Program


Szekspir Isadora Darwin Mrożek Pina Urząd
16.00
MRI – jak zajrzeć do środka człowieka
dr hab. Dariusz Maciej Pisklak
16.00 – 16.50
MRI – jak zajrzeć do środka człowiekaObrazowanie medyczne MRI – jak to działa i co możemy obserwować wykorzystując tę technikę.
Literatura w czasach „Po piśmie”
Łukasz Kucharczyk
16.00 – 16.50
Literatura w czasach „Po piśmie”Czy żyjemy w czasach zamierania sztuki literackiej? Czy coraz bliżej nam do całkowitej „przesiadki” na takie platformy medialne jak film, serial i gra komputerowa? Na ile jeszcze chcemy snuć refleksję a na ile przeżywać i finalnie stać się społecznością „przeżywaczy”? Prelekcja skupiona będzie na tezach jakie zawarł Jacek Dukaj w swoim „Po piśmie”.
RPG = Postmodernizm
Zbigniew „Zed” Zych, Lans Macabre
16.00 – 16.50
RPG = PostmodernizmGry fabularne są najbardziej wyjątkowymi tekstami kultury jakie ludzkość kiedykolwiek stworzyła. Tylko co z tego wynika dla przeciętnej osoby grającej? Czy to tylko pseudointelektualne pitu pitu, czy może ten fakt da się przekuć na proste i intuicyjne narzędzia dla wszystkich, niezależnie od filozofii i stylu grania?
Sala Spokoju
Osoba zaufania: Sloe
16.00 – 21.30
Sala SpokojuKonwenty potrafią przebodźcować. Jeśli podczas konwentu potrzebujesz odpocząć od dźwięków, osób i ruchu, przyjdź do Sali Spokoju. Zapraszamy do czytania – możesz skorzystać w niej z naszej biblioteczki. Uwaga: w tym miejscu obowiązuje zachowanie ciszy – jak w bibliotece. Jest to też miejsce, gdzie zawsze będzie można znaleźć jedną z naszych osób zaufania.
16.30
17.00
Koń prawdę ci powie – o sposobach wróżenia u Słowian
Magdalena Wolff
17.00 – 17.20
Koń prawdę ci powie – o sposobach wróżenia u SłowianCzy nasi przodkowie byli ślepo posłuszni wyrokom koni? Czy w miodzie mieszka prawda i co bierki mają do wróżenia? Co więcej, czemu wróżbitka często miała czarny palec? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w czasie tej prelekcji.
Co o Lisach Mówią – Od Podań do Popkultury
Róża Łucja Różycka
17.00 – 17.50
Co o Lisach Mówią – Od Podań do PopkulturyOdkąd ludzie zaczęli budować osady, na ich obrzeżach krążyły lisy. Stojąc na granicy pomiędzy dzikim a ujarzmionym, żyły blisko ludzi, ale nie dały się udomowić. Trafiły do legend większości kultur, z którymi się zetknęły, stały się symbolem sprytu i chytrości, ale są też bezlitośnie zabijane podczas polowań i na futra. Prelekcja będzie się starać pokazać, skąd popularność legend o kitsune czy gumiho, czemu (animowany) Robin Hood był lisem, i jak obecnie są odbierane te niezwykłe zwierzęta.
Ogniwa Paliwowe, co to w ogóle jest i jak mogą przydać się w twojej fabule
mgr inż. Wojciech Rosiński
17.00 – 17.50
17.30
Wykorzystanie komputerów do projektowania leków – teraźniejszość czy (daleka) przyszłość?
dr hab. Łukasz Szeleszczuk
17.30 – 17.50
Wykorzystanie komputerów do projektowania leków – teraźniejszość czy (daleka) przyszłość?Ogromny rozwój mocy obliczeniowej komputerów sprawia, iż wykorzystuje się je w coraz większej liczbie gałęzi przemysłu i nauki. Ale czy komputery są nam w stanie pomóc wymyślić nowe leki i zastąpić badania na zwierzętach i ludziach?
18.00
Jak zmieniło się postrzeganie sztucznej inteligencji w świetle popularności ChatGPT
Osoby uczestniczące: Krystyna Chodorowska, Magdalena Salik, Węglowy Szowinista
Osoba moderująca: Marcin “Ezechiel” Zaród
18.00 – 18.50
Jak zmieniło się postrzeganie sztucznej inteligencji w świetle popularności ChatGPTOd lat ludzie zastanawiali się dokąd zmierza sztuczna inteligencja, jednak jej popularność oraz zastosowanie w użyciu ChatGPT prześcignęła wszelkie przewidywania. Masz problem – poszukaj rozwiązania przy pomocy ChatGPT jednak przygotuj się na to, że niekoniecznie dostaniesz to, czego szukasz. Jaki stosunek mają nasi paneliści do obecnych zastosowań sztucznej inteligencji i czy sami spodziewali się takiego jej rozwoju – tego postaramy się dowiedzieć.
Zmiany społeczne a popkultura
Katarzyna Wierzbicka
18.00 – 18.50
Zmiany społeczne a popkulturaZmiany społeczne odzwierciedlane w filmach, serialach i książkach. Wpływ kultowych filmów na społeczeństwo. Nowa wrażliwość społeczna.
RPG i Metoda Gotowania
Mateusz „Shevu” Szczygieł
18.00 – 18.50
RPG i Metoda GotowaniaOżywmy opisy gospód, uczt i posiłków podczas gier z pomocą średniowiecznych przepisów. Metoda Gotowania, Gospodarz Paryski i inne dzieła z epoki, a także opracowania badaczy na temat odnalezionej żywności są doskonałą podstawą do tego by zajrzeć w jadłospis człowieka średniowiecznego, a zatem i przenieść odrobinę więcej wiarygodnego opisu na RPGowy stół. Podczas prelekcji omówimy nie mniej niż tuzin przepisów i ciekawostek z kuchni średniowiecza do wykorzystania w grze lub w kuchni. Smacznego.
18.30
19.00
Q&A-AMA with Luke Crane
Luke Crane
19.00 – 19.50
Q&A-AMA with Luke CraneI’ll present briefly about myself and my background and then discuss the state of the RPG world in the US with the audience. I can cover history, production, cons, distribution, crowdfunding and even education.
Less Waste, moda i anty-apokalipsa 
Archiwistka Apokalipsy
19.00 – 19.50
Less Waste, moda i anty-apokalipsa Jak zbudować lepszą przyszłość i wyglądać lepiej niż kiedykolwiek: praktyczny poradnik dla początkujących i zaawansowanych.
Imperatorze! Chroń nas przed Tate’m i Petersonem! Jak fantastyka może uczyć męskości inkluzywnej?
Wojciech Pokój, Jerzy Kurczak
19.00 – 19.50
Imperatorze! Chroń nas przed Tate’m i Petersonem! Jak fantastyka może uczyć męskości inkluzywnej?Prelekcja będzie dotyczyła dyskusji na temat wzorów męskości przedstawionych w serialach i filmach fantasy oraz science fiction. Chcemy pokazać, jak cechy, a nie konkretni bohaterowie mogą przekazywać wartościowe treści dla dyskusji na temat tego co to tak naprawdę znaczy być męskim. Zaprezentujemy przykłady bohaterów z różnych światów: Wiedźmin, Star Wars, Władca Pierścieni czy Harry Potter by pokazać ich mocne oraz słabe strony oraz aby podkreślić, że fantastyka ma ważny głos w kreowaniu wzorów kulturowych oraz podkreślić jak różne wzory zachowań mogą trafiać do różnych odbiorców oraz że nie ma czegoś takiego, jak jedyny typ „prawdziwego faceta”.
19.30
20.00
Randka z Przeznaczeniem
Marcin „Ezechiel” Zaród
20.00 – 20.50
Randka z PrzeznaczeniemWeź ulubionego fanfika, odpicuj najlepsze laczki i zobacz czy reaktor wytrzyma połączenie erpegowej „randki w ciemno” z subiektywnym przeglądem „najpiękniejszych katastrof przemysłowych” znanego z „Well There’s Your Problem”. Jeśli wydaje Wam się, że randka z personifikowaną katastrofą przemysłową jest absurdalna, to nie wiecie co ludzkość robiła w BHP przemysłowym.
,,Psychoza to ten film o osobowości mnogiej” – czy pokazywanie zaburzeń psychicznych w popkulturze to dobry pomysł?
Anna Olechowska
20.00 – 21.30
,,Psychoza to ten film o osobowości mnogiej” – czy pokazywanie zaburzeń psychicznych w popkulturze to dobry pomysł?O jakim zaburzeniu tak naprawdę opowiada ,,Psychoza”? Czy seriale dla nastolatków powinny mówić o trudnościach psychicznych? Hollywood od zawsze było zainteresowane pokazywaniem osób z zaburzeniami psychicznymi. Niestety, twórcy filmów czy seriali nie ze wszystkiego powinni być dumni. Razem z naukowczynią i terapeutką poznawczo-behawioralną, Anną Olechowską, przejdziemy przez przykłady dobre, dzięki którym widz z różnymi trudnościami mógł poczuć się zrozumiany. Zrobimy jednak walk of shame tym przedstawieniom, które były stygmatyzujace lub zupełnie niezgodne z obecną wiedzą.
De materia medica, czyli o ziołolecznictwie i medycynie ludowej w RPG okiem lekarza
Krzysztof „kostasz” Ostaszewski
20.00 – 20.20
De materia medica, czyli o ziołolecznictwie i medycynie ludowej w RPG okiem lekarzaCo mają ze sobą wspólnego: wierzba, mak i cis? Czy mandragora krzyczy w trakcie wyrywania? Czy krwawnik i babka lancetowata mogą być używane w leczeniu ran? Jakim zielem otruć króla, a jakim wyleczyć zaparcia? I najważniejsze: który napar wyleczy 1d8 obrażeń?! Zapraszam do krótkiego przeglądu substancji do dziś używanych we współczesnej medycynie, których korzenie (ha!) sięgają czasów, w których zaburzenia nerwicowe przypisywano wędrującej macicy, a dusza człowieka mieściła się w szyszynce. Mile widziane pytania ze strony uczestników.
20.30
Foundry VTT dla początkujacych
Grzesiek Kawka-Osik
20.30 – 21.30
Foundry VTT dla początkujacychFoundryVTT to jeden z bardziej zaawansowanych wirtualnych stołów do grania w rpg. Jeśli chcesz wiedzieć czy to dobre narzędzie dla Ciebie i twojej drużyny, to to jest prelekcja dla Ciebie.
21.00
Pokaz filmu „Duchy Aiselis”
Kacper Jakubiak
21.00 – 21.30
Pokaz filmu „Duchy Aiselis”„Duchy Aiselis” to krótkometrażowy dystopijny film sci-fi przedstawiający historię planety, której klimat został zabity przez ludzkość. Jest to psychodeliczna, mroczna wizja przyszłości, w której człowiek popada w odmęty szaleństwa, a pustynia dosłownie pożera resztki zieleni pewnej planety.

Szekspir

 • MRI – jak zajrzeć do środka człowieka dr hab. Dariusz Maciej Pisklak
  16.0016.50
 • Koń prawdę ci powie – o sposobach wróżenia u Słowian Magdalena Wolff
  17.0017.20
 • Wykorzystanie komputerów do projektowania leków – teraźniejszość czy (daleka) przyszłość? dr hab. Łukasz Szeleszczuk
  17.3017.50
 • Jak zmieniło się postrzeganie sztucznej inteligencji w świetle popularności ChatGPT Osoby uczestniczące: Krystyna Chodorowska, Magdalena Salik, Węglowy Szowinista
  Osoba moderująca: Marcin “Ezechiel” Zaród
  18.0018.50
 • Q&A-AMA with Luke Crane Luke Crane
  19.0019.50
 • Randka z Przeznaczeniem Marcin „Ezechiel” Zaród
  20.0020.50
 • Pokaz filmu „Duchy Aiselis” Kacper Jakubiak
  21.0021.30

Isadora

 • Literatura w czasach „Po piśmie” Łukasz Kucharczyk
  16.0016.50
 • Co o Lisach Mówią – Od Podań do Popkultury Róża Łucja Różycka
  17.0017.50
 • Zmiany społeczne a popkultura Katarzyna Wierzbicka
  18.0018.50
 • Less Waste, moda i anty-apokalipsa  Archiwistka Apokalipsy
  19.0019.50
 • ,,Psychoza to ten film o osobowości mnogiej” – czy pokazywanie zaburzeń psychicznych w popkulturze to dobry pomysł? Anna Olechowska
  20.0021.30

Mrożek

 • RPG = Postmodernizm Zbigniew „Zed” Zych, Lans Macabre
  16.0016.50
 • Ogniwa Paliwowe, co to w ogóle jest i jak mogą przydać się w twojej fabule mgr inż. Wojciech Rosiński
  17.0017.50
 • RPG i Metoda Gotowania Mateusz „Shevu” Szczygieł
  18.0018.50
 • Imperatorze! Chroń nas przed Tate’m i Petersonem! Jak fantastyka może uczyć męskości inkluzywnej? Wojciech Pokój, Jerzy Kurczak
  19.0019.50
 • De materia medica, czyli o ziołolecznictwie i medycynie ludowej w RPG okiem lekarza Krzysztof „kostasz” Ostaszewski
  20.0020.20
 • Foundry VTT dla początkujacych Grzesiek Kawka-Osik
  20.3021.30

