Goście i gościnie Bazyliszka x Polconu 2025

Poznaj osoby, które zaprosiliśmy do współtworzenia programu Bazyliszka. Wszystkie punkty z ich udziałem znajdziesz w programie wydarzenia.

Wołodymyr Arieniew

Pisarz, scenarzysta, redaktor i wykładowca, od lat aktywnie kształtujący ukraińską literaturę fantastyczną. Autor tłumaczonych na wiele języków kilkudziesięciu książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Jego powieści „Dom dusz” oraz „Proszek ze smoczych kości” trafiły do zestawienia lektur rekomendowanych dla szkół przez ukraińskie Ministerstwo Oświaty.

Wołodymyr Arieniew jest też ambasadorem fantastyki. Zajmuje się promocją literatury ukraińskiej za granicą i m.in. polskiej w Ukrainie. Jest pomysłodawcą projektu wizualnego „Ukraina czyta Lema” (2016) zrealizowanego przy wsparciu Instytutu Polskiego w Kijowie, a także redaktorem licznych antologii, w tym „Języka Babilonu” – pierwszej retrospektywnej antologii ukraińskiej fantastyki.

Aleksandra Menio

Autorka bloga Erpegowy Codziennik i wieloletnia członkini Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki „Avangarda”! Prawdziwa erpegowa ekspertka – współorganizowała konwenty i wydarzenia (w tym Czas na Przygodę), sędziowała w konkursach, napisała kilka erpegowych scenariuszy, a także odpaliła sporo geek datingów.

Poza światem RPG, kiedy nie wkręca się w inne hobby, piecze serniki i z dumą broni pizzy z ananasem, a serce skradły foki oraz jej kotka Zira.

Wydawnictwo SQN

Wydawnictwo SQN powstało w 2010 roku za sprawą Przemysława Romańskiego i Łukasza Kuśnierza, do których wkrótce dołączył Michał Rędziak. „Połączyło nas zamiłowanie do książek i marzenie o dzieleniu się z innymi prawdziwie wybitnymi tytułami. Wszyscy działamy z pasją i zaangażowaniem, ponieważ uważamy literaturę za warunek ciągłego istnienia kultury – warunek sine qua non” – piszą o sobie.

SQN od samego początku rozwijało ofertę książkową w oparciu o trzy segmenty: sport, szeroko rozumianą kulturę popularną oraz fantastykę. Ta ostatnia od 2016 roku wychodzi się pod szyldem SQN Imaginatio. Nakładem wydawnictwa ukazują się między innymi powieści Anety Jadowskiej, Marcina Mortki, Jakuba Ćwieka, Samanthy Shannon, N.K. Jemisin czy T. Kingfisher.

T. Kingfisher

Ursula Vernon aka T. Kingfisher stoi za tak ogromną liczbą działań, że, jak sama mówi, może to nie być do końca dla niej zdrowe. Jej dorobek to piętnaście książek dla dzieci, przynajmniej tuzin dla dorosłych, komiks internetowy „Digger”, a także mnóstwo opowiadań i nie tylko. W Polsce ukazały się między innymi jej powieści „Pokrzywa i kość”, „Co porusza martwych”, „Cierń” i „Zagłada puka do drzwi”. Ma na koncie nagrody Hugo, Nebula, Locus i Mythopoetic.

Pochodzi z artystycznej rodziny i ostatecznie poszła w ślady rodziców, zdążyła jednak wcześniej skończyć antropologię. Dorastała w Oregonie i Arizonie, kończyła studia w Macalaster w Minnesocie, gdzie spędziła dekadę, zanim nauczyła się jeździć w przekraczającej metr pokrywie śnieżnej i mogła wyjechać ze stanu. Po kilku przeprowadzkach zamieszkała w Pittsboro w Karolinie Północnej, gdzie na pełen etat zajmuje się tworzeniem i pisaniem. Mieszka ze swoim mężem i jego kurczakami.

Hildur Knútsdóttir

Hildur Knútsdóttir urodziła się w Reykjavíku w 1984. Pisze powieści zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży, a także sztuki teatralne i opowiadania. Pociągająca, ale też przyprawiająca o dreszcze – z takiej prozy znana jest Hildur. Jej opowiadanie grozy “The Night Guest” zostało opublikowane przez Tor Nightfire w 2024, w angielskim przekładzie autorstwa Mary Robinette Kowal, a więcej tłumaczeń jej twórczości na ten język już nadciąga.

