Przedstawiamy naszych gości i gościnie

Arttricia

🤩 Arttricia jest rysowniczką i scenarzystką webtoonów pt. „Wianek” i „Motanka”. Swoją twórczość skupia na budowaniu ciężkiej atmosfery wokół słowiańskich wsi i zabobonów, łącząc elementy psychologiczne z grozą. Jest też jedną z osób tworzących odświeżoną stronę webkomiksy.pl, zrzeszającą amatorskich twórców komiksów internetowych.

Adam Błażowski

🤩 Współzałożyciel ekologicznej fundacji FOTA4Climate, promuje ekologie pragmatyczną, oparta na dowodach naukowych, był inicjatorem polskich protestów ekologów pod niemieckimi elektrowniami jądrowymi które zostały przedwcześnie zamknietę

Radosław Bolałek

🤩 Ukończył studia kulturoznawcze (japonistyka ze specjalizacją językoznawczą) oraz zarządzanie (kierunek Informatyka i Ekonometria). Od kilkunastu lat prowadzi Hanami, firmę, która powstała, aby wspierać polsko-japońską wymianę ekonomiczną i kulturową, obecnie jednak jej działalność jest o wiele szersza.
Oprócz licznych aktywności (doradztwo, szkolenia, tłumaczenia), to również wydawnictwo, skupiające się na komiksach (głównie tytuły japońskie dla dojrzałego odbiorcy) i kulturze kulinarnej. Przetłumaczył z języka japońskiego na polski kilkadziesiąt tomów komiksów, w tym największe dzieła takich twórców jak Jirō Taniguchi czy Urasawa Naoki. Zajmuje się również pracą naukową. Jest współautorem między innymi: “Powieści graficzne. Leksykon” “1001 Comics You Must Read Before You Die”

Krystyna Chodorowska

🤩 Krystyna Chodorowska, pisarka, programistka i mistrzyni gry. Tłumaczyła m. in. utwory Chiny Miéville’a, Nancy Kress i Grega Egana. Autorka powieści i opowiadań z nurtu SF bliskiego zasięgu i climatepunk. Nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla (w tym za powieść „Triskel: Gwardia”) i Nagrody im. Macieja Parowskiego. W ramach podziękowań za pomoc zabita przez Petera Wattsa w powieści „Echopraksja”. Jej opowiadanie „Kłamstwa i prognoza pogody” zostało przetłumaczone na włoski, angielski i hebrajski. Należy do Śląskiego Klubu Fantastyki i grupy pisarek fantastycznych „Harda Horda”. 

Joanna W. Gajzler

🤩 Prelekcją uraczy nas również Maszyna do opowiadania – Joanna W. Gajzler. Joanna studiowała twórcze pisanie na Uniwersytecie Łódzkim. Zadebiutowała powieścią “Bóg Maszyna”, która zdobyła nominację do nagrody Zajdla za rok 2021. Zawodowo techniczka weterynarii, która kocha herbatę i własne stadko zwierzaków, towarzyszących jej podczas wszystkich procesów twórczych. W 2023 roku nakładem wydawnictwa SQN Imaginatio ukazały się dwa tomy cyklu “Necrovet”.

Geekozaurus

🤩 Pojawi się również Geekozaurus, która jest absolwentką Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Gdańskim. Za dnia dorabia w marketingu, w nocy zamienia się w twórczynię popkulturowego fanpage’a Geekozaurus i produkuje ściany tekstu na temat fandomu, gier, filmów czy seriali. Dawniej pisała między innymi dla takich portali jak Karawana.eu – stare gry, filmy, lata ’90, komputery, konsole, emulatory, dawne czasy -, Antygaming czy ppe.pl, a ostatnimi czasy zaliczyła debiut jako redaktorka portalu Star Wars: Rebelianckie Szumowiny.

Agnieszka Hałas

🤩 Rocznik ’80, z wykształcenia doktor nauk biologicznych, aktualnie tłumaczka i autorka fantastyki. Od maja 2021 r. współredaguje (wraz z Marcelim Szpakiem) dział prozy zagranicznej w Nowa Fantastyka. Należy do Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury i do żeńskiej grupy literackiej Harda Horda Literacka. Spod jej pióra wyszły: cykl powieściowy Teatr węży (jego piąty i ostatni tom, Czerń nie zapomina, otrzymał w 2021 r. Nagrodę im. Janusza A. Zajdla), liczne opowiadania, zbiory opowiadań Między otchłanią a morzem (2004), Po stronie mroku (2012) i Świerszcze w soli (2023) oraz powieść Olga i osty (2016) nominowana do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego.