Pina

 • Sala Spokoju Osoba zaufania: Sloe
  16.0021.30
Szekspir Isadora Darwin Mrożek Pina Urząd
10.00
Jak być czystym na pustyni
Alia
10.00 – 10.20
Jak być czystym na pustyniParę słów o sposobach, które wymyślili ludzie, żeby zadbać o higienę przy ograniczonym dostępie do wody.
Szermierka Sceniczna: pokaz + warsztaty
Szermjeże
10.00 – 11.50
Szermierka Sceniczna: pokaz + warsztatyMówią, że jest prawda życia i prawda ekranu – dotyczy to również pojedynków. Widowiskowe ruchy, dzięki którym oglądamy filmowe i teatralne sceny walki z zapartym tchem, rządzą się nieco innymi prawami niż rzeczywiste starcia. Na początku zaprezentujemy wam na żywo kilka scenicznych pojedynków w naszym wykonaniu. W części warsztatowej przekażemy chętnym podstawy walki scenicznej i pomożemy stworzyć prostą kombinację z użyciem mieczy treningowych.
Punkt naprawy świata
Archiwistka Apokalipsy
10.00 – 11.50
Punkt naprawy świataMaszyna do szycia, zestaw narzędzi różnych, instruktorka. Przynieś coś do naprawy, naucz się szyć, popraw świat po jednej łacie na raz.
Jak uniknąć złamanego serca?
Łotr
10.00 – 10.50
Jak uniknąć złamanego serca?Prelekcja o tworzeniu i wydawaniu gier fabularnych. Podstawy procesu i dobre praktyki.
10.30
O tym jak nanotechnologia przyczyniła się i może się przyczynić do rozwoju medycyny
dr hab. Elżbieta Megiel
10.30 – 10.50
O tym jak nanotechnologia przyczyniła się i może się przyczynić do rozwoju medycynyPrelekcja połączona z dyskusją o tym jak technologia pozwalająca na manipulację pojedynczymi atomami pomaga w projektowaniu nowych leków, opracowywaniu nowych terapii i wczesnym diagnozowaniu chorób
11.00
Chemia orientu
dr Paweł Siudem
11.00 – 11.30
Chemia orientuKurkuma, papryka chili, pieprz są przyprawami bez których trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię. Stanowią one jednak nie tylko składniki przypraw kuchennych, ale odcisnęły również swoje piętno w tradycji i historii Ameryki Łacińskiej, Azji i Europy. Co sprawia że są takie niezwykłe i skąd biorą się ich właściwości? Aby poznać odpowiedź na to pytanie zajrzymy w głąb przypraw, poznając zawarte w nich substancje chemiczne, ich właściwości oraz co mówią o nich aktualne badania.
Kilka słów o morskich przygodach
Studzin
11.00 – 11.20
Kilka słów o morskich przygodachProwadzenie morskich przygód często sprowadza się do portów, wysp, ewentualnych bitew morskich. Wszystko co pomiędzy lubimy skracać do krótkiego opisu lub nawet samego „dopłynęliście”. Umiejscowienie grupy graczy na statku pośrodku bezmiaru słonej wody daje jednak sporo możliwości. Zapraszam do krótkiego przeglądu pomysłów jak urozmaicić wodne wędrówki, łatwo zbudować klimat i co z faktycznego morskiego życia może nam się przydać na sesji.
11.30
Idealny fanfik – jak go znaleźć!?
Martyna Pietrzak
11.30 – 11.50
Idealny fanfik – jak go znaleźć!?Czy kiedykolwiek żałowałyście, że Was ulubiony bohater zginął tragiczną śmiercią? Albo, że wątek romantyczny okazał się zbyt heteronormatywny? Że nigdy nie zobaczycie co się stało dalej w tym zcancellowanym serialu? Bez obaw! Ktoś na pewno napisał już wersję alternatywną! Wystarczy tylko po nią sięgnąć! Podczas tej szybkiej prelekcji przekażę Wam tajniki wyszukiwania fanfików na potężnym portalu Archive of Our Own. Dowiecie się jak znaleźć Wasze ulubione „shipy”, jak uniknąć treści, które Was nie interesują, i co oznaczają te śmieszne ikonki w rogu każdego opowiadania. Do dzieła! WAŻNE: Chociaż Archive of Our Own zawiera ponad 15 tys. tekstów po polsku, z prelekcji najbardziej skorzystają osoby znające język angielski.
Twoja Pierwsza Przygoda – Od Pomysłu Po Wydanie
Antoni Sobkowicz
11.30 – 12.20
Twoja Pierwsza Przygoda – Od Pomysłu Po WydanieCzy kiedykolwiek myśleliście sobie „dobrze wyszła mi ta przygoda, może by podzielić się nią z innymi?” Nasza historia właśnie tak się zaczęła – i teraz podzielimy się z wami wskazówkami jak zacząć – od pomysłu do wydania (zarówno cyfrowego, jak i dla Foundry i Roll20)!
12.00
TOP10 książek do polecenia czytelnikom poniżej 20 roku życia
Osoby uczestniczące: Ania Musiałowicz, Węglowy Szowinista, Katarzyna Wierzbicka
Osoba moderująca: Kuba Polkowski
12.00 – 12.50
TOP10 książek do polecenia czytelnikom poniżej 20 roku życiaPotrójna topka fantastycznych książek dla czytelników, którzy nie mają jeszcze dwójki z przodu! Wpadajcie, słuchajcie, notujcie, komentujcie, a potem – do biblioteki!
Warsztaty aktorskie – tworzenie historii, budowanie postaci fantastycznych
Iza Górska
12.00 – 13.50
Warsztaty aktorskie – tworzenie historii, budowanie postaci fantastycznychPodczas dwugodzinnych zajęć będziemy pracować z kreatywnością tworzenia historii, z ciałem, ruchem i głosem, a także rozbudzimy dziecięcą ciekawość i radość z zabawy!
Czy smoczysko jest straszliwe? Poznajemy smoki!
Tibert
12.00 – 12.50
Czy smoczysko jest straszliwe? Poznajemy smoki!Pogadanka o smokach dla młodszych bywalców konwentów – opowiemy trochę naszych ulubionych historii, obejrzymy i poczytamy fajne książki, a także narysujemy nasze ulubione smoczysko!
Sala Spokoju
Osoba zaufania: Sloe
12.00 – 21.30
Sala SpokojuKonwenty potrafią przebodźcować. Jeśli podczas konwentu potrzebujesz odpocząć od dźwięków, osób i ruchu, przyjdź do Sali Spokoju. Zapraszamy do czytania – możesz skorzystać w niej z naszej biblioteczki. Uwaga: w tym miejscu obowiązuje zachowanie ciszy – jak w bibliotece. Jest to też miejsce, gdzie zawsze będzie można znaleźć jedną z naszych osób zaufania.
Turniej Puerto Rico
12.00 – 16.50
Turniej Puerto RicoZapraszamy do wzięcia udziału w eliminacjach do ogólnopolskiego turnieju w Puerto Rico 1897. Zwycięzca otrzyma wejściówkę na finał 10 września w Spodku, ponadto dla Czwórki najlepszych graczy mamy gry planszowe od Ravensburger. Liczba miejsc ograniczona.
12.30
Gry RPG – zanim rzucisz kostką
Art
12.30 – 12.50
Gry RPG – zanim rzucisz kostkąZawsze chcieliście zagrać w gry fabularne ale nie wiecie od czego zacząć? Wasze dziecko opowiada o tych „erpegach” a Wy nie macie pojęcia o co chodzi? To spotkanie dla Was! Zaczniemy od podstaw. Opowiem o tym czym są gry RPG, co warto wiedzieć na początek, jakie tytuły można znaleźć na polskim rynku i oczywiście – gdzie można zagrać swoją pierwszą sesję. Postaram się również odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania. Do zobaczenia!
13.00
Co nam daje strach, czyli dlaczego lubimy się bać?
Osoby uczestniczące: Agnieszka Hałas, Anna Kańtoch, Ania Musiałowicz
Osoba moderująca: Kuba Polkowski
13.00 – 13.50
Co nam daje strach, czyli dlaczego lubimy się bać?Ciemność. Pająki. Cienie. Burza. Wielcy Przedwieczni. Nieskończone źródła lęków. Dlaczego ludzkość wciąż boi się rzeczy, które straszyły nas w epoce kamienia? I dlaczego lubimy o nich czytać?
Umieranie zaczyna się na sesji „0”
Studzin
13.00 – 13.20
Umieranie zaczyna się na sesji „0”Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Najpierw warto jednak ustalić dokąd zmierzamy, jakim tempem, gdzie robimy postoje, w co się ubrać itd. W RPG popularną formą przygotowania jest tzw. „sesja 0”. Czym ona jest? Co na niej ustalić? Czy zawsze musi się odbyć? Postaram się odpowiedzieć na te i podobne pytania, ale nie będziemy się ograniczać tylko do tego narzędzia. Pogadajmy o przygotowaniu do wspólnej gry szerzej.
13.30
Od zera do setki – jak dzięki sesji „0” osiągnąć 100% satysfakcji
Airis
13.30 – 14.20
Od zera do setki – jak dzięki sesji „0” osiągnąć 100% satysfakcjiTo trochę prelekcja, ale jednak bardziej warsztaty. Najpierw pogadamy o narzędziach, które ułatwiają przeprowadzenie sesji zero (takich jak np. Same Page Tool). Potem na przykładzie konkretnej, wspólnie wymyślonej drużyny i jej potrzeb zaprojektujemy uszytą na miarę sesję zero. Obiecuję strawną ilość teorii, dużo praktyki i sporo anegdot z erpegowego życia wziętych 😉
14.00
Wessani przez wielkiego bajgla – dlaczego kochamy multiwersa
Osoby uczestniczące: Kapitan Fandom, Whosome – Ginny N. (my/oni on/jego), Kacper Jakubiak
Osoba moderująca: Aleksandra „Rael” Cieklińska
14.00 – 14.50
Wessani przez wielkiego bajgla – dlaczego kochamy multiwersaŚwiat kina superbohaterskiego został zdominowany przez koncept światów równoległych. Nie jest to nowa teoria – dlaczego więc właśnie teraz zyskała na popularności? I jak w to wszystko wpasowuje się bajgiel?
Warsztaty improwizacji teatralnej (i nie tylko…)
Kamil Gęsicki
14.00 – 16.50
Warsztaty improwizacji teatralnej (i nie tylko…)Zapraszamy Was na warsztaty z improwizacji teatralnej, na których w bezpiecznej atmosferze pobawimy się technikami improwizacji scenicznej. Rozgrzejmy wasze głowy i ciała, abyście mogli dowolnie kreować przestrzeń sceniczną według własnych upodobań. Podczas spotkania poznacie niektóre gry impro, które mogą być Wam znane z popularnych programów telewizyjnych lub innych show. Potrzebujemy jedynie waszych otwartych na działanie umysłów, doświadczenie nie jest wymagane. Jeśli chcesz spróbować improwizacji, ale boisz się jak zagadać – to spotkanie jest dla Ciebie!
14.30
Przestrzeń, głupcze! Czyli o najważniejszym elemencie świata przedstawionego
Jan „Hans” Milewski
14.30 – 14.50
Przestrzeń, głupcze! Czyli o najważniejszym elemencie świata przedstawionegoW świecie poradników o tworzeniu ciekawych BN, przestrzeń jawi się li tylko tłem do przygód BG. Tymczasem może być ona kluczowym nośnikiem informacji i mechanizmem komunikacji przy stole. Przestrzeń jest też szczególnym elementem gier RPG, który pozwana na szczególną prezentację agendy graczy. Na prelekcji omówione zostaną kluczowe elementy wprowadzania przestrzeni w trakcie gry i jej aktywnego wykorzystania.
15.00
Literatura pogranicza – fantastyka przenika się z mainstreamem
Osoby uczestniczące: Agnieszka Hałas, Anna Kańtoch, Magdalena Salik
Osoba moderująca: Kuba Polkowski
15.00 – 15.50
Literatura pogranicza – fantastyka przenika się z mainstreamemDzień dobry, poproszę mleko, chleb, pięć deko Kańtoch, trzy plasterki Hałas i pół litra Salik. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o to, gdzie jest miejsce fantastyki – czy to na sklepowych półkach czy w szkolnym spisie lektur.
Warsztaty z tworzenia aktywnej przestrzeni gry
Jan „Hans” Milewski
15.00 – 15.50
Warsztaty z tworzenia aktywnej przestrzeni gryW świecie poradników o tworzeniu ciekawych BN, przestrzeń jawi się li tylko tłem do przygód BG. Tymczasem może być ona kluczowym nośnikiem informacji i mechanizmem komunikacji przy stole. Przestrzeń jest też szczególnym elementem gier RPG, który pozwala na szczególną prezentację agendy graczy. Na prelekcji omówione zostaną kluczowe elementy wprowadzania przestrzeni w trakcie gry i jej aktywnego wykorzystania.
15.30
16.00
Wpływ streamingu na storytelling seriali – jak otrzymać kolejny sezon ulubionej produkcji?
Osoby uczestniczące: Kapitan Fandom, Kacper Jakubiak, Aleksandra „Rael” Cieklińska, Maja Szafrańska (Whosome)
Osoba moderująca: Monika Kujawa
16.00 – 16.50
Wpływ streamingu na storytelling seriali – jak otrzymać kolejny sezon ulubionej produkcji?Streamingi mocno zmieniły to jak oglądamy seriale – w teorii miała to być idealna alternatywa dla osób zapracowanych, które do obejrzenia serialu mogły usiąść kiedy im by to pasowało. Po kilkunastu latach jednak sytuacja wygląda już trochę inaczej. Jak wielkie znaczenie przy serialu ma jego dystrybucja i o co chodzi ze strajkiem scenarzystów? Dlaczego nowy widz ma dla platformy większe znaczenie od wieloletniego użytkownika?
5 lat Alisów – prezentacja i spotkanie
Alis.Games
16.00 – 16.50
5 lat Alisów – prezentacja i spotkanieZapraszamy na prezentację 5-lecia Alis.Games i spotkanie z Szewskim
16.30
17.00
Literatura wysoka czy książka z supermarketu? Jakie jest postrzeganie
Osoby uczestniczące: Łukasz Kucharczyk, Ania Musiałowicz, Kamil Śmiałkowski
Osoba moderująca: Mikołaj Kowalewski
17.00 – 17.50
Literatura wysoka czy książka z supermarketu? Jakie jest postrzeganieW poszukiwaniu Wiedźmina udałeś się do biblioteki, a bibliotekarka odesłała Cię do działu dla dzieci? Powiedziałaś znajomemu w pracy, że uwielbiasz fantastykę, a on prychnął pogardliwie i wręczył Ci w prezencie Biegunów? Wraz z naszymi panelistami przyjrzymy się kwestii jak popularność książek przekłada się na ich postrzeganie przez publikę i co sprawiło, że fantastyka uznawana jest przez wiele osób za „mniej ważną”.
Zaskakujące kadry z filmów fantastycznych
Jarosław Loretz
17.00 – 17.50
Zaskakujące kadry z filmów fantastycznychCzym przejawia się partanina speców od efektów, niechlujstwo zdjęciowców i lekceważeniem widzów przez reżysera? Jakie dziwne pomysły przychodzą do głowy twórcom chcącym zabłysnąć oryginalnością? Proponuję szybki rzut oka na rozmaite kinematograficzne smaczki i niesmaczki.
Co skrywają rozmowy podczas sesji RPG?
Antylatte
17.00 – 17.20
Co skrywają rozmowy podczas sesji RPG?W RPGach komunikujemy się na trzech poziomach – świata gry, mechaniki i towarzyskiego spotkania. Sesje zapewniają nam nie tylko rozrywkę, ale również angażują i wymagają decyzyjności. W ich trakcie gracze oraz mistrzowie gry znajdują się pod presją wyborów. Jak bardzo widoczny jest ten fakt i w czym się on przejawia? Przedstawiony zostanie temat presji decyzji, zachowań adaptacyjnych oraz ich powiązaniu ze stresem na podstawie przeanalizowanej sesji RPG poprowadzonej na D&D 5e.
MTG Cube draft
Prowadzący: Astrael
17.00 – 19.50
MTG Cube draftLuźne granie w MTG w formacie draft kartami z przygotowanej puli. Mam 5 miejsc do gry, przynieście proszę maty. Skład cube’a dostępny pod linkiem: https://tinyurl.com/2x6avr85
17.30
A Theory of Design
Luke Crane
17.30 – 18.20
A Theory of DesignWhat are the fundamental components of roleplaying game design? I’ll discuss my new theory developed after five years of teaching university students game design.
18.00
Kiedy przestaniemy być ludźmi – czy posthumanizm to nieunikniona przyszłość?
Osoby uczestniczące: Krystyna Chodorowska, Łukasz Kucharczyk, Magdalena Salik
Osoba moderująca: Mateusz Łukasiak
18.00 – 18.50
Kiedy przestaniemy być ludźmi – czy posthumanizm to nieunikniona przyszłość?Książki sci-fi nie ustają w próbach stworzenia różnych wizji przyszłości. Czy ewolucja technologii i sztuczna inteligencja przyczynią się do narodzin nowej formy życia, która przekroczy tradycyjne definicje człowieczeństwa? Wraz z naszymi panelistami będziemy analizować jak pisarze przedstawiają posthumanistyczne idee, zastanawiając się czy to tylko wyobrażenia czy też przewidywania rzeczywistości.
Dziwolągi. Historie ludzi wystawianych na pokaz
Joanna Zaręba
18.00 – 18.50
Dziwolągi. Historie ludzi wystawianych na pokazDziwolągi czy może jednak cuda natury? Celebryci czy niewolnicy swoich bezdusznych impresariów i managerów? Kim byli ludzie wystawiani na pokaz we freak shows? Osoby zdeformowane od urodzenia, okaleczone przez choroby lub po prostu niezwykłe dzięki swojemu pochodzeniu z krajów uznawanych za egzotyczne, często stawały w świetle reflektorów. Nie zawsze z własnej woli. Pokazy typu freak show są stare jak świat. „Dziwolągi” można było podziwiać już jako jedną z atrakcji średniowiecznego rynku, ale prawdziwa eksplozja popularności tego zjawiska nastąpiła w drugiej połowie XIX wieku, głównie dzięki rozwojowi mediów docierających do masowego odbiorcy. Kres, niecałkowity, tej popularności położyły: wzrost świadomości społecznej oraz działalność aktywistów praw człowieka. Co w naszej naturze domagało się tego rodzaju rozrywki i jak freak shows wpisywały się w realia przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku? Przyjrzyjmy się temu razem z autorką książki „Dziwolągi. Historie ludzi wystawianych na pokaz”.
18.30
Narzędziownik Mistrza Gry
Maciej Litwin
18.30 – 19.20
Narzędziownik Mistrza Gry80% bycia „doświadczonym mistrzem gry” to techniki ukradzione z różnych gier, w które się grało przez lata. (Pozostałe 20% to wyglądanie mądrze nawet jak się zgubiło wątek.) Chciałem uporządkować swoją skrzynkę narzędziową i przejrzeć jej zawartość. Być może ukradniesz coś dla siebie?
19.00
Tradycja a technologia w medycynie
Osoby uczestniczące: Krzysztof “Kostasz” Ostaszewski, Katarzyna Goździk, Marcin „Ezechiel” Zaród
Osoba moderująca: Węglowy Szowinista
19.00 – 19.50
Tradycja a technologia w medycynieRozwój technologii obejmuje niemal wszystkie aspekty naszego życia i cywilizacji. W tym niezwykle ważną medycynę. Spytamy panelistów o ich obawy i nadzieje związane z nowymi technologiami, spróbujemy je umieścić również w szerszym kontekście społecznym i współczesnego nastawienia do zdobyczy nauki.
Robocie, prowadź!
Krystyna Chodorowska
19.00 – 19.50
Robocie, prowadź!Wszystko wskazuje na to, że klasyka SF oszukiwała nas, gdy twierdziła, że pierwsze w pełni samodzielne roboty będą miały głowy, ręce i nogi. Jak wygląda obecny stan prac nad autonomicznymi pojazdami: czy istnieją już maszyny, które rzeczywiście zasługują na to miano? I co się zmieni, gdy ta wizja (w końcu) się ziści, a autonomiczne samochody masowo wyjadą na ulice? Spojler: bardzo dużo. Więcej niż nam się wydaje.
19.30
Magia procedur czyli warsztat Majstra Gry
Mateusz Tondera
19.30 – 20.20
Magia procedur czyli warsztat Majstra GryCzy procedury to po prostu mechaniki? Dlaczego celem gry w różne systemy jest zaprzestanie gry w różne systemy? Jak zbudować sobie zestaw narzędzi, który nigdy nas nie zawiedzie? Zapraszam.
20.00
IgNobel: Dramatyczne czytanie
Uczestnicy: Krystyna Chodorowska, Łukasz Kucharczyk, Anna Musiałowicz, Magdalena Salik, Anna Studniarek, Maja Szafrańska, Kamil Śmiałkowski
Moderator: Mikołaj Kowalewski
20.00 – 21.30
IgNobel: Dramatyczne czytaniePierwsza adaptacja oficjalnego formatu wykładów najsłynniejszej satyrycznej nagrody naukowej na polski grunt. W ramach wydarzenia zaproszeni goście otrzymają do wyboru kilka artykułów naukowych nagrodzonych Ignoblem żeby potem przedstawić je publiczności bez większego przygotowania. Będzie śmiesznie, będzie zaskakująco i czasem mądrze. Zapewnimy teksty tłumaczone na polski jak i w oryginale. Wydarzenie jest konsultowane z organizatorem Ignobli Marc’iem Abrahamsem. Dowiecie się o nekrofili wśród kaczek, lewitujących żabach i używaniu lodów jako środków przeciwbólowych. Ze względu na charakter nagród ma mieszany charakter naukowo-humorystyczny.
Pokaz Improwizacji
Kamil Gęsicki
20.00 – 21.30
Własnymi Znakami – Stwórz swój alfabet
Kirin
20.00 – 21.30
Własnymi Znakami – Stwórz swój alfabetTworzysz uniwersum i chcesz mu dodać imersji? Pragniesz robić notatki rodem z ksiąg alchemicznych? A może po prostu potrzebujesz kreatywnie pogłówkować? Zapraszam na warsztaty! – Pogadamy o piśmie i przykładach fikcyjnych zapisów z popkultury – Poszukamy wspólnie inspiracji – Podzielę się poradami i wskazówkami I przede wszystkim w miłej atmosferze każdy będzie mógł stworzyć własny system zapisu
20.30
Tworzenie terenów w Foundry VTT
Grzesiek Kawka-Osik
20.30 – 21.30
Tworzenie terenów w Foundry VTTMasz już Foundry i chcesz dodać trochę więcej do swoich map lub wciąż zastanawiasz się nad zakupem i chcesz wiedzieć jak Foundry pomoże Ci w prowadzeniu twoich sesji? Zapraszam na prelekcję w której wspólnie zbudujemy wieżę maga.
21.00