Była wielokrotnie nominowana i nagradzana, by wspomnieć chociażby o The Icelandic Women’s Literary Prize, The Icelandic Literature Prize, The Reykjavík Children’s Literature Prize za najlepszy utwór i The Icelandic Bookseller’s Prize.

Jo Walton

Wielokrotnie nagradzana brytyjska poetka i pisarka fantasy oraz science fiction, autorka wydanych w Polsce powieści „Wśród obcych” i „Podwójne życie Pat”. Zanim rozpoczęła karierę pisarską, przez wiele lat była aktywną działaczką fandomu i zajmowała się między innymi publikacjami dotyczącymi RPG.

Jo Walton jest laureatką Nagrody Hugo, Nebuli i World Fantasy Award, a także autorką piętnastu powieści, a szesnastą zaszczyci nas w 2026 roku. Jej powieść „Wśród obcych” została opublikowana w Polsce w 2013, a „Podwójne życie Pat” w 2015. Wykładała historię science fiction na uczelni, a także napisała dwa tomy esejów o science fiction, zbiór opowiadań i kilka tomików poezji. Walijka z pochodzenia, swoje życie dzieli pomiędzy kanadyjski Montreal a włoską Florencję. Planuje dożyć 99 lat i każdego roku napisać książkę.

Ada Palmer

„Terra Ignota” Ady Palmer to seria o pokłosiu wojny, która zmiotła z powierzchni ziemi państwa i religie, tworząc mieszankę kultur i narodów. Pierwszy tom, „Do błyskawicy podobne” został nominowany do Nagrody Hugo i nagrodzony Compton Crook Award przyznawaną debiutantom, autorka zaś otrzymała Astounding Award for Best New Writer. Jej kolejny projektem jest cykl fantasy oparty na mitologii nordyckiej „Hearthfire Saga” (2026).

Uczy historii na Uniwersytecie w Chicago, jej zainteresowania badawcze skupiają się na renesansie, oświeceniu, herezjach, ateizmie i cenzurze. Jej nadchodząca popularnonaukowa książka „Inventing the Renaissance: Myths of a Golden Age” (2026) rozprawia się z mitem złego średniowiecza i dobrego renesansu w humorystycznym stylu znanym z jej bloga Ex Urbe. Skomponowała między innymi „Sundown: Whispers of Ragnarok” i występuje z grupą muzyczną Sassafrass. Zajmuje się również badaniem mang i anime, zwłaszcza prac Osamu Tezuki, mang po II WŚ i mangi feministycznej, a także udziela konsultacji wydawcom.

Anna Brzezińska

Debiutowała opowiadaniem „A kochał ją, że strach” („Magia i Miecz” 10/1998), które otrzymało Nagrodę im. Janusza A. Zajdla (1999). W tym tekście po raz pierwszy wystąpiła wioskowa czarownica, Babunia Jagódka. Dalsze opowiadania o Jagódce ukazały się w zbiorach „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny” i „Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny”. Pisze fantasy wzorowane na realiach późnego średniowiecza albo włoskiego renesansu (zbiór opowiadań „Wody głębokie jak niebo”, „Woda na sicie”).

W latach 1999 i 2000 wydała dwie części Sagi o zbóju Twardokęsku: „Zbójecki gościniec” i „Żmijowa harfa” (Nagroda Zajdla 2001); w latach 2006 i 2009 kontynuowała cykl, wydając kolejno „Letni deszcz. Kielich” oraz „Letni deszcz. Sztylet” będący jego ostatnim tomem. W latach 2007-2008 wraz z mężem, Grzegorzem Wiśniewskim, opublikowała dwa tomy niezakończonego jeszcze cyklu Wielka Wojna rozgrywającego się podczas I. wojny światowej. Autorka powieści i esejów historycznych („Córki Wawelu”, „Zmierzch świata rycerzy”). Tegoroczna nominacja za powieść „Mgła” (Wydawnictwo Literackie) jest siedemnastą nominacją pisarki (w tym trzykrotnie została laureatką Nagrody).