Wojtek Jasiocha

🤩 Pasjonat świata anime od kuchni. Twórca kanału Azjatycka Karczma na Youtube, na którym, w obszernych materiałach opowiada o reżyserach, animatorach i tym jak powstają japońskie animacje.

🧑‍🏫 Poza Internetem swoimi zainteresowaniami od lat dzieli się także na konwentach, gdzie prowadzi różnorakie prelekcje dotyczące anime. Szczególnym zainteresowaniem darzy Studio Ghibli, przyglądając się jego funkcjonowaniu, najpopularniejszym, ale i mniej znanym twórcom oraz tajemnicom kryjących się za wytwórnią odpowiadającą za najbardziej znane filmy anime.

Adam Juszczak

🤩 Adam jest doktorem nauk ekonomicznych, wykładowcą akademickim i ekspertem z dziedziny energetyki. Zawodowo związany z Polskim Instytutem Ekonomicznym i Uniwersytetem Łódzkim. Autor i współautor kilkudziesięciu analiz w tym „Ekonomiczne aspekty inwestycji jądrowych w Polsce – wpływ na biznes, rynek pracy i społeczności lokalne” i „Cztery oblicza ubóstwa energetycznego Polskie gospodarstwa domowe w czasie kryzysu 2021-2023”

Prywatnie uwielbia dobre RPG, fantasy i gry planszowe. Dawniej związany z łódzkim klubem miłośników fantastyki Kapituła.

Paulina Kalinowska

🤩 Panna Kalina tworzy serię „Ballady i romanse”, będącą adaptacją wierszy Adama Mickiewicza, docenioną przez młodsze i starsze pokolenia czytelników. Jej zeszyty komiksowe pełne są malowniczej przyrody, ludowości oraz nastroju epoki. Jej „I tak narodził się romantyzm” został opublikowany w Darmozinie.

Joanna Kaniewska

🤩 Zobaczymy również Joannę Kaniewską, magistrę japonistyki i amerykanistyki, doktorantkę w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW. Asia jest również tłumaczką audiowizualną oraz literacką, a także autorką audycji „Dancing in dystopia” w Radiu Kapitał i bloga dziewiętnaście czwartych. Współpracuje również z portalem fanowsko-kulturalnym Whosome pod pseudonimem „dziewiętnastka”. Czasem robi zdjęcia kwiatków, czasem coś potańczy i pośpiewa, czasem wyhaftuje sobie naszywkę na kurtkę.

Anna Kańtoch

🤩 Z wykształcenia orientalistka, autorka książek fantasy dla dorosłych i młodzieży. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 została wyróżniona Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.

Liz Katrin

🤩 LIZ KATRIN to wokalistka, kompozytorka muzyki do gier wideo i filmów, sound designerka, aktorka głosowa, gamerka i geek. Tworzy głównie w klimatach fantasy i science-fiction.
Śpiewa również w językach fikcyjnych jak elfickie i używa różnych barw głosu oraz technik wokalnych (od szamańskich zaśpiewów po operę).
Śpiewała w ścieżkach dźwiękowych do gier wideo takich jak Diablo IV, The Medium, czy Shadow Warrior 2 oraz stworzyła soundtrack m.in. do fanowskiego filmu pełnometrażowego z uniwersum Wiedźmina „Pół Wieku Poezji Później”. Prowadzi również na YouTube podcast PodLIZuchy, wywiady z pasjonatami.

Dariusz Kosmowski

🤩 Dariusz Kosmowski (fb.com/dariusz.kosmowski) – założyciel Dubbingpedii i Studia PDK, reżyser dubbingu, wszechstronny aktor, dialogista, realizator dźwięku i – jak się zapewne domyślacie – wielki fan wszelakich dublaży! Dowodził polską wersją w produkcjach takich jak „Harley Quinn”, „Dragon Ball Super” i „Dragon Ball Z Kai”, kinówki „Sailor Moon”, program „Harry Potter – 20.rocznica: Powrót do Hogwartu” i wielu innych. Ciągle szuka nowych głosów i chętnie pracuje z początkującymi aktorami podczas indywidualnych warsztatów dubbingowych. W wolnych chwilach łapie Pokémony.