Szekspir

 • Jak być czystym na pustyni Alia
  10.0010.20
 • O tym jak nanotechnologia przyczyniła się i może się przyczynić do rozwoju medycyny dr hab. Elżbieta Megiel
  10.3010.50
 • Chemia orientu dr Paweł Siudem
  11.0011.30
 • Idealny fanfik – jak go znaleźć!? Martyna Pietrzak
  11.3011.50
 • TOP10 książek do polecenia czytelnikom poniżej 20 roku życia Osoby uczestniczące: Ania Musiałowicz, Węglowy Szowinista, Katarzyna Wierzbicka
  Osoba moderująca: Kuba Polkowski
  12.0012.50
 • Co nam daje strach, czyli dlaczego lubimy się bać? Osoby uczestniczące: Agnieszka Hałas, Anna Kańtoch, Ania Musiałowicz
  Osoba moderująca: Kuba Polkowski
  13.0013.50
 • Wessani przez wielkiego bajgla – dlaczego kochamy multiwersa Osoby uczestniczące: Kapitan Fandom, Whosome – Ginny N. (my/oni on/jego), Kacper Jakubiak
  Osoba moderująca: Aleksandra „Rael” Cieklińska
  14.0014.50
 • Literatura pogranicza – fantastyka przenika się z mainstreamem Osoby uczestniczące: Agnieszka Hałas, Anna Kańtoch, Magdalena Salik
  Osoba moderująca: Kuba Polkowski
  15.0015.50
 • Wpływ streamingu na storytelling seriali – jak otrzymać kolejny sezon ulubionej produkcji? Osoby uczestniczące: Kapitan Fandom, Kacper Jakubiak, Aleksandra „Rael” Cieklińska, Maja Szafrańska (Whosome)
  Osoba moderująca: Monika Kujawa
  16.0016.50
 • Literatura wysoka czy książka z supermarketu? Jakie jest postrzeganie Osoby uczestniczące: Łukasz Kucharczyk, Ania Musiałowicz, Kamil Śmiałkowski
  Osoba moderująca: Mikołaj Kowalewski
  17.0017.50
 • Kiedy przestaniemy być ludźmi – czy posthumanizm to nieunikniona przyszłość? Osoby uczestniczące: Krystyna Chodorowska, Łukasz Kucharczyk, Magdalena Salik
  Osoba moderująca: Mateusz Łukasiak
  18.0018.50
 • Tradycja a technologia w medycynie Osoby uczestniczące: Krzysztof “Kostasz” Ostaszewski, Katarzyna Goździk, Marcin „Ezechiel” Zaród
  Osoba moderująca: Węglowy Szowinista
  19.0019.50
 • IgNobel: Dramatyczne czytanie Uczestnicy: Krystyna Chodorowska, Łukasz Kucharczyk, Anna Musiałowicz, Magdalena Salik, Anna Studniarek, Maja Szafrańska, Kamil Śmiałkowski
  Moderator: Mikołaj Kowalewski
  20.0021.30

Isadora

 • Szermierka Sceniczna: pokaz + warsztaty Szermjeże
  10.0011.50
 • Warsztaty aktorskie – tworzenie historii, budowanie postaci fantastycznych Iza Górska
  12.0013.50
 • Warsztaty improwizacji teatralnej (i nie tylko…) Kamil Gęsicki
  14.0016.50
 • Zaskakujące kadry z filmów fantastycznych Jarosław Loretz
  17.0017.50
 • Dziwolągi. Historie ludzi wystawianych na pokaz Joanna Zaręba
  18.0018.50
 • Robocie, prowadź! Krystyna Chodorowska
  19.0019.50
 • Pokaz Improwizacji Kamil Gęsicki
  20.0021.30

Darwin

 • Punkt naprawy świata Archiwistka Apokalipsy
  10.0011.50
 • Czy smoczysko jest straszliwe? Poznajemy smoki! Tibert
  12.0012.50
 • Własnymi Znakami – Stwórz swój alfabet Kirin
  20.0021.30

