renesans Avatara: odrodzenie franczyzy
Niedziela 10:00
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Maja „Yuka” Szafrańska (Whosome)
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Przegląd istniejących i planowanych historii w różnych mediach w uniwersum Avatara (DiMartino & Konietzko, Nickelodeon).
Punkt naprawy świata
Niedziela 10:00
Sala: Darwin
Osoba prowadząca: Archiwistka Apokalipsy
Czas trwania: 110 min
Typ: Warsztaty
Opis: Maszyna do szycia, zestaw narzędzi różnych, instruktorka. Przynieś coś do naprawy, naucz się szyć, popraw świat po jednej łacie na raz.
Ekologia, głupcze.
Niedziela 10:00
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Maciej Krzyżyński (Six Legs Games)
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Rzecz o projektowaniu ekosystemów w światach fantastycznych.
Anulowane filmy DC
Niedziela 11:00
Sala: Szekspir
Osoba prowadząca: Kapitan Fandom
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Wielkie zmiany, jakie nastąpiły w Warner Bros. odbiły się wyraźnym wpływem na dziełach z uniwersum DC. Czekając na nowe porządki Jamesa Gunna i Petera Safrana, warto pochylić się nad produkcjami, którym nie dane było ujrzeć światła dziennego. „Batgirl” nie była pierwszym skasowanym filmem superbohaterskim. Przed nami podróż przez czasy, kiedy rozwijano różne koncepcje na Batmana, Supermana prawie zagrał Nicolas Cage, zaś do spotkania Ligi Sprawiedliwości na srebrnym ekranie mogło dojść wcześniej niż w 2016 r.
Po co w ogóle mi w życiu chirurg?
Niedziela 11:00
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Etopka
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Jesteś ciekawy co robi chirurg ogólny? Kiedy szukać jego pomocy? Po co w ogóle nam tacy lekarze i jakich objawów nie lekceważyć – opowieści prawdziwego lekarza.
Kampania w stylu West Marches – czyli co sesję możemy grać w innym składzie i dobrze to działa!
Niedziela 11:00
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Andre
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Mistrzowie Gry często stają przed problemem, jakim jest znalezienie terminów na sesję, które pasowałyby wszystkim Na tym spotkaniu zaprezentuję szczególny styl planowania i rozgrywania kampanii, który może być doskonałym rozwiązaniem w takich sytuacjach, gdy chcemy prowadzić często, znamy wiele osób pragnących u nas grać, ale zebranie pełnego składu co sesję byłoby praktycznie niewykonalne. W opisanych założeniach można prowadzić nawet do kilku sesji tygodniowo w sumie dla nawet kilkunastu lub więcej osób, a nawet (opcjonalnie) zaprosić dodatkowych MG do pomocy.
Na czym polega praca tłumacza literatury
Niedziela 12:00
Sala: Szekspir
Osoba prowadząca: Anna Studniarek (Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury)
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Na czym właściwie polega praca tłumacza literatury i jakie umiejętności trzeba posiadać? Kto odpowiada za ostateczny kształt przekładu, który trafia w ręce czytelnika? Na ile może sobie pozwolić tłumacz w pracy z oryginałem? O tym i innych kwestiach związanych z przekładem literackim opowie Anna Studniarek, tłumaczka literatury z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem.
Prawda czasu i ekranu: o różnicach między szermierką filmową, a sportową i historyczną
Niedziela 12:00
Sala: Isadora
Osoby prowadzące: Szermjeże (Grupa szermierki scenicznej Szermjeże)
Czas trwania: 110 min
Typ: Prelekcja
Opis: Czy wiedźmińskie noszenie miecza na plecach ma sens? Czemu pojedynek z „Potopu” jest jedną z najlepszych filmowych walk? Czy ekranowy Zorro naprawdę był mistrzem szpady?
Szermierką zajmujemy się od około dziesięciu lat lat i choć skupiamy się na tej scenicznej, mamy też sporo doświadczenia w innych jej odsłonach. Podczas prelekcji przybliżymy wam teorię europejskiej szermierki i pokażemy, jakie są różnice między tą sportową, dawnymi pojedynkami oraz szermierką sceniczną, czyli tym, co widzicie w kinie czy w grach. Będzie trochę teorii, pokazów, prezentacji. Wyjaśnimy, czym różni się szabla od szpady, miecz od rapiera i czemu „light saber” to nie „szabla świetlna”.
LARP: Poker Face
Niedziela 12:00
Sala: Darwin
Osoba prowadząca: Maciej Bugalski
Czas trwania: 5h
Typ: LARP
Opis: Zbliża się koniec szkoły/studiów/projektu. Paczka znajomych stoi u progu rozpadu. To ostatnie z regularnych spotkań w tym gronie przy jedzeniu/filmie/alkoholu/kartach, zanim każdy pójdzie w swoją stronę. Nostalgiczna atmosfera sprzyja rozmowom, które od dawna wiszą w powietrzu i na które prawdopodobnie nie będzie już okazji.