Magdalena Adamus

Magdalena Adamus od 2014 roku publikuje w internecie jako Catus Geekus. W swoich social mediach zajmuje się mówieniem o tłumaczeniach, popkulturze, literaturze popularnej i obserwacją rynku wydawniczego. Współprowadzi podcast literacki Czytu Czytu. Niegdyś youtuberka, dziś instagramerka i tiktokerka.

Mateusz Wielgosz

Popularyzator nauki, autor książki „Niebo pełne planet” i bloga Węglowy Szowinista.

Pisze o najnowszych osiągnięciach i odkryciach naukowych związanych m.in. z astronomią, medycyną, klimatem. Od lat jest prelegentem na konwentach i innych imprezach popularyzujących naukę, takich jak np. konferencje TEDx. Uważa za niezwykle trafne słowa Carla Sagana „Żyjemy w społeczeństwie fundamentalnie uzależnionym od nauki i technologii, w którym mało kto ma jakiekolwiek pojęcie o nauce i technologii” i swoją działalnością stara się zmienić tę sytuację.

Jest oczywiście również fanem fantastyki, angażował się w życie fandomu, był sędzią PMM i laureatem nagrody Quentina.

Joanna W. Gajzler

Jej debiutancka powieść „Bóg Maszyna” zdobyła nominację do nagrody Zajdla za 2021 rok, zaś pierwszy tom cieszącego się ogromną popularnością cyklu „Necrovet” został uhonorowany Nagrodą Pyrkonowiczów 2024. W pracy twórczej łączy ogromną kreatywność z równie wielką pracowitością i zaangażowaniem – i nigdy nie każe nam zbyt długo czekać na kolejne powieści!

Studiowała twórcze pisanie na Uniwersytecie Łódzkim. Zawodowo jest techniczką weterynarii. Kocha herbatę i własne stadko zwierzaków, towarzyszących jej podczas wszystkich procesów twórczych.

Joanna Kaniewska

Tłumaczka audiowizualna i literacka, magistra japonistyki i
amerykanistyki, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW.

Prowadzi audycję „dancing in dystopia” w Radiu Kapitał i bloga „dziewiętnaście czwartych”. Współpracuje z portalem fanowsko-kulturalnym Whosome pod pseudonimem „dziewiętnastka”. Lubi szeroko pojęte science fiction, smutną muzykę i różnej maści „gotyki”.

Tomasz Nowakowski

Miłośnik fantastyki, od lat obecny w fandomie jako prelegent, twórca treści i internetowy komentator. Znany jako administrator fanpage’a „Ubieram się na czarno, bo jestem z Nocnej Straży”, współtwórca portalu westeros.pl, poświęcony światu „Pieśni Lodu i Ognia” oraz serialowi „Gra o Tron”. Aktywnie udziela się na TikToku i czasami gościnnie na YouTube, gdzie dzieli się przemyśleniami na temat popkultury, zwłaszcza tej spod znaku fantasy i science fiction.

Od ponad dekady prowadzi prelekcje na konwentach fantastycznych, zarażając uczestników swoją pasją i wiedzą. Obecnie pracuje nad swoją pierwszą powieścią – kryminałem fantasy, który łączy klimat detektywistycznych zagadek z elementami magii i mrocznego świata.

Jaga Moder

Polska pisarka fantasy, znana z zamiłowania do mitologii, folkloru i legend. Debiutowała opowiadaniem „Mak, Konwalia, Dziki Bez”, a jej pierwsza powieść, „Sądny dzień” (Fabryka Słów, 2024) zdobyła uznanie za bogactwo folklorystycznych nawiązań.

Kolekcjonuje podania ludowe, które inspirują jej twórczość, a swoją pasją dzieli się na Instagramie, Facebooku i TikToku pod pseudonimem Legendystka. Obecnie pisze drugi tom „Sądnego dnia” i współpracuje z wydawnictwem NAGLE! nad adaptacją swoich książek na komiks i grę planszową.

Łukasz Kucharczyk

Doktor nauk humanistycznych oraz adiunkt w Katedrze Polskiej Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej UKSW. Ma na koncie monografie naukowe o Stanisławie Lemie, Jacku Dukaju oraz kilkadziesiąt artykułów naukowych i krytyczno-literackich traktujących o polskiej literaturze współczesnej.