Mrożek

 • Jak uniknąć złamanego serca? Łotr
  10.0010.50
 • Kilka słów o morskich przygodach Studzin
  11.0011.20
 • Twoja Pierwsza Przygoda – Od Pomysłu Po Wydanie Antoni Sobkowicz
  11.3012.20
 • Gry RPG – zanim rzucisz kostką Art
  12.3012.50
 • Umieranie zaczyna się na sesji „0” Studzin
  13.0013.20
 • Od zera do setki – jak dzięki sesji „0” osiągnąć 100% satysfakcji Airis
  13.3014.20
 • Przestrzeń, głupcze! Czyli o najważniejszym elemencie świata przedstawionego Jan „Hans” Milewski
  14.3014.50
 • Warsztaty z tworzenia aktywnej przestrzeni gry Jan „Hans” Milewski
  15.0015.50
 • 5 lat Alisów – prezentacja i spotkanie Alis.Games
  16.0016.50
 • Co skrywają rozmowy podczas sesji RPG? Antylatte
  17.0017.20
 • A Theory of Design Luke Crane
  17.3018.20
 • Narzędziownik Mistrza Gry Maciej Litwin
  18.3019.20
 • Magia procedur czyli warsztat Majstra Gry Mateusz Tondera
  19.3020.20
 • Tworzenie terenów w Foundry VTT Grzesiek Kawka-Osik
  20.3021.30

Pina

 • Sala Spokoju Osoba zaufania: Sloe
  12.0021.30

Urząd

 • Turniej Puerto Rico
  12.0016.50
 • MTG Cube draft Prowadzący: Astrael
  17.0019.50
Szekspir Isadora Darwin Mrożek Pina Urząd
10.00
Język Kwiatów – Jak zawrzeć wiadomość w bukiecie
Róża Łucja Różycka
10.00 – 10.50
Język Kwiatów – Jak zawrzeć wiadomość w bukiecieBiała róża to niewinność, a kwiat tymianku – siła. Roślinom od wieków nadawano znaczenia i symbolikę. W epoce wiktoriańskiej, kiedy mówienie o uczuciach wprost nie było dobrze widziane, stały całym językiem. Pomagały też rozpoznać się różnym grupom społecznym. Jak więc pisać listy bukietami? Dowiecie się na prelekcji!
Renesans Avatara: odrodzenie franczyzy
Maja „Yuka” Szafrańska
10.00 – 10.50
Renesans Avatara: odrodzenie franczyzyPrzegląd istniejących i planowanych historii w różnych mediach w uniwersum Avatara (DiMartino & Konietzko, Nickelodeon).
Punkt naprawy świata
Archiwistka Apokalipsy
10.00 – 11.50
Punkt naprawy świataMaszyna do szycia, zestaw narzędzi różnych, instruktorka. Przynieś coś do naprawy, naucz się szyć, popraw świat po jednej łacie na raz.
Ekologia, głupcze.
Maciej Krzyżyński
10.00 – 10.50
Ekologia, głupcze.Rzecz o projektowaniu ekosystemów w światach fantastycznych.
10.30
11.00
Anulowane filmy DC
Kapitan Fandom
11.00 – 11.50
Anulowane filmy DCWielkie zmiany, jakie nastąpiły w Warner Bros. odbiły się wyraźnym wpływem na dziełach z uniwersum DC. Czekając na nowe porządki Jamesa Gunna i Petera Safrana, warto pochylić się nad produkcjami, którym nie dane było ujrzeć światła dziennego. „Batgirl” nie była pierwszym skasowanym filmem superbohaterskim. Przed nami podróż przez czasy, kiedy rozwijano różne koncepcje na Batmana, Supermana prawie zagrał Nicolas Cage, zaś do spotkania Ligi Sprawiedliwości na srebrnym ekranie mogło dojść wcześniej niż w 2016 r.
 „Po co w ogóle mi w życiu chirurg?”
Etopka
11.00 – 11.50
 „Po co w ogóle mi w życiu chirurg?”Jesteś ciekawy co robi chirurg ogólny? Kiedy szukać jego pomocy? Po co w ogóle nam tacy lekarze i jakich objawów nie lekceważyć. Opowieści prawdziwego lekarza. – Oczywiście też do edycji albo konsultacji
Kampania w stylu West Marches – czyli co sesję możemy grać w innym składzie i dobrze to działa!
Andre
11.00 – 11.50
Kampania w stylu West Marches – czyli co sesję możemy grać w innym składzie i dobrze to działa!Mistrzowie Gry często stają przed problemem, jakim jest znalezienie terminów na sesję, któe pasowałyby wszystkim Na tym spotkaniu zaprezentuję szczególny styl planowania i rozgrywania kampanii, który może być doskonałym rozwiązaniem w takich sytuacjach, gdy chcemy prowadzić często, znamy wiele osób pragnących u nas grać, ale zebranie pełnego składu co sesję byłoby praktycznie niewykonalne. W opisanych założeniach można prowadzić nawet do kilku sesji tygodniowo w sumie dla nawet kilkunastu lub więcej osób, a nawet (opcjonalnie) zaprosić dodatkowych MG do pomocy.
11.30
12.00
Na czym polega praca tłumacza literatury
Anna Studniarek
12.00 – 12.50
Na czym polega praca tłumacza literaturyNa czym właściwie polega praca tłumacza literatury i jakie umiejętności trzeba posiadać? Kto odpowiada za ostateczny kształt przekładu, który trafia w ręce czytelnika? Na ile może sobie pozwolić tłumacz w pracy z oryginałem? O tym i innych kwestiach związanych z przekładem literackim opowie Anna Studniarek, tłumaczka literatury z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem.
Prawda czasu i ekranu: o różnicach między szermierką filmową, a sportową i historyczną
Szermjeże
12.00 – 13.50
Prawda czasu i ekranu: o różnicach między szermierką filmową, a sportową i historycznąCzy wiedźmińskie noszenie miecza na plecach ma sens? Czemu pojedynek z „Potopu” jest jedną z najlepszych filmowych walk? Czy ekranowy Zorro naprawdę był mistrzem szpady? Szermierką zajmujemy się od około dziesięciu lat lat i choć skupiamy się na tej sceniczej, mamy też sporo doświadczenia w innych jej odsłonach. Podczas prelekcji przybliżymy wam teorię europejskiej szermierki i pokażemy, jakie są różnice między tą sportową, dawnymi pojedynkami oraz szermierką sceniczną, czyli tym, co widzicie w kinie czy w grach. Będzie trochę teorii, pokazów, prezentacji. Wyjaśnimy, czym różni się szabla od szpady, miecz od rapiera i czemu „light saber” to nie „szabla świetlna”.
Streamowanie sesji RPG na żywo
Fantasy_Bear
12.00 – 12.20
Streamowanie sesji RPG na żywoChcesz się dowiedzieć z czym wiąże się streamowanie sesji RPG na żywo? Jakie problemy mogą się pojawić i jak sobie z nimi poradzić? W jaki sposób się przygotować? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań, twoja odpowiedź to „tak”, zapraszam!
Sala Spokoju
Osoba zaufania: Sloe
12.00 – 17.00
Sala SpokojuKonwenty potrafią przebodźcować. Jeśli podczas konwentu potrzebujesz odpocząć od dźwięków, osób i ruchu, przyjdź do Sali Spokoju. Zapraszamy do czytania – możesz skorzystać w niej z naszej biblioteczki. Uwaga: w tym miejscu obowiązuje zachowanie ciszy – jak w bibliotece. Jest to też miejsce, gdzie zawsze będzie można znaleźć jedną z naszych osób zaufania.
12.30
3 powody, przez które Twoja sesja w lochu była nudna
Patryk 'dubgron’ Skwiercz
12.30 – 13.20
3 powody, przez które Twoja sesja w lochu była nudnaEksploracja lochów ma złą sławę bycia starym, nudnym i nie wartym uwagi stylem grania. Ta prelekcja postara się złamać te uprzedzenia, identyfikując trzy największe problemy leżące u ich podstaw i sugerując rozwiązania, jak im zapobiec.
13.00
Pisanie fantastyki i innych rzeczy – jak jedno pomaga/przeszkadza w drugim
Osoby uczestniczące: Anna Kańtoch, Artur „Dzikowy” Olchowy, Łukasz Kucharczyk
Osoba moderująca: Mikołaj Kowalewski
13.00 – 13.50
Pisanie fantastyki i innych rzeczy – jak jedno pomaga/przeszkadza w drugimRano student, po południu fotograf lokalnej gazety, wieczorem przyjacielski superbohater z sąsiedztwa? Nie tylko Spiderman multitaskuje! Nasi paneliści żonglują gatunkami literackami równie zwinnie. W tej dyskusji uchylą nam rąbka tajemnicy i zdradzą, jak oni to robią oraz jakie są zalety i wady sięgania po różne gatunki w pisaniu.
13.30
RPG dla dwóch osób
Fioletowa Kapibara (onu/jenu)
13.30 – 14.20
RPG dla dwóch osóbPrzegląd tytułów stworzonych do grania w dwie osoby. Od sci fi i fantasy do gier o zwierzątkach, relacjach i emocjach. W co grać, jak się przygotować i jak to wszystko zrobić bezpiecznie.
14.00
Piramida w Rapie – mazurski zabytek, który w przewodnikach turystycznych jest opisany… najgorzej
Artur „Dzikowy” Olchowy
14.00 – 14.50
Piramida w Rapie – mazurski zabytek, który w przewodnikach turystycznych jest opisany… najgorzejWokół piramidy w Rapie krąży mnóstwo legend. Dlaczego powstała, jakie było jej przeznaczenie, kim był ród Fahrenheitów, który ją sfinansował? Fascynująca opowieść o wojnach, infamii, sztuce, masonerii i… temperaturze. Bo tak – termometry będą tu miały znaczenie.
Największe nieistniejące gwiazdy rocka
Tomasz Kozłowski
14.00 – 14.50
Największe nieistniejące gwiazdy rockaSpinal Tap. Utopia Avenue. The Nazgûl. VTO. Duncan Tucker. W swoim czasie sprzedawali miliony płyt, rozpalali publiczność na wielu kontynentach. Na zawsze zapisali się w historii rocka, inspirując tabuny naśladowców. Ciężko bez nich wyobrazić sobie współczesną muzyką. Byli na szczycie, upadali, dokonywali rzeczy wielkich i padali ofiarami straszliwych skandali. Tyle tylko, że nie istnieli. Weźcie udział w opowieści o alternatywnej historii rocka i wielkich fikcyjnych biografiach wybitnych muzyków ze świata literatury i filmu.
14.30
Wykute z wyobraźni: warsztaty kreatywnego tworzenia postaci.
Monika 'Momo’ Możdżeń
14.30 – 16.20
Wykute z wyobraźni: warsztaty kreatywnego tworzenia postaci.Na warsztatach podzielę się swoją wiedzą i narzędziami, które wykorzystuję do kreowania nietuzinkowych postaci. Podpowiem jak na szybko stworzyć bohatera z krwi i kości, z motywacją i ciekawą historią. Takiego, który ożyje na sesji RPG i będzie wygodny w odgrywaniu. Warsztaty są dla każdego, niezależnie od doświadczenia.
15.00
Widma w kosmosie i nie tylko, czyli galopem przez spektroskopię i spektrometrię
dr Katarzyna Zawada
15.00 – 15.50
Widma w kosmosie i nie tylko, czyli galopem przez spektroskopię i spektrometrięW serialach i książkach fantastycznych często pojawia się hasło: użyjcie sensorów, albo: wykonaj skan. Przyjrzyjmy się więc temu, co może się za tymi hasłami kryć: widmom masowym, w podczerwieni, mikrofalowym, rezonansu magnetycznego… Skąd się biorą i do jakich analiz można je wykorzystać.
Dinozaury, antykolonializm, i jeszcze raz dinozaury – chora wyobraźnia Pata Millsa
Sloe
15.00 – 15.50
Dinozaury, antykolonializm, i jeszcze raz dinozaury – chora wyobraźnia Pata MillsaPat Mills jest nazywany ojcem chrzestnym brytyjskiego komiksu – to on był najważniejszą postacią komiksowej rewolucji lat siedemdziesiątych, jako pomysłodawca i redaktor magazynów, które odmieniły komiksy na zawsze, w których skrzydła rozwijali twórcy tacy jak Alan Moore, Garth Ennis, czy Grant Morrison. Jednak o ile zasługi redaktorskie zapisują go na kartach historii, to jego zasługi scenatorskie zapisują go w moim sercu jako jedną z najciekawszych postaci świata komiksu. Podczas prelekcji przyjrzymy się przekrojowi jego twórczości, od barbarzyńców uczących się odrzucać patriarchat, przez kosmitów walczących z hiszpańską inkwizycją, po komiksy dokumentalne o naruszeniach praw człowieka. No i dinozaury, dużo dinozaurów.
15.30
16.00
Skarb na końcu tęczy – inkluzywność i szukanie tożsamości w RPG
Osoby uczestniczące: Katarzyna “Caryca” Kalinowska, Róża Łucja Różycka, Martyna Pietrzak, Sloe
Osoba moderująca: Słońce Bartosz
16.00 – 16.50
Skarb na końcu tęczy – inkluzywność i szukanie tożsamości w RPGCzy gry fabularne mogą być przestrzenią do odkrywania swojej tożsamości? Czy pomaga w tym coraz większa obecność queerowych motywów w RPG? Jak uczynić z sesji bezpieczną przestrzeń na takie rozważania? Podczas panelu grupka osób queerowych, które na RPG zjadły zęby, postara się dać odpowiedzi na te pytania.
Pranie przez wieki
Alia
16.00 – 16.20
Pranie przez wiekiPrzyjrzymy się, jak prano w starożytności i średniowieczu, dlaczego zawsze warto było mieć pod ręką wiaderko moczu i przygarść popiołu, i jakie rewolucje nastąpiły w XIX i XX wieku.
16.30
Delfiny, trockizm, wojna atomowa. Prawdziwe anegdoty z historii posadyzmu (ufologicznej frakcji trockistowskiej frakcji radykalnego lewactwa)
Marcin “Ezechiel” Zaród
16.30 – 16.50
Delfiny, trockizm, wojna atomowa. Prawdziwe anegdoty z historii posadyzmu (ufologicznej frakcji trockistowskiej frakcji radykalnego lewactwa)Niszowy ruch trockistowski? Absolutnie. Dziwne połączenie bojówek w Ameryce Płd z ufologią? Jak najbardziej. Może znacie memy o towarzyszach z kosmosu. Teraz pora na prawdę. No i nigdy nie ufajcie człowiekowi z czekanem.
Bleed – kiedy roleplay wejdzie za mocno
Ola // Angy
16.30 – 16.50
Bleed – kiedy roleplay wejdzie za mocnoTwoja postać jest wściekła. Jak ten NPC mógł zakraść się od tyłu i ukraść twój magiczny miecz +2? Dlaczego zwykły rzezimieszek miał tak dobre statystyki? Dlaczego właściwie MG na to pozwoliłx? Jak tak można, przecież to zupełnie psuje twój build! Teraz ty jesteś wściekłx na MG. Znasz to uczucie? Czy nagle czujesz się zauroczonx w tej postaci, z którą flirtowałxś pół ostatniej sesji? A może kiedy masz zły dzień, twoja postać nagle jest bardziej pochmurna, szybciej denerwuje się na bogu ducha winnego karczmarza, który nie ma informacji? W swojej prezentacji zajmę się przedstawieniem bleedów – zjawiska przenoszenia emocji z gracza na postać i z postaci na gracza. Zjawisko jest ugruntowane badawczo, ale w środowisku poświęca się mu mało uwagi, nie wiele mówi się tym samym o przeciwdziałaniu.