Poker Face to gra o uczuciach, tych uświadomionych i tych, których nie potrafimy nazwać, tych, którym chcemy dać wyraz i które próbujemy zdusić. Temat trudny zwłaszcza, kiedy uczucia mogą zostać nieodwzajemnione, a ich wyznanie — przykleić niewygodną łatkę.
Streamowanie sesji RPG na żywo
Niedziela 12:00
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Fantasy_Bear (Avangarda; twitch.tv/fantasy_bear)
Czas trwania: 20 min
Typ: Prelekcja
Opis: Chcesz się dowiedzieć z czym wiąże się streamowanie sesji RPG na żywo? Jakie problemy mogą się pojawić i jak sobie z nimi poradzić? W jaki sposób się przygotować? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań, twoja odpowiedź to „tak”, zapraszam!
Sala spokoju
Niedziela: 12:00-17:00
Sala: Pina
Osoba zaufania: Sloe
Typ: Sala spokoju
Opis: Konwenty potrafią przebodźcować. Jeśli podczas konwentu potrzebujesz odpocząć od dźwięków, osób i ruchu, przyjdź do Sali Spokoju. Zapraszamy do czytania – możesz skorzystać w niej z naszej biblioteczki. Uwaga: w tym miejscu obowiązuje zachowanie ciszy – jak w bibliotece. Jest to też miejsce, gdzie zawsze będzie można znaleźć jedną z naszych osób zaufania.
3 powody, przez które Twoja sesja w lochu była nudna
Niedziela 12:30
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Patryk “Dubgron” Skwiercz
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Eksploracja lochów ma złą sławę bycia starym, nudnym i nie wartym uwagi stylem grania. Ta prelekcja postara się złamać te uprzedzenia, identyfikując trzy największe problemy leżące u ich podstaw i sugerując rozwiązania, jak im zapobiec.
Pisanie fantastyki i innych rzeczy – jak jedno pomaga/przeszkadza w drugim
Niedziela 13:00
Sala: Szekspir
Osoby uczestniczące: Anna Kańtoch, Artur „Dzikowy” Olchowy, Łukasz Kucharczyk
Osoba moderująca: Mikołaj Kowalewski
Czas trwania: 50 min
Typ: Panel
Opis: Rano student, po południu fotograf lokalnej gazety, wieczorem przyjacielski superbohater z sąsiedztwa? Nie tylko Spiderman multitaskuje! Nasi paneliści żonglują gatunkami literackimi równie zwinnie. W tej dyskusji uchylą nam rąbka tajemnicy i zdradzą, jak oni to robią oraz jakie są zalety i wady sięgania po różne gatunki w pisaniu.
RPG dla dwóch osób
Niedziela 13:30
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Fioletowa Kapibara (onu/jenu)
Czas trwania: 50 min
Typ: Panel
Opis: Przegląd tytułów stworzonych do grania w dwie osoby. Od sci fi i fantasy do gier o zwierzątkach, relacjach i emocjach. W co grać, jak się przygotować i jak to wszystko zrobić bezpiecznie.
Piramida w Rapie – mazurski zabytek, który w przewodnikach turystycznych jest opisany… najgorzej
Niedziela 14:00
Sala: Szekspir
Osoba prowadząca: Artur „Dzikowy” Olchowy
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Wokół piramidy w Rapie krąży mnóstwo legend. Dlaczego powstała, jakie było jej przeznaczenie, kim był ród Fahrenheitów, który ją sfinansował? Fascynująca opowieść o wojnach, infamii, sztuce, masonerii i… temperaturze. Bo tak – termometry będą tu miały znaczenie.
Największe nieistniejące gwiazdy rocka
Niedziela 14:00
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Tomasz Kozłowski
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Spinal Tap. Utopia Avenue. The Nazgûl. VTO. Duncan Tucker. W swoim czasie sprzedawali miliony płyt, rozpalali publiczność na wielu kontynentach. Na zawsze zapisali się w historii rocka, inspirując tabuny naśladowców. Ciężko bez nich wyobrazić sobie współczesną muzyką. Byli na szczycie, upadali, dokonywali rzeczy wielkich i padali ofiarami straszliwych skandali. Tyle tylko, że nie istnieli. Weźcie udział w opowieści o alternatywnej historii rocka i wielkich fikcyjnych biografiach wybitnych muzyków ze świata literatury i filmu.
Wykute z wyobraźni: warsztaty kreatywnego tworzenia postaci
Niedziela 14:30
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Monika 'Momo’ Możdżeń
Czas trwania: 110 min
Typ: Prelekcja
Opis: Na warsztatach podzielę się swoją wiedzą i narzędziami, które wykorzystuję do kreowania nietuzinkowych postaci. Podpowiem jak na szybko stworzyć bohatera z krwi i kości, z motywacją i ciekawą historią. Takiego, który ożyje na sesji RPG i będzie wygodny w odgrywaniu. Warsztaty są dla każdego, niezależnie od doświadczenia.