Magdalena Kucenty

🤩 Magdalena Kucenty – profil autorski, z wykształcenia jest magistrą inżynierką telekomunikacji, a z wewnętrznej potrzeby – pisarką. Autorka licznych opowiadań fantastycznych oraz książki „Zodiaki. Genokracja” była trzykrotnie nominowana do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Aby zostać pisarką w branży gier porzuciła przed laty karierę administratora IT. Jak dotąd współpracowała z takimi studiami jak CD Projekt Red i 11 bit studios. Napisała scenariusz do gry na podstawie „Niezwyciężonego” Stanisława Lema w studiu Starward Industries, za który studio otrzymało Paszport Polityki. 

Łukasz Kucharczyk

🤩 Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Polskiej Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej UKSW. W swojej pracy zajmuje się polską literaturą fantastycznonaukową, fantastyczną, polską krytyką literacką oraz metodyką nauczania języka polskiego jako obcego.

Autor kilku monografii, kilkudziesięciu artykułów naukowych i krytycznoliterackich traktujących o polskiej literaturze współczesnej.

W 2022 roku zadebiutował jako pisarz zbiorem opowiadań fantastycznych pt. Granty i smoki. Swoje opowiadania publikuje w antologiach i czasopismach.

Laureat Chrysalis Award Europejskiego Stowarzyszenia Science Ficton dla najbardziej obiecujących debiutów, nominowany do Śląkfy 2023 w kategorii Twórca Roku, nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla.

Artur Kurasiński

🤩 Przedsiębiorca, twórca, inwestor, obserwator i krytyk zjawisk związanych z technologią. Autor książek, słuchowisk, gier i komiksów.

Od ponad dwóch dekad obserwuje i tłumaczy wpływ technologii na nasze życie. Autor jednego z najpoczytniejszych polskich blogów poświęconego technologii http://Kurasinski.com oraz książki „Startupowcy” o polskich firmach technologicznych, które odniosły globalny sukces.

Emilia Marlewska

🤩 Graficzka komputerowa, komiksiara, freelancerka i twórczyni Pasji Miniconowych plakatów. Mieszka w Gdańsku, wraz z ukochanym kotem, tu też skończyła Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych.

Uwielbia złoczyńców z klasą, pirackich piratów i klimaty słodko–gotyckie, co pewnie tłumaczy jej dwa wielkie projekty: internetowy komiks „Goth & Pastel” i bardzo złodziejsko-pirackie zeszyty „Cwaniary”.

Odpowiada też za skład tekstów i edycję graficzną mang dla wydawnictwa Hanami.

Anna Musiałowicz

🤩 Anna Musiałowicz, z wykształcenia pedagożka-resocjalizatorka, z natury włóczykij, a z zamiłowania pisarka. Literacko zadebiutowała w 2016 roku i od tego czasu opublikowała kilkadziesiąt opowiadań w antologiach, magazynach i podręcznikach RPG. Jest autorką między innymi powieści „Po zbutwiałych schodach” oraz „Diabeł zza okna” nominowanej do nagrody KSIĄŻKA ROKU 2020 w plebiscycie portalu lubimyczytac.pl. W 2023 roku została uhonorowana przez Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego tytułem Osobowości Ostrowskiej Kultury.

Jest też współtwórczynią projektu Anushka&Betushka, zajmującego się nadawaniem odzieży drugiego życia. W chwilach wolnych nawiedza zamki i grywa w szachy.

Sebastian Musielak

🤩 Tłumacz powieści SF. W 2008 roku Sebastian został laureatem nagrody czasopisma „Literatura na Świecie” w kategorii „Nowy głos” za przekład powieści fińskiego pisarza Daniela Katza “Kobieta pułkownika” (Czarne 2007). W roku 2023 nominowany był do Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za przekład powieści “Polowanie na małego szczupaka” Juhaniego Karili i w tym samym roku zdobył nagrodę Hall of Fame/The Best Translator przyznawaną przez Europejskie Stowarzyszenie Science Fiction.

Beniamin Muszyński

🤩 Odwiedzi nas też Beniamin Muszyński z „Masz Wybór”. Autor ponad dwudziestu gier książkowych, z których kilka zostało przetłumaczone na języki obce!