Szekspir

 • Język Kwiatów – Jak zawrzeć wiadomość w bukiecie Róża Łucja Różycka
  10.0010.50
 • Anulowane filmy DC Kapitan Fandom
  11.0011.50
 • Na czym polega praca tłumacza literatury Anna Studniarek
  12.0012.50
 • Pisanie fantastyki i innych rzeczy – jak jedno pomaga/przeszkadza w drugim Osoby uczestniczące: Anna Kańtoch, Artur „Dzikowy” Olchowy, Łukasz Kucharczyk
  Osoba moderująca: Mikołaj Kowalewski
  13.0013.50
 • Piramida w Rapie – mazurski zabytek, który w przewodnikach turystycznych jest opisany… najgorzej Artur „Dzikowy” Olchowy
  14.0014.50
 • Widma w kosmosie i nie tylko, czyli galopem przez spektroskopię i spektrometrię dr Katarzyna Zawada
  15.0015.50
 • Skarb na końcu tęczy – inkluzywność i szukanie tożsamości w RPG Osoby uczestniczące: Katarzyna “Caryca” Kalinowska, Róża Łucja Różycka, Martyna Pietrzak, Sloe
  Osoba moderująca: Słońce Bartosz
  16.0016.50

Isadora

 • Renesans Avatara: odrodzenie franczyzy Maja „Yuka” Szafrańska
  10.0010.50
 •  „Po co w ogóle mi w życiu chirurg?” Etopka
  11.0011.50
 • Prawda czasu i ekranu: o różnicach między szermierką filmową, a sportową i historyczną Szermjeże
  12.0013.50
 • Największe nieistniejące gwiazdy rocka Tomasz Kozłowski
  14.0014.50
 • Dinozaury, antykolonializm, i jeszcze raz dinozaury – chora wyobraźnia Pata Millsa Sloe
  15.0015.50
 • Pranie przez wieki Alia
  16.0016.20
 • Delfiny, trockizm, wojna atomowa. Prawdziwe anegdoty z historii posadyzmu (ufologicznej frakcji trockistowskiej frakcji radykalnego lewactwa) Marcin “Ezechiel” Zaród
  16.3016.50

Darwin

 • Punkt naprawy świata Archiwistka Apokalipsy
  10.0011.50

Mrożek

 • Ekologia, głupcze. Maciej Krzyżyński
  10.0010.50
 • Kampania w stylu West Marches – czyli co sesję możemy grać w innym składzie i dobrze to działa! Andre
  11.0011.50
 • Streamowanie sesji RPG na żywo Fantasy_Bear
  12.0012.20
 • 3 powody, przez które Twoja sesja w lochu była nudna Patryk 'dubgron’ Skwiercz
  12.3013.20
 • RPG dla dwóch osób Fioletowa Kapibara (onu/jenu)
  13.3014.20
 • Wykute z wyobraźni: warsztaty kreatywnego tworzenia postaci. Monika 'Momo’ Możdżeń
  14.3016.20
 • Bleed – kiedy roleplay wejdzie za mocno Ola // Angy
  16.3016.50

Pina

 • Sala Spokoju Osoba zaufania: Sloe
  12.0017.00
No events available!

MRI – jak zajrzeć do środka człowieka

Piątek 16:00

Sala: Szekspir

Osoba prowadząca: dr hab. Dariusz Maciej Pisklak

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Obrazowanie medyczne MRI – jak to działa i co możemy obserwować wykorzystując tę technikę.

Literatura w czasach „Po piśmie”

Piątek 16:00

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Łukasz Kucharczyk

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Czy żyjemy w czasach zamierania sztuki literackiej? Czy coraz bliżej nam do całkowitej „przesiadki” na takie platformy medialne jak film, serial i gra komputerowa? Na ile jeszcze chcemy snuć refleksję a na ile przeżywać i finalnie stać się społecznością „przeżywaczy”? Prelekcja skupiona będzie na tezach jakie zawarł Jacek Dukaj w swoim „Po piśmie”.

RPG = Postmodernizm

Piątek 16:00

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Zbigniew „Zed” Zych (Lans Macabre)

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Gry fabularne są najbardziej wyjątkowymi tekstami kultury jakie ludzkość kiedykolwiek stworzyła. Tylko co z tego wynika dla przeciętnej osoby grającej? Czy to tylko pseudointelektualne pitu pitu, czy może ten fakt da się przekuć na proste i intuicyjne narzędzia dla wszystkich, niezależnie od filozofii i stylu grania? Wbijaj i dowiedz się sam 😉

Sala spokoju 

Piątek: 16:00-21:30

Sala: Pina

Osoba zaufania: Sloe

Typ: Sala spokoju

Opis: Konwenty potrafią przebodźcować. Jeśli podczas konwentu potrzebujesz odpocząć od dźwięków, osób i ruchu, przyjdź do Sali Spokoju. Zapraszamy do czytania – możesz skorzystać w niej z naszej biblioteczki. Uwaga: w tym miejscu obowiązuje zachowanie ciszy – jak w bibliotece. Jest to też miejsce, gdzie zawsze będzie można znaleźć jedną z naszych osób zaufania.

Koń prawdę ci powie – o sposobach wróżenia u Słowian

Piątek 17:00

Sala: Szekspir

Osoba prowadząca: Magdalena Wolff

Czas trwania: 20 min

Typ: Prelekcja

Opis: Czy nasi przodkowie byli ślepo posłuszni wyrokom koni? Czy w miodzie mieszka prawda i co bierki mają do wróżenia? Co więcej, czemu wróżbitka często miała czarny palec? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w czasie tej prelekcji.

Co o Lisach Mówią – Od Podań do Popkultury

Piątek 17:00

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Róża Łucja Różycka

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Odkąd ludzie zaczęli budować osady, na ich obrzeżach krążyły lisy. Stojąc na granicy pomiędzy dzikim a ujarzmionym, żyły blisko ludzi, ale nie dały się udomowić. Trafiły do legend większości kultur, z którymi się zetknęły, stały się symbolem sprytu i chytrości, ale są też bezlitośnie zabijane podczas polowań i na futra. Prelekcja będzie się starać pokazać, skąd popularność legend o kitsune czy gumiho, czemu (animowany) Robin Hood był lisem, i jak obecnie są odbierane te niezwykłe zwierzęta.

Ogniwa Paliwowe, co to w ogóle jest i jak mogą przydać się w twojej fabule

Piątek 17:00

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: mgr inż. Wojciech Rosiński (kanał Ogniem i Mieczem + 3, kapituła Quentina)

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Ogniwa Paliwowe, co to w ogóle jest i jak mogą przydać się w twojej fabule.

Wykorzystanie komputerów do projektowania leków – teraźniejszość czy (daleka) przyszłość

Piątek 17:30

Sala: Szekspir

Osoba prowadząca: dr hab. Łukasz Szeleszczuk (Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Czas trwania: 20 min

Typ: Prelekcja

Opis: Ogromny rozwój mocy obliczeniowej komputerów sprawia, iż wykorzystuje się je w coraz większej liczbie gałęzi przemysłu i nauki. Ale czy komputery są nam w stanie pomóc wymyślić nowe leki i zastąpić badania na zwierzętach i ludziach?

Jak zmieniło się postrzeganie sztucznej inteligencji w świetle popularności ChatGPT

Piątek 18:00

Sala: Szekspir

Osoby uczestniczące: Krystyna Chodorowska, Magdalena Salik, Węglowy Szowinista

Osoba moderująca: Marcin “Ezechiel” Zaród

Czas trwania: 50 min

Typ: Panel

Opis: Od lat ludzie zastanawiali się dokąd zmierza sztuczna inteligencja, jednak jej popularność oraz zastosowanie w użyciu ChatGPT prześcignęła wszelkie przewidywania. Masz problem – poszukaj rozwiązania przy pomocy ChatGPT jednak przygotuj się na to, że niekoniecznie dostaniesz to, czego szukasz. Jaki stosunek mają nasi paneliści do obecnych zastosowań sztucznej inteligencji i czy sami spodziewali się takiego jej rozwoju – tego postaramy się dowiedzieć.

Zmiany społeczne a popkultura

Piątek 18:00

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Katarzyna Wierzbicka

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Zmiany społeczne odzwierciedlane w filmach, serialach i książkach. Wpływ kultowych filmów na społeczeństwo. Nowa wrażliwość społeczna.

RPG i Metoda Gotowania

Piątek 18:00

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Mateusz „Shevu” Szczygieł

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Ożywmy opisy gospód, uczt i posiłków podczas gier z pomocą średniowiecznych przepisów. Metoda Gotowania, Gospodarz Paryski i inne dzieła z epoki, a także opracowania badaczy na temat odnalezionej żywności są doskonałą podstawą do tego by zajrzeć w jadłospis człowieka średniowiecznego, a zatem i przenieść odrobinę więcej wiarygodnego opisu na RPGowy stół. Podczas prelekcji omówimy nie mniej niż tuzin przepisów i ciekawostek z kuchni średniowiecza do wykorzystania w grze lub w kuchni. Smacznego.

Q&A-AMA with Luke Crane

Piątek 19:00

Sala: Szekspir

Osoba prowadząca: Luke Crane

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Q&A-AMA about Roleplaying Games. I’ll present briefly about myself and my background and then discuss the state of the RPG world in the US with the audience. I can cover history, production, cons, distribution, crowdfunding and even education.

Less Waste, moda i anty-apokalipsa

Piątek 19:00

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Archiwistka Apokalipsy

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Jak zbudować lepszą przyszłość i wyglądać lepiej niż kiedykolwiek: praktyczny poradnik dla początkujących i zaawansowanych.

Imperatorze! Chroń nas przed Tate’m i Petersonem! Jak fantastyka może uczyć męskości inkluzywnej?

Piątek 19:00

Sala: Mrożek

Osoby prowadzące: Wojciech Pokój, Jerzy Kurczak

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Prelekcja będzie dotyczyła dyskusji na temat wzorów męskości przedstawionych w serialach i filmach fantasy oraz science fiction. Chcemy pokazać, jak cechy, a nie konkretni bohaterowie mogą przekazywać wartościowe treści dla dyskusji na temat tego co to tak naprawdę znaczy być męskim. Zaprezentujemy przykłady bohaterów z różnych światów: Wiedźmin, Star Wars, Władca Pierścieni czy Harry Potter by pokazać ich mocne oraz słabe strony oraz aby podkreślić, że fantastyka ma ważny głos w kreowaniu wzorów kulturowych oraz podkreślić jak różne wzory zachowań mogą trafiać do różnych odbiorców oraz że nie ma czegoś takiego, jak jedyny typ „prawdziwego faceta”.

Randka z Przeznaczeniem

Piątek 20:00

Sala: Szekspir

Osoba prowadząca: Marcin „Ezechiel” Zaród 

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Weź ulubionego fanfika, odpicuj najlepsze laczki i zobacz czy reaktor wytrzyma połączenie erpegowej „randki w ciemno” z subiektywnym przeglądem „najpiękniejszych katastrof przemysłowych” znanego z „Well There’s Your Problem”. Jeśli wydaje Wam się, że randka z personifikowaną katastrofą przemysłową jest absurdalna, to nie wiecie co ludzkość robiła w BHP przemysłowym.

“Psychoza to ten film o osobowości mnogiej” – czy pokazywanie zaburzeń psychicznych w popkulturze to dobry pomysł?

Piątek 20:00

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Anna Olechowska

Czas trwania: 90 min

Typ: Prelekcja

Opis: O jakim zaburzeniu tak naprawdę opowiada ,,Psychoza”? Czy seriale dla nastolatków powinny mówić o trudnościach psychicznych? 

Hollywood od zawsze było zainteresowane pokazywaniem osób z zaburzeniami psychicznymi. Niestety, twórcy filmów czy seriali nie ze wszystkiego powinni być dumni. Razem z naukowczynią i terapeutką poznawczo-behawioralną, Anną Olechowską, przejdziemy przez przykłady dobre, dzięki którym widz z różnymi trudnościami mógł poczuć się zrozumiany. Zrobimy jednak walk of shame tym przedstawieniom, które były stygmatyzujące lub zupełnie niezgodne z obecną wiedzą. 