Widma w kosmosie i nie tylko, czyli galopem przez spektroskopię i spektrometrię
Niedziela 15:00
Sala: Szekspir
Osoba prowadząca: dr Katarzyna Zawada
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: W serialach i książkach fantastycznych często pojawia się hasło: użyjcie sensorów, albo: wykonaj skan. Przyjrzyjmy się więc temu, co może się za tymi hasłami kryć: widmom masowym, w podczerwieni, mikrofalowym, rezonansu magnetycznego… Skąd się biorą i do jakich analiz można je wykorzystać.
Dinozaury, antykolonializm, i jeszcze raz dinozaury – chora wyobraźnia Pata Millsa
Niedziela 15:00
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Sloe
Czas trwania: 50 min
Typ: Prelekcja
Opis: Pat Mills jest nazywany ojcem chrzestnym brytyjskiego komiksu – to on był najważniejszą postacią komiksowej rewolucji lat siedemdziesiątych, jako pomysłodawca i redaktor magazynów, które odmieniły komiksy na zawsze, w których skrzydła rozwijali twórcy tacy jak Alan Moore, Garth Ennis, czy Grant Morrison. Jednak o ile zasługi redaktorskie zapisują go na kartach historii, to jego zasługi scenatorskie zapisują go w moim sercu jako jedną z najciekawszych postaci świata komiksu. Podczas prelekcji przyjrzymy się przekrojowi jego twórczości, od barbarzyńców uczących się odrzucać patriarchat, przez kosmitów walczących z hiszpańską inkwizycją, po komiksy dokumentalne o naruszeniach praw człowieka. No i dinozaury, dużo dinozaurów.
Skarb na końcu tęczy – Inkluzywność i szukanie tożsamości w RPG
Niedziela 16:00
Sala: Szekspir
Osoby uczestniczące: Katarzyna “Caryca” Kalinowska, Róża Łucja Różycka, Martyna Pietrzak, Sloe
Osoba moderująca: Słońce Bartosz
Czas trwania: 50 min
Typ: Panel
Opis: Czy gry fabularne mogą być przestrzenią do odkrywania swojej tożsamości? Czy pomaga w tym coraz większa obecność queerowych motywów w RPG? Jak uczynić z sesji bezpieczną przestrzeń na takie rozważania? Podczas panelu grupka osób queerowych, które na RPG zjadły zęby, postara się dać odpowiedzi na te pytania.
Pranie przez wieki
Niedziela 16:00
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Alia
Czas trwania: 20 min
Typ: Prelekcja
Opis: Przyjrzymy się, jak prano w starożytności i średniowieczu, dlaczego zawsze warto było mieć pod ręką wiaderko moczu i przygarść popiołu, i jakie rewolucje nastąpiły w XIX i XX wieku.
Bleed – kiedy roleplay wejdzie za mocno
Niedziela 16:30
Sala: Mrożek
Osoba prowadząca: Ola // Angy
Czas trwania: 20 min
Typ: Prelekcja
Opis: Twoja postać jest wściekła. Jak ten NPC mógł zakraść się od tyłu i ukraść twój magiczny miecz +2? Dlaczego zwykły rzezimieszek miał tak dobre statystyki? Dlaczego właściwie MG na to pozwoliłx? Jak tak można, przecież to zupełnie psuje twój build! Teraz ty jesteś wściekłx na MG.
Znasz to uczucie? Czy nagle czujesz się zauroczonx w tej postaci, z którą flirtowałxś pół ostatniej sesji? A może kiedy masz zły dzień, twoja postać nagle jest bardziej pochmurna, szybciej denerwuje się na bogu ducha winnego karczmarza, który nie ma informacji?
W swojej prezentacji zajmę się przedstawieniem bleedów – zjawiska przenoszenia emocji z gracza na postać i z postaci na gracza. Zjawisko jest ugruntowane badawczo, ale w środowisku poświęca się mu mało uwagi, nie wiele mówi się tym samym o przeciwdziałaniu.
Delfiny, trockizm, wojna atomowa. Prawdziwe anegdoty z historii posadyzmu (ufologicznej frakcji trockistowskiej frakcji radykalnego lewactwa)
Niedziela 16:30
Sala: Isadora
Osoba prowadząca: Marcin „Ezechiel” Zaród
Czas trwania: 20 min
Typ: Prelekcja
Opis: Niszowy ruch trockistowski? Absolutnie. Dziwne połączenie bojówek w Ameryce Płd z ufologią? Jak najbardziej. Może znacie memy o towarzyszach z kosmosu. Teraz pora na prawdę. No i nigdy nie ufajcie człowiekowi z czekanem.