Jego najważniejsze dzieło to wydane przez naszego sponsora Black Monk Games „Widmo nad Arkham”. Najobszerniejsza na polskim rynku wydawniczym gra książkowa zawierająca ponad 1000 paragrafów i 100 możliwych zakończeń!.

Ilona Myszkowska

🤩 Autorka komiksu internetowego Chata Wuja Freda, który tworzy od 2009 roku. Od tamtego czasu popełniła różne dziwne rzeczy, takie jak gra komputerowa “Opowieści z Nyanii, gra planszowa “iGranie z Gruzem, light novel scenariusz do mangi “Kawaii Scotland, komiksy “Kapitan Szyszko”, “Bieda Apokalipsa”, “Ślimacze Opowieści”. Okazyjnie ilustratorka, np. książki “W głowie się nie mieści” czy gry paragrafowej “Dziady część V.”. Zrobiła też dużo gadżetów ze swoimi rysunkami, m.in. kalendarze motywacyjne i jakimś cudem z tego żyje. W
wolnych chwilach szydełkuje bardzo fikuśne grzyby i inne magiczne stwory.

Magdalena Salik

🤩 Urodzona w Zamościu i zamieszkała w Warszawie pisarka oraz autorka powieści „Mniejszy cud” i „Płomień”. W 2022 r. Magdalena została uhonorowana Nagrodą im. Macieja Parowskiego przyznawaną przez redakcję „Nowej Fantastyki”, Główną Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz Nagrodą Andrzeja Zajdla. W tym roku ukazała się jej najnowsza książka – „Wściek”. Dziennikarka i redaktorka popularnonaukowa, przez jedenaście lat w redakcji „Focusa”, obecnie w National Geographic.

Anna Siemomysła-Hrycyszyn

🤩 Rocznik 1978, gliwiczanka urodzona w Tarnowskich Górach. Z wykształcenia pedagożka specjalna w specjalności tyflopedagogika, na co dzień zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi. Jest również szefową sekcji literackiej „Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki i członkinią grupy literackiej Harda Horda. Szczurzyca lądowa beznadziejnie zakochana w morzach, statkach i okrętach, a do tego wielbicielka rewolucji przemysłowej i architektury obronnej. Autorka jednej opublikowanej powieści i kilkunastu opowiadań rozsianych po różnych antologiach. Często obecna na konwentach – zwykle na południu kraju – z prelekcjami na tematy około morskie.

Anna Studniarek

🤩 Prelekcję dla Was przygotowała również Anna Studniarek, tłumaczka literatury z ponad dwudziestoletnim stażem. Specjalizuje się w fantastyce i literaturze młodzieżowej, a znana jest w szczególności z tłumaczenia powieści Brandona Sandersona. Członkini-założycielka Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury . Interesuje się botaniką i w wolnych chwilach uprawia kwiaty na balkonie – wyłącznie nietrujące.

Agata Sutkowska

🤩 Agata kpt.punk Sutkowska Samozwańczy kapitan Gwiezdnej Floty, wojowniczka o miłość, sprawiedliwość i polską mangę.
Razem z Vanitachi rysowała m.in. ,,Akatsukiss”, ,,Notes”, ,,Axis Mundi Convalię”, dłubie też autorskie historię takie jak ,,!viva la fifa!”, ,,Merimerkki” czy paski #angstycomics. Pracuje w Studiu PDK jako kierowniczka produkcji i aktorka dubbingowa (role m.in. w „Harley Quinn” czy youtubowym serialu Cartoon Network pt. „Toontorial”).

Anna Maria Vanitachi

🤩 Autorka komiksów (mangowych, fanowskich i internetowych), ilustracji i opowiadań, felietonistka i recenzentka.

Współpracowała z wydawnictwami Kotori, Yumegari, TCD i Fantazmaty. Jej twórczość pojawiała się również w „Kawaii”, „Otaku”, „Kyaa”, „Popcornerze” i „Zeszytach Komiksowych”. Z Kapitan Punk stworzyła superbohaterskie „Vice-versum”, a z Warszawską Szkołą Języka Japońskiego i Studiem JG przygotowała mangę „Pola podbija podstawówkę”, która doczekała się również tłumaczenia na japoński. Od września 2023 roku pisze „Odtrutkę na szczury”, multikulturowe fantasy na niesławnym Wattpadzie.