De materia medica, czyli o ziołolecznictwie i medycynie ludowej w RPG okiem lekarza

Piątek 20:00

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Krzysztof “Kostasz” Ostaszewski

Czas trwania: 20 min

Typ: Prelekcja

Opis: Co mają ze sobą wspólnego: wierzba, mak i cis? Czy mandragora krzyczy w trakcie wyrywania? Czy krwawnik i babka lancetowata mogą być używane w leczeniu ran? Jakim zielem otruć króla, a jakim wyleczyć zaparcia?

I najważniejsze: który napar wyleczy 1d8 obrażeń?!

Zapraszam do krótkiego przeglądu substancji do dziś używanych we współczesnej medycynie, których korzenie (ha!) sięgają czasów, w których zaburzenia nerwicowe przypisywano wędrującej macicy, a dusza człowieka mieściła się w szyszynce. Mile widziane pytania ze strony uczestników.

Foundry VTT dla początkujących

Piątek 20:30

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Grzesiek Kawka-Osik (Avangarda)

Czas trwania: 60 min

Typ: Prelekcja

Opis: FoundryVTT to jeden z bardziej zaawansowanych wirtualnych stołów do grania w rpg. Jeśli chcesz wiedzieć czy to dobre narzędzie dla Ciebie i twojej drużyny, to to jest prelekcja dla Ciebie.

Pokaz filmu „Duchy Aiselis”

Piątek 21:00

Sala: Szekspir

Osoba prowadząca: Kacper Jakubiak (ASF Niskobudżetowcy)

Czas trwania: 30 min

Typ: Prelekcja

Opis: „Duchy Aiselis” to krótkometrażowy dystopijny film sci-Fi przedstawiający historię planety, której klimat został zabity przez ludzkość. Jest to psychodeliczna, mroczna wizja przyszłości, w której człowiek popada w odmęty szaleństwa, a pustynia dosłownie pożera resztki zieleni pewnej planety.

Jak być czystym na pustyni

Sobota 10:00

Sala: Szekspir

Osoba prowadząca: Alia (Temporalny Teatrzyk Chronosa)

Czas trwania: 20 min

Typ: Prelekcja

Opis: Parę słów o sposobach, które wymyślili ludzie, żeby zadbać o higienę przy ograniczonym dostępie do wody.

Szermierka Sceniczna: pokaz + warsztaty

Sobota 10:00

Sala: Isadora

Osoby prowadzące: Szermjeże (Grupa szermierki scenicznej Szermjeże)

Czas trwania: 110 min

Typ: Warsztaty

Opis: Mówią, że jest prawda życia i prawda ekranu – dotyczy to również pojedynków. Widowiskowe ruchy, dzięki którym oglądamy filmowe i teatralne sceny walki z zapartym tchem, rządzą się nieco innymi prawami niż rzeczywiste starcia.

Na początku zaprezentujemy wam na żywo kilka scenicznych pojedynków w naszym wykonaniu. W części warsztatowej przekażemy chętnym podstawy walki scenicznej i pomożemy stworzyć prostą kombinację z użyciem mieczy treningowych.

Punkt naprawy świata

Sobota 10:00

Sala: Darwin

Osoba prowadząca: Archiwistka Apokalipsy

Czas trwania: 110 min

Typ: Warsztaty

Opis: Maszyna do szycia, zestaw narzędzi różnych, instruktorka. Przynieś coś do naprawy, naucz się szyć, popraw świat po jednej łacie na raz.

Jak uniknąć złamanego serca?

Sobota 10:00

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Łotr

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Prelekcja o tworzeniu i wydawaniu gier fabularnych. Podstawy procesu i dobre praktyki.

O tym jak nanotechnologia przyczyniła się i może się przyczynić do rozwoju medycyny

Sobota 10:30

Sala: Szekspir

Osoba prowadząca: dr hab. Elżbieta Megiel

Czas trwania: 20 min

Typ: Prelekcja

Opis: Prelekcja połączona z dyskusją o tym jak technologia pozwalająca na manipulację pojedynczymi atomami pomaga w projektowaniu nowych leków, opracowywaniu nowych terapii i wczesnym diagnozowaniu chorób.

Chemia orientu

Sobota 11:00

Sala: Szekspir

Prelegent: Paweł Siudem (AllChemists, fanpage poświęcony tematyce ziół)

Osoba prowadząca: 20 min

Typ: Prelekcja

Opis: Kurkuma, papryka chili, pieprz są przyprawami bez których trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię. Stanowią one jednak nie tylko składniki przypraw kuchennych, ale odcisnęły również swoje piętno w tradycji i historii Ameryki Łacińskiej, Azji i Europy. Co sprawia że są takie niezwykłe i skąd biorą się ich właściwości? Aby poznać odpowiedź na to pytanie zajrzymy w głąb przypraw, poznając zawarte w nich substancje chemiczne, ich właściwości oraz co mówią o nich aktualne badania.

Kilka słów o morskich przygodach

Sobota 11:00

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Studzin (3k6 opinii podcast)

Czas trwania: 20 min

Typ: Prelekcja

Opis: Prowadzenie morskich przygód często sprowadza się do portów, wysp, ewentualnych bitew morskich. Wszystko co pomiędzy lubimy skracać do krótkiego opisu lub nawet samego „dopłynęliście”. Umiejscowienie grupy graczy na statku pośrodku bezmiaru słonej wody daje jednak sporo możliwości. Zapraszam do krótkiego przeglądu pomysłów jak urozmaicić wodne wędrówki, łatwo zbudować klimat i co z faktycznego morskiego życia może nam się przydać na sesji.

Idealny fanfik – jak go znaleźć!?

Sobota 11:30

Sala: Szekspir

Osoba prowadząca: Martyna Pietrzak

Czas trwania: 20 min

Typ: Prelekcja

Opis: Czy kiedykolwiek żałowałyście, że Wasz ulubiony bohater zginął tragiczną śmiercią? Albo, że wątek romantyczny okazał się zbyt heteronormatywny? Że nigdy nie zobaczycie co się stało dalej w tym zcancellowanym serialu? Bez obaw! Ktoś na pewno napisał już wersję alternatywną! Wystarczy tylko po nią sięgnąć!

Podczas tej szybkiej prelekcji przekażę Wam tajniki wyszukiwania fanfików na potężnym portalu Archive of Our Own. Dowiecie się jak znaleźć Wasze ulubione „shipy”, jak uniknąć treści, które Was nie interesują, i co oznaczają te śmieszne ikonki w rogu każdego opowiadania. Do dzieła!

WAŻNE: Chociaż Archive of Our Own zawiera ponad 15 tys. tekstów po polsku, z prelekcji najbardziej skorzystają osoby znające język angielski.

Twoja Pierwsza Przygoda – Od Pomysłu Po Wydanie

Sobota 11:30

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Antoni Sobkowicz (Dragonshorn Studios)

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Czy kiedykolwiek myśleliście sobie „dobrze wyszła mi ta przygoda, może by podzielić się nią z innymi?” Nasza historia właśnie tak się zaczęła – i teraz podzielimy się z wami wskazówkami jak zacząć – od pomysłu do wydania (zarówno cyfrowego, jak i dla Foundry i Roll20)!

TOP10 książek do polecenia czytelnikom poniżej 20 roku życia

Sobota 12:00

Sala: Szekspir

Osoby uczestniczące: Ania Musiałowicz, Węglowy Szowinista, Katarzyna Wierzbicka

Osoba moderująca: Kuba Polkowski

Czas trwania: 50 min

Typ: Panel

Opis: Potrójna topka fantastycznych książek dla czytelników, którzy nie mają jeszcze dwójki z przodu! Wpadajcie, słuchajcie, notujcie, komentujcie, a potem – do biblioteki!

Warsztaty aktorskie – tworzenie historii, budowanie postaci fantastycznych

Sobota 12:00

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Iza Górska

Czas trwania: 110 min

Typ: Warsztaty

Opis: Podczas dwugodzinnych zajęć będziemy pracować z kreatywnością tworzenia historii, praca z ciałem, ruchem i głosem a także rozbudzimy dziecięcą ciekawość i radość z zabawy:)  Warsztaty  Poprowadzi Izabela Górska, aktorka, dyrektorka Teatru XL im. Artystów Zaangażowanych w Warszawie.

Czy smoczysko jest straszliwe? Poznajemy smoki!

Sobota 12:00

Sala: Darwin

Osoba prowadząca: Tibert

Czas trwania: 50 min

Typ: Warsztaty

Opis: Pogadanka o smokach dla młodszych bywalców konwentów – opowiemy trochę naszych ulubionych historii, obejrzymy i poczytamy fajne książki, a także narysujemy nasze ulubione smoczysko!

Sala spokoju 

Sobota: 12:00-21:30

Sala: Pina

Osoba zaufania: Sloe

Typ: Sala spokoju

Opis: Konwenty potrafią przebodźcować. Jeśli podczas konwentu potrzebujesz odpocząć od dźwięków, osób i ruchu, przyjdź do Sali Spokoju. Zapraszamy do czytania – możesz skorzystać w niej z naszej biblioteczki. Uwaga: w tym miejscu obowiązuje zachowanie ciszy – jak w bibliotece. Jest to też miejsce, gdzie zawsze będzie można znaleźć jedną z naszych osób zaufania.

Turniej Puerto Rico

Sobota: 12:00-17:00

Sala: Sala w Urzędzie

Typ: Turniej

Opis: Zapraszamy do wzięcia udziału w eliminacjach do ogólnopolskiego turnieju w Puerto Rico 1897. Zwycięzca otrzyma wejściówkę na finał 10 września w Spodku, ponadto dla Czwórki najlepszych graczy mamy gry planszowe od Ravensburger. Liczba miejsc ograniczona.

Gry RPG – zanim rzucisz kostką

Sobota 12:30

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Art

Czas trwania: 20 min

Typ: Prelekcja

Opis: Zawsze chcieliście zagrać w gry fabularne ale nie wiecie od czego zacząć? Wasze dziecko opowiada o tych „erpegach” a Wy nie macie pojęcia o co chodzi? To spotkanie dla Was!

Zaczniemy od podstaw. Opowiem o tym czym są gry RPG, co warto wiedzieć na początek, jakie tytuły można znaleźć na polskim rynku i oczywiście – gdzie można zagrać swoją pierwszą sesję. Postaram się również odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania. Do zobaczenia!

Co nam daje strach, czyli dlaczego lubimy się bać?

Sobota 13:00

Sala: Szekspir

Osoby uczestniczące: Agnieszka Hałas, Anna Kańtoch, Ania Musiałowicz

Osoba moderująca: Kuba Polkowski

Czas trwania: 50 min

Typ: Panel

Opis: Ciemność. Pająki. Cienie. Burza. Wielcy Przedwieczni. Nieskończone źródła lęków. Dlaczego ludzkość wciąż boi się rzeczy, które straszyły nas w epoce kamienia? I dlaczego lubimy o nich czytać?

Umieranie zaczyna się na sesji „0”

Sobota 13:00

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Studzin (3k6 opinii podcast)

Czas trwania: 20 min

Typ: Prelekcja

Opis: Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Najpierw warto jednak ustalić dokąd zmierzamy, jakim tempem, gdzie robimy postoje, w co się ubrać itd. W RPG popularną formą przygotowania jest tzw. „sesja 0”. Czym ona jest? Co na niej ustalić? Czy zawsze musi się odbyć? Postaram się odpowiedzieć na te i podobne pytania, ale nie będziemy się ograniczać tylko do tego narzędzia. Pogadajmy o przygotowaniu do wspólnej gry szerzej.

Od zera do setki – jak dzięki sesji „0” osiągnąć 100% satysfakcji

Sobota 13:30

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Airis (Lans Macabre, LM Publishing)

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: To trochę prelekcja, ale jednak bardziej warsztaty. Najpierw pogadamy o narzędziach, które ułatwiają przeprowadzenie sesji zero (takich jak np. Same Page Tool). Potem na przykładzie konkretnej, wspólnie wymyślonej drużyny i jej potrzeb zaprojektujemy uszytą na miarę sesję zero. Obiecuję strawną ilość teorii, dużo praktyki i sporo anegdot z erpegowego życia wziętych 😉

Wessani przez wielkiego bajgla – dlaczego kochamy multiwersa

Sobota 14:00

Sala: Szekspir

Osoby uczestniczące: Kapitan Fandom, Ginny N. (Whosome), Kacper Jakubiak (ASF Niskobudżetowcy)

Osoba moderująca: Aleksandra Rael Cieklińska

Czas trwania: 50 min

Typ: Panel

Opis: Świat kina superbohaterskiego został zdominowany przez koncept światów równoległych. Nie jest to nowa teoria – dlaczego więc właśnie teraz zyskała na popularności? I jak w to wszystko wpasowuje się bajgiel?