Mateusz Wielgosz

🤩 Kolejnym z naszych gości będzie Mateusz Wielgosz znany ze swojego bloga Węglowy Szowinista, na którym zajmuje się popularyzacją nauki.

Mateusz preleguje na tematy popularnonaukowe na ogólnopolskich konwentach i imprezach takich jak TEDx, „Wieczory dla dorosłych” w Centrum Nauki Kopernik czy Dni Nauki. Jest również autorem książki “Niebo pełne planet”.

Gorąco zachęcamy do zajrzenia na bloga naszego gościa: https://weglowy.blogspot.com

Kasia Wierzbicka

🤩 Kasia Wierzbicka Autorka, absolwentka bibliotekoznawstwa i pisarka.

📚 Literacko zadebiutowała w 2019 roku bajką “O królewiczu, który się odważył!”. Ma na koncie również trzytomowy cykl powieści fantasy dla dorosłych “Między światami”. Kasia pracuje również jako nauczycielka przedszkolna.

Kapitan Fandom

🤩 Kapitan Fandom, z wykształcenia game designer, absolwent badania i projektowania gier na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

👨‍🏫Prywatnie pasjonat popkultury, od kilkunastu lat działający w fandomie jako prelegent, larpmaster oraz organizator konwentów.

📰Udzielał się w redakcjach różnych zinów i portali fantastycznych, obecnie jest skupiony na rozwoju własnego fanpage’a, do którego sprawdzenia zachęcamy!

Nerd Kobieta

🤩 Dominika Nerd Kobieta Tarczoń – Warszawska pisarka fantastyki, urodzona w 1989 roku. Zawodowo zajmuje się marketingiem i promocją w branży wydawniczej, gdzie z sukcesem wypromowała setki książek, nie tylko z gatunku fantastyki. Przeprowadziła liczne wywiady z osobistościami świata kultury zarówno z Polski, jak i zza granicy.

Od 2012 roku pisze o książkach i branży wydawniczej, a jej teksty ukazują się w pismach fanowskich, literackich i branżowych. Debiutowała w Szortalu i dwumiesięczniku fantastycznym „Fantom”. W lutym 2019 roku wydała swoją pierwszą powieść, „Pieśń o Warszawie”.

Przez wiele lat pełniła funkcję szefowej działu Literatura w serwisie Post-Apokalipsa Polska, zdobywając uznanie za swoją pracę i wkład w rozwój fandomu.

Podsłuchane.pl

🤩 Podsluchane.pl od lat tworzy jedne z najpopularniejszych w Polsce podcastów popkulturowych. To sieć programów tworzona przez ludzi z pasją, wiedzą i doświadczeniem.

Oto co piszą o sobie nasi goście:

Pragniemy zarażać innych zajawką do filmów, erpegów i gier komputerowych. Łączy nas nie tylko miłość do popkultury, ale także wieloletnia przyjaźń, dzięki czemu naszych podcastów słucha się jak luźnej, ale ciekawej rozmowy przy wspólnym stole (w profesjonalnej jakości audio i wideo).

Imladrisowe Smoki

„Jak wiadomo, smoków nie ma. Prymitywna ta konstatacja wystarczy może umysłowi prostackiemu, ale nie nauce, ponieważ Wyższa Szkoła Neantyczna tym, co istnieje, wcale się nie zajmuje; banalność istnienia została już udowodniona zbyt dawno, by warto jej poświęcać choćby jedno jeszcze słowo. Tak tedy genialny Kerebron, zaatakowawszy problem metodami ścisłymi, wykrył trzy rodzaje smoków: zerowe, urojone i ujemne. Wszystkie one, jak się rzekło, nie istnieją, ale każdy rodzaj w zupełnie inny sposób. Smoki urojone i zerowe, przez fachowców zwane urojakami i zerowcami, nie istnieją w sposób znacznie mniej ciekawy aniżeli ujemne.”

Musimy tu zaznaczyć, że wielki mistrz Kerebron przegapił czwarty rodzaj smoków – Smoki krakowskie, te na szczęście będzie można spotkać na naszym konwencie. Hej Imladris – Krakowskie Weekendy z Fantastyką – miło, że wpadniecie!