Warsztaty improwizacji teatralnej (i nie tylko…) 

Sobota 14:00

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Kamil Gęsicki

Czas trwania: 170 min

Typ: Warsztaty

Opis: Zapraszamy Was na warsztaty z improwizacji teatralnej, na których w bezpiecznej atmosferze pobawimy się technikami improwizacji scenicznej. Rozgrzejmy wasze głowy i ciała abyście mogli dowolnie kreować przestrzeń sceniczną według własnych upodobań. Podczas spotkania poznacie niektóre gry impro, które mogą być Wam znane z popularnych programów telewizyjnych lub innych show. Potrzebujemy jedynie waszych otwartych na działanie umysłów, doświadczenie nie jest wymagane. Jeśli chcesz spróbować Improwizacji ale boisz się jak zagadać… to to spotkanie jest dla Ciebie 😊

Przestrzeń, głupcze! Czyli o najważniejszym elemencie świata przedstawionego oraz Warsztaty z tworzenia aktywnej przestrzeni gry

Sobota 14:30

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Jan „Hans” Milewski (Dobre Rzuty)

Czas trwania: 80 min

Typ: Prelekcja

Opis: W świecie poradników o tworzeniu ciekawych BN, przestrzeń jawi się li tylko tłem do przygód BG. Tymczasem może być ona kluczowym nośnikiem informacji i mechanizmem komunikacji przy stole. Przestrzeń jest też szczególnym elementem gier RPG, który pozwala na szczególną prezentację agendy graczy. Na prelekcji omówione zostaną kluczowe elementy wprowadzania przestrzeni w trakcie gry i jej aktywnego wykorzystania.

Literatura pogranicza – fantastyka przenika się z mainstreamem

Sobota 15:00

Sala: Szekspir

Osoby uczestniczące: Agnieszka Hałas, Anna Kańtoch, Magdalena Salik

Osoba moderująca: Kuba Polkowski

Czas trwania: 50 min

Typ: Panel

Opis: Dzień dobry, poproszę mleko, chleb, pięć deko Kańtoch, trzy plasterki Hałas i pół litra Salik. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o to, gdzie jest miejsce fantastyki – czy to na sklepowych półkach czy w szkolnym spisie lektur.

Wpływ streamingu na storytelling seriali – jak otrzymać kolejny sezon ulubionej produkcji?

Sobota 16:00

Sala: Szekspir

Osoby uczestniczące: Aleksandra Rael Cieklińska (Avangarda), Kapitan Fandom, Kacper Jakubiak (ASF Niskobudżetowcy), Maja Yuka Szafrańska (Whosome)

Osoba moderująca: Monika Kujawa

Czas trwania: 50 min

Typ: Panel

Opis: Streamingi mocno zmieniły to jak oglądamy seriale – w teorii miała to być idealna alternatywa dla osób zapracowanych, które do obejrzenia serialu mogły usiąść kiedy im by to pasowało. Po kilkunastu latach jednak sytuacja wygląda już trochę inaczej.

Jak wielkie znaczenie przy serialu ma jego dystrybucja i o co chodzi ze strajkiem scenarzystów? Dlaczego nowy widz ma dla platformy większe znaczenie od wieloletniego użytkownika?

Na tym panelu poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące popularnych platform streamingowych.

5 lat Alisów – prezentacja i spotkanie

Sobota 16:00

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Szewski/Alis (Alis.Games)

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Zapraszamy na prezentację 5-lecia Alis.Games i spotkanie z Szewskim.

Literatura wysoka czy książka z supermarketu? Jakie jest postrzeganie fantastyki wśród krytyków i czytelników

Sobota 17:00

Sala: Szekspir

Osoby uczestniczące: Łukasz Kucharczyk, Ania Musiałowicz, Kamil Śmiałkowski

Osoba moderująca: Mikołaj Kowalewski

Czas trwania: 50 min

Typ: Panel

Opis: W poszukiwaniu Wiedźmina udałeś się do biblioteki, a bibliotekarka odesłała Cię do działu dla dzieci? Powiedziałaś znajomemu w pracy, że uwielbiasz fantastykę, a on prychnął pogardliwie i wręczył Ci w prezencie Biegunów? Wraz z naszymi panelistami przyjrzymy się kwestii jak popularność książek przekłada się na ich postrzeganie przez publikę i co sprawiło, że fantastyka uznawana jest przez wiele osób za „mniej ważną”.

Zaskakujące kadry z filmów fantastycznych

Sobota 17:00

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Jarosław Loretz

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Czym przejawia się partanina speców od efektów, niechlujstwo zdjęciowców i lekceważeniem widzów przez reżysera? Jakie dziwne pomysły przychodzą do głowy twórcom chcącym zabłysnąć oryginalnością? Proponuję szybki rzut oka na rozmaite kinematograficzne smaczki i niesmaczki.

Co skrywają rozmowy podczas sesji RPG?

Sobota 17:00

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Antylatte

Czas trwania: 20 min

Typ: Prelekcja

Opis: W RPGach komunikujemy się na trzech poziomach – świata gry, mechaniki i towarzyskiego spotkania. Sesje zapewniają nam nie tylko rozrywkę, ale również angażują i wymagają decyzyjności. W ich trakcie gracze oraz mistrzowie gry znajdują się pod presją wyborów. Jak bardzo widoczny jest ten fakt i w czym się on przejawia? Przedstawiony zostanie temat presji decyzji, zachowań adaptacyjnych oraz ich powiązaniu ze stresem na podstawie przeanalizowanej sesji RPG poprowadzonej na D&D 5e.

MTG Cube draft

Sobota: 17:00-20:00

Sala: Sala w Urzędzie

Osoba prowadząca: Astrael

Czas trwania: 3h

Typ: Zorganizowane granie

Opis: Luźne granie w mtg w formacie draft kartami z przygotowanej puli. Mam 5 miejsc do gry. Przynieście proszę maty. Skład cube’a dostępny pod linkiem: 

https://tinyurl.com/2x6avr85

A Theory of Design

Sobota 17:30

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Luke Crane

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: What are the fundamental components of roleplaying game design? I’ll discuss my new theory developed after five years of teaching university students game design.

Kiedy przestaniemy być ludźmi – czy posthumanizm to nieunikniona przyszłość?

Sobota 18:00

Sala: Szekspir

Osoby uczestniczące: Krystyna Chodorowska, Łukasz Kucharczyk, Magdalena Salik, Węglowy Szowinista

Osoba moderująca: Mateusz Łukasiak

Czas trwania: 50 min

Typ: Panel

Opis: Książki sci-fi nie ustają w próbach stworzenia różnych wizji przyszłości. Czy ewolucja technologii i sztuczna inteligencja przyczynią się do narodzin nowej formy życia, która przekroczy tradycyjne definicje człowieczeństwa? Wraz z naszymi panelistami będziemy analizować jak pisarze przedstawiają posthumanistyczne idee, zastanawiając się czy to tylko wyobrażenia czy też przewidywania rzeczywistości.

Dziwolągi. Historie ludzi wystawianych na pokaz

Sobota 18:00

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Joanna Zaręba (Wydawnictwo RM)

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Dziwolągi czy może jednak cuda natury? Celebryci czy niewolnicy swoich bezdusznych impresariów i managerów? Kim byli ludzie wystawiani na pokaz we freak shows? Osoby zdeformowane od urodzenia, okaleczone przez choroby lub po prostu niezwykłe dzięki swojemu pochodzeniu z krajów uznawanych za egzotyczne, często stawały w świetle reflektorów. Nie zawsze z własnej woli. Pokazy typu freak show są stare jak świat.  „Dziwolągi” można było podziwiać już jako jedną z atrakcji średniowiecznego rynku, ale prawdziwa eksplozja popularności tego zjawiska nastąpiła w drugiej połowie XIX wieku, głównie dzięki rozwojowi mediów docierających do masowego odbiorcy.  Kres, niecałkowity, tej popularności położyły: wzrost świadomości społecznej oraz działalność aktywistów praw człowieka. Co w naszej naturze domagało się tego rodzaju rozrywki i jak freak shows wpisywały się w realia przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku? Przyjrzyjmy się temu razem z autorką książki „Dziwolągi. Historie ludzi wystawianych na pokaz”.

Narzędziownik Mistrza Gry

Sobota 18:30

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Maciej Litwin (Dobre Rzuty)

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: 80% bycia „doświadczonym mistrzem gry” to techniki ukradzione z różnych gier, w które się grało przez lata. (Pozostałe 20% to wyglądanie mądrze nawet jak się zgubiło wątek.) Chciałem uporządkować swoją skrzynkę narzędziową i przejrzeć jej zawartość. Być może ukradniesz coś dla siebie?

Tradycja a technologia w medycynie

Sobota 19:00

Sala: Szekspir

Osoby uczestniczące: Krzysztof “Kostasz” Ostaszewski, Katarzyna Goździk, Marcin „Ezechiel” Zaród

Osoba moderująca: Węglowy Szowinista 

Czas trwania: 50 min

Typ: Panel

Opis: Tradycja a technologia w medycynie – Rozwój technologii obejmuje niemal wszystkie aspekty naszego życia i cywilizacji. W tym niezwykle ważną medycynę. Spytamy panelistów o ich obawy i nadzieje związane z nowymi technologiami, spróbujemy je umieścić również w szerszym kontekście społecznym i współczesnego nastawienia do zdobyczy nauki.

Robocie, prowadź!

Sobota 19:00

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Krystyna Chodorowska

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Wszystko wskazuje na to, że klasyka SF oszukiwała nas, gdy twierdziła, że pierwsze w pełni samodzielne roboty będą miały głowy, ręce i nogi. Jak wygląda obecny stan prac nad autonomicznymi pojazdami: czy istnieją już maszyny, które rzeczywiście zasługują na to miano? I co się zmieni, gdy ta wizja (w końcu) się ziści, a autonomiczne samochody masowo wyjadą na ulice? Spojler: bardzo dużo. Więcej niż nam się wydaje.

Magia procedur czyli warsztat Majstra Gry

Sobota 19:30

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Mateusz Tondera (Dobre Rzuty)

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Czy procedury to po prostu mechaniki? Dlaczego celem gry w różne systemy jest zaprzestanie gry w różne systemy? Jak zbudować sobie zestaw narzędzi, który nigdy nas nie zawiedzie? Zapraszam.

IgNobel: Dramatyczne czytanie

Sobota 20:00

Sala: Szekspir

Osoby uczestniczące: Krystyna Chodorowska, Łukasz Kucharczyk, Anna Musiałowicz, Magdalena Salik, Anna Studniarek, Maja Yuka Szafrańska, Kamil Śmiałkowski

Osoba moderująca: Mikołaj Kowalewski

Czas trwania: 90 min

Typ: Panel

Opis: Pierwsza adaptacja oficjalnego formatu wykładów najsłynniejszej satyrycznej nagrody naukowej na polski grunt. W ramach wydarzenia zaproszeni goście otrzymają do wyboru kilka artykułów naukowych nagrodzonych Ignoblem żeby potem przedstawić je publiczności bez większego przygotowania. Będzie śmiesznie, będzie zaskakująco i czasem mądrze. Zapewnimy teksty tłumaczone na polski jak i w oryginale. Wydarzenie jest konsultowane z organizatorem Ignobli Marc’iem Abrahamsem. Dowiecie się o nekrofili wśród kaczek, lewitujących żabach i używaniu lodów jako środków przeciwbólowych. Ze względu na charakter nagród ma mieszany charakter naukowo-humorystyczny.

Pokaz Improwizacji

Sobota 20:00

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Kamil Gęsicki

Czas trwania: 90 min

Typ: Warsztaty

Opis: Zapraszamy Was na fantastyczny pokaz teatralny! Wystąpią w nim osoby, które wcześniej wzięły udział w warsztatach improwizacji i teraz będą testowały swoje umiejętności przed publicznością na żywo. Zapewniamy świetną zabawę i niepowtarzalne wrażenia!

Własnymi Znakami – Stwórz swój alfabet

Sobota 20:00

Sala: Darwin

Osoba prowadząca: Kirin

Czas trwania: 90 min

Typ: Warsztaty

Opis: Tworzysz uniwersum i chcesz mu dodać immersji? Pragniesz robić notatki rodem z ksiąg alchemicznych? A może po prostu potrzebujesz kreatywnie pogłówkować? Zapraszam na warsztaty!

– Pogadamy o piśmie i przykładach fikcyjnych zapisów z popkultury

– Poszukamy wspólnie inspiracji

– Podzielę się poradami i wskazówkami

I przede wszystkim w miłej atmosferze każdy będzie mógł stworzyć własny system zapisu.

Tworzenie terenów w Foundry VTT

Sobota 20:30

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Grzesiek Kawka-Osik (Avangarda)

Czas trwania: 60 min

Typ: Prelekcja

Opis: Masz już Foundry i chcesz dodać trochę więcej do swoich map lub wciąż zastanawiasz się nad zakupem i chcesz wiedzieć jak Foundry pomoże Ci w prowadzeniu twoich sesji? Zapraszam na prelekcję w której wspólnie zbudujemy wieżę maga.

Język Kwiatów – Jak zawrzeć wiadomość w bukiecie

Niedziela 10:00

Sala: Szekspir

Osoba prowadząca: Róża Łucja Różycka (Avangarda)

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Biała róża to niewinność, a kwiat tymianku – siła. Roślinom od wieków nadawano znaczenia i symbolikę. W epoce wiktoriańskiej, kiedy mówienie o uczuciach wprost nie było dobrze widziane, stały całym językiem. Pomagały też rozpoznać się różnym grupom społecznym. Jak więc pisać listy bukietami? Dowiecie się na prelekcji! 

Renesans Avatara: odrodzenie franczyzy

Niedziela 10:00

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Maja „Yuka” Szafrańska (Whosome)

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Przegląd istniejących i planowanych historii w różnych mediach w uniwersum Avatara (DiMartino & Konietzko, Nickelodeon). 

Punkt naprawy świata

Niedziela 10:00

Sala: Darwin

Osoba prowadząca: Archiwistka Apokalipsy

Czas trwania: 110 min

Typ: Warsztaty

Opis: Maszyna do szycia, zestaw narzędzi różnych, instruktorka. Przynieś coś do naprawy, naucz się szyć, popraw świat po jednej łacie na raz.

Ekologia, głupcze. 

Niedziela 10:00

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Maciej Krzyżyński (Six Legs Games)

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Rzecz o projektowaniu ekosystemów w światach fantastycznych.

Anulowane filmy DC

Niedziela 11:00

Sala: Szekspir

Osoba prowadząca: Kapitan Fandom

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Wielkie zmiany, jakie nastąpiły w Warner Bros. odbiły się wyraźnym wpływem na dziełach z uniwersum DC. Czekając na nowe porządki Jamesa Gunna i Petera Safrana, warto pochylić się nad produkcjami, którym nie dane było ujrzeć światła dziennego. „Batgirl” nie była pierwszym skasowanym filmem superbohaterskim. Przed nami podróż przez czasy, kiedy rozwijano różne koncepcje na Batmana, Supermana prawie zagrał Nicolas Cage, zaś do spotkania Ligi Sprawiedliwości na srebrnym ekranie mogło dojść wcześniej niż w 2016 r.

Po co w ogóle mi w życiu chirurg?

Niedziela 11:00

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Etopka

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Jesteś ciekawy co robi chirurg ogólny? Kiedy szukać jego pomocy? Po co w ogóle nam tacy lekarze i jakich objawów nie lekceważyć – opowieści prawdziwego lekarza.

Kampania w stylu West Marches – czyli co sesję możemy grać w innym składzie i dobrze to działa!

Niedziela 11:00

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Andre

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Mistrzowie Gry często stają przed problemem, jakim jest znalezienie terminów na sesję, które pasowałyby wszystkim Na tym spotkaniu zaprezentuję szczególny styl planowania i rozgrywania kampanii, który może być doskonałym rozwiązaniem w takich sytuacjach, gdy chcemy prowadzić często, znamy wiele osób pragnących u nas grać, ale zebranie pełnego składu co sesję byłoby praktycznie niewykonalne. W opisanych założeniach można prowadzić nawet do kilku sesji tygodniowo w sumie dla nawet kilkunastu lub więcej osób, a nawet (opcjonalnie) zaprosić dodatkowych MG do pomocy. 

Na czym polega praca tłumacza literatury

Niedziela 12:00

Sala: Szekspir

Osoba prowadząca: Anna Studniarek (Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury)

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Na czym właściwie polega praca tłumacza literatury i jakie umiejętności trzeba posiadać? Kto odpowiada za ostateczny kształt przekładu, który trafia w ręce czytelnika? Na ile może sobie pozwolić tłumacz w pracy z oryginałem? O tym i innych kwestiach związanych z przekładem literackim opowie Anna Studniarek, tłumaczka literatury z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem.

Prawda czasu i ekranu: o różnicach między szermierką filmową, a sportową i historyczną

Niedziela 12:00

Sala: Isadora

Osoby prowadzące: Szermjeże (Grupa szermierki scenicznej Szermjeże)

Czas trwania: 110 min

Typ: Prelekcja

Opis: Czy wiedźmińskie noszenie miecza na plecach ma sens? Czemu pojedynek z „Potopu” jest jedną z najlepszych filmowych walk? Czy ekranowy Zorro naprawdę był mistrzem szpady? 

Szermierką zajmujemy się od około dziesięciu lat lat i choć skupiamy się na tej scenicznej, mamy też sporo doświadczenia w innych jej odsłonach. Podczas prelekcji przybliżymy wam teorię europejskiej szermierki i pokażemy, jakie są różnice między tą sportową, dawnymi pojedynkami oraz szermierką sceniczną, czyli tym, co widzicie w kinie czy w grach. Będzie trochę teorii, pokazów, prezentacji. Wyjaśnimy, czym różni się szabla od szpady, miecz od rapiera i czemu „light saber” to nie „szabla świetlna”.

LARP: Poker Face

Niedziela 12:00

Sala: Darwin

Osoba prowadząca: Maciej Bugalski

Czas trwania: 5h

Typ: LARP

Opis: Zbliża się koniec szkoły/studiów/projektu. Paczka znajomych stoi u progu rozpadu. To ostatnie z regularnych spotkań w tym gronie przy jedzeniu/filmie/alkoholu/kartach, zanim każdy pójdzie w swoją stronę. Nostalgiczna atmosfera sprzyja rozmowom, które od dawna wiszą w powietrzu i na które prawdopodobnie nie będzie już okazji.

Poker Face to gra o uczuciach, tych uświadomionych i tych, których nie potrafimy nazwać, tych, którym chcemy dać wyraz i które próbujemy zdusić. Temat trudny zwłaszcza, kiedy uczucia mogą zostać nieodwzajemnione, a ich wyznanie — przykleić niewygodną łatkę.

Streamowanie sesji RPG na żywo

Niedziela 12:00

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Fantasy_Bear (Avangarda; twitch.tv/fantasy_bear)

Czas trwania: 20 min

Typ: Prelekcja

Opis: Chcesz się dowiedzieć z czym wiąże się streamowanie sesji RPG na żywo? Jakie problemy mogą się pojawić i jak sobie z nimi poradzić? W jaki sposób się przygotować? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań, twoja odpowiedź to „tak”, zapraszam!

Sala spokoju 

Niedziela: 12:00-17:00

Sala: Pina

Osoba zaufania: Sloe

Typ: Sala spokoju

Opis: Konwenty potrafią przebodźcować. Jeśli podczas konwentu potrzebujesz odpocząć od dźwięków, osób i ruchu, przyjdź do Sali Spokoju. Zapraszamy do czytania – możesz skorzystać w niej z naszej biblioteczki. Uwaga: w tym miejscu obowiązuje zachowanie ciszy – jak w bibliotece. Jest to też miejsce, gdzie zawsze będzie można znaleźć jedną z naszych osób zaufania.

3 powody, przez które Twoja sesja w lochu była nudna

Niedziela 12:30

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Patryk “Dubgron” Skwiercz

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Eksploracja lochów ma złą sławę bycia starym, nudnym i nie wartym uwagi stylem grania. Ta prelekcja postara się złamać te uprzedzenia, identyfikując trzy największe problemy leżące u ich podstaw i sugerując rozwiązania, jak im zapobiec.

Pisanie fantastyki i innych rzeczy – jak jedno pomaga/przeszkadza w drugim

Niedziela 13:00

Sala: Szekspir

Osoby uczestniczące: Anna Kańtoch, Artur „Dzikowy” Olchowy, Łukasz Kucharczyk

Osoba moderująca: Mikołaj Kowalewski

Czas trwania: 50 min

Typ: Panel

Opis: Rano student, po południu fotograf lokalnej gazety, wieczorem przyjacielski superbohater z sąsiedztwa? Nie tylko Spiderman multitaskuje! Nasi paneliści żonglują gatunkami literackimi równie zwinnie. W tej dyskusji uchylą nam rąbka tajemnicy i zdradzą, jak oni to robią oraz jakie są zalety i wady sięgania po różne gatunki w pisaniu.

RPG dla dwóch osób

Niedziela 13:30

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Fioletowa Kapibara (onu/jenu)

Czas trwania: 50 min

Typ: Panel

Opis: Przegląd tytułów stworzonych do grania w dwie osoby. Od sci fi i fantasy do gier o zwierzątkach, relacjach i emocjach. W co grać, jak się przygotować i jak to wszystko zrobić bezpiecznie. 

Piramida w Rapie – mazurski zabytek, który w przewodnikach turystycznych jest opisany… najgorzej

Niedziela 14:00

Sala: Szekspir

Osoba prowadząca: Artur „Dzikowy” Olchowy

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Wokół piramidy w Rapie krąży mnóstwo legend. Dlaczego powstała, jakie było jej przeznaczenie, kim był ród Fahrenheitów, który ją sfinansował? Fascynująca opowieść o wojnach, infamii, sztuce, masonerii i… temperaturze. Bo tak – termometry będą tu miały znaczenie.

Największe nieistniejące gwiazdy rocka

Niedziela 14:00

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Tomasz Kozłowski

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Spinal Tap. Utopia Avenue. The Nazgûl. VTO. Duncan Tucker. W swoim czasie sprzedawali miliony płyt, rozpalali publiczność na wielu kontynentach. Na zawsze zapisali się w historii rocka, inspirując tabuny naśladowców. Ciężko bez nich wyobrazić sobie współczesną muzyką. Byli na szczycie, upadali, dokonywali rzeczy wielkich i padali ofiarami straszliwych skandali. Tyle tylko, że nie istnieli. Weźcie udział w opowieści o alternatywnej historii rocka i wielkich fikcyjnych biografiach wybitnych muzyków ze świata literatury i filmu.

Wykute z wyobraźni: warsztaty kreatywnego tworzenia postaci

Niedziela 14:30

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Monika 'Momo’ Możdżeń

Czas trwania: 110 min

Typ: Prelekcja

Opis: Na warsztatach podzielę się swoją wiedzą i narzędziami, które wykorzystuję do kreowania nietuzinkowych postaci. Podpowiem jak na szybko stworzyć bohatera z krwi i kości, z motywacją i ciekawą historią. Takiego, który ożyje na sesji RPG i będzie wygodny w odgrywaniu. Warsztaty są dla każdego, niezależnie od doświadczenia.

Widma w kosmosie i nie tylko, czyli galopem przez spektroskopię i spektrometrię

Niedziela 15:00

Sala: Szekspir

Osoba prowadząca: dr Katarzyna Zawada

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: W serialach i książkach fantastycznych często pojawia się hasło: użyjcie sensorów, albo: wykonaj skan. Przyjrzyjmy się więc temu, co może się za tymi hasłami kryć: widmom masowym, w podczerwieni, mikrofalowym, rezonansu magnetycznego… Skąd się biorą i do jakich analiz można je wykorzystać.

Dinozaury, antykolonializm, i jeszcze raz dinozaury – chora wyobraźnia Pata Millsa

Niedziela 15:00

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Sloe

Czas trwania: 50 min

Typ: Prelekcja

Opis: Pat Mills jest nazywany ojcem chrzestnym brytyjskiego komiksu – to on był najważniejszą postacią komiksowej rewolucji lat siedemdziesiątych, jako pomysłodawca i redaktor magazynów, które odmieniły komiksy na zawsze, w których skrzydła rozwijali twórcy tacy jak Alan Moore, Garth Ennis, czy Grant Morrison. Jednak o ile zasługi redaktorskie zapisują go na kartach historii, to jego zasługi scenatorskie zapisują go w moim sercu jako jedną z najciekawszych postaci świata komiksu. Podczas prelekcji przyjrzymy się przekrojowi jego twórczości, od barbarzyńców uczących się odrzucać patriarchat, przez kosmitów walczących z hiszpańską inkwizycją, po komiksy dokumentalne o naruszeniach praw człowieka. No i dinozaury, dużo dinozaurów.

Skarb na końcu tęczy – Inkluzywność i szukanie tożsamości w RPG

Niedziela 16:00

Sala: Szekspir

Osoby uczestniczące: Katarzyna “Caryca” Kalinowska, Róża Łucja Różycka, Martyna Pietrzak, Sloe 

Osoba moderująca: Słońce Bartosz

Czas trwania: 50 min

Typ: Panel

Opis: Czy gry fabularne mogą być przestrzenią do odkrywania swojej tożsamości? Czy pomaga w tym coraz większa obecność queerowych motywów w RPG? Jak uczynić z sesji bezpieczną przestrzeń na takie rozważania? Podczas panelu grupka osób queerowych, które na RPG zjadły zęby, postara się dać odpowiedzi na te pytania.

Pranie przez wieki

Niedziela 16:00

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Alia

Czas trwania: 20 min

Typ: Prelekcja

Opis: Przyjrzymy się, jak prano w starożytności i średniowieczu, dlaczego zawsze warto było mieć pod ręką wiaderko moczu i przygarść popiołu, i jakie rewolucje nastąpiły w XIX i XX wieku.

Bleed – kiedy roleplay wejdzie za mocno

Niedziela 16:30

Sala: Mrożek

Osoba prowadząca: Ola // Angy

Czas trwania: 20 min

Typ: Prelekcja

Opis: Twoja postać jest wściekła. Jak ten NPC mógł zakraść się od tyłu i ukraść twój magiczny miecz +2? Dlaczego zwykły rzezimieszek miał tak dobre statystyki? Dlaczego właściwie MG na to pozwoliłx? Jak tak można, przecież to zupełnie psuje twój build! Teraz ty jesteś wściekłx na MG.

Znasz to uczucie? Czy nagle czujesz się zauroczonx w tej postaci, z którą flirtowałxś pół ostatniej sesji? A może kiedy masz zły dzień, twoja postać nagle jest bardziej pochmurna, szybciej denerwuje się na bogu ducha winnego karczmarza, który nie ma informacji?

W swojej prezentacji zajmę się przedstawieniem bleedów – zjawiska przenoszenia emocji z gracza na postać i z postaci na gracza. Zjawisko jest ugruntowane badawczo, ale w środowisku poświęca się mu mało uwagi, nie wiele mówi się tym samym o przeciwdziałaniu.

Delfiny, trockizm, wojna atomowa. Prawdziwe anegdoty z historii posadyzmu (ufologicznej frakcji trockistowskiej frakcji radykalnego lewactwa)

Niedziela 16:30

Sala: Isadora

Osoba prowadząca: Marcin „Ezechiel” Zaród

Czas trwania: 20 min

Typ: Prelekcja

Opis: Niszowy ruch trockistowski? Absolutnie. Dziwne połączenie bojówek w Ameryce Płd z ufologią? Jak najbardziej. Może znacie memy o towarzyszach z kosmosu. Teraz pora na prawdę. No i nigdy nie ufajcie człowiekowi z czekanem.