Jest laureatem Chrysalis Award Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction dla najbardziej obiecujących debiutów, był nominowany do Śląkfy 2023 w kategorii Twórcy Roku i do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla 2023. Jego monografia „Granice ludzkiego poznania. O wybranych aspektach twórczości Jacka Dukaja” została nominowana w kategorii polska książka roku do Nagrody Nowej Fantastyki 2024 a powieść „Wszystkie drogi prowadzą” do Nagrody Fandomu Polskiego im Janusza Zajdla 2024 oraz Pyrkon Fantastycznie Utalentowani 2025.

Bifrost

Duńska krajowa organizacja zrzeszająca osoby grające w RPG, LARPy, gry planszowe, hardball, zajmujące się cosplayem i rekonstrukcjami oraz udzielające się w fandomach. Jest częściowo finansowana przez DUF (Duńska Rada Młodzieży).

Koncentruje się na działaniach młodych ludzi, a jej głównym celem jest wspieranie aktywności dzieci i młodzieży oraz rozwój lokalnych stowarzyszeń hobbystycznych.

Katarzyna Podstawek

Rocznik 1991. Z wykształcenia filmoznawczyni. Właścicielka sklepu z odzieżą vintage. Prowadzi fanpage poświęcony historii mody. Debiutowała opowiadaniem Susza, w
magazynie „Biały Kruk”, które było nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Hobbystycznie ilustratorka.

Katarzyna Rutowska

Urodzona w 1991 roku, ale jeszcze się nie sypie. Z wykształcenia historyczka sztuki. Z zawodu – eventowiec. Z zamiłowania – scenarzystka, konferansjerka oraz producentka rewii burleskowych, a także laureatka ogólnopolskich konkursów z zakresu animacji poklatkowej. Felietonistka nieistniejącego już magazynu „Kontrast” (także jako Tomasz Klembowski). Autorka esejów na temat kultury popularnej.

Zawodowo związana z Teatrem Avatar (2012), Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (2008-2014, 2022-2023) oraz Legnickim Centrum Kultury (do dziś). Jeśli chodzi o literaturę, jak każda 90’s kid uwielbia twórczość pisarzy iberoamerykańskich, często sięga również po książki z
gatunku realizmu magicznego, desi fantasy czy polskiej literatury pięknej. Debiutowała „Ucieczką Apsary” wydaną przez SQN.

Luiza Malinowska

Architekt krajobrazu, zawodowo zajmująca się malarstwem na
jedwabiu, tworząc markę MinkuLUL. Bladym świtem rysuje webtoon „Dziewiąte Echo”.

Mieszka w Krakowie, którego klimat (wraz z przekupkami, gołębiami i wybrakowanym brukiem) przenosi do świata fantasy. Miłośniczka światła, słońca i wykreślania
perspektywy wąskich uliczek miejskich.

Agata „kpt.punk” Sutkowska

Samozwańczy kapitan Gwiezdnej Floty, wojowniczka o miłość, sprawiedliwość i polską mangę.

Razem z Vanitachi rysowała m.in. „Akatsukiss”, „Notes”, „Axis Mundi Convalię”, dłubie też autorskie historię takie jak „!viva la fifa!”, „Merimerkki” czy paski #angstycomics. Pracuje w Studiu PDK jako kierowniczka produkcji i aktorka dubbingowa (role m.in. w „Harley Quinn” czy youtubowym serialu Cartoon Network pt.„Toontorial”).

Łukasz Kozak

Mediewista, badacz historii kultury, ekspert w dziedzinie technologii oraz promocji dziedzictwa kulturowego. Autor książek „With Stake and Spade. Vampiric Diversity in Poland” (2020) oraz „Upiór. Historia naturalna” (2021) – pierwszych opracowań na temat upioryzmu.

Laureat nagrody „Nowej Fantastyki” za najlepszą polską książkę (2021).

Jul Łyskawa

Z wykształcenia kulturoznawca, z zawodu redaktor i tłumacz wydawnictw dziecięcych. Autor powieści „Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców” (2024), za którą otrzymał Paszport Polityki i nagrodę Odkrycia Empiku oraz (póki co) nominację do Nike 2025.

Magdalena Salik

 Pisarka fantastyki, dziennikarka i redaktorka popularnonaukowa. Urodzona w Zamościu, absolwentka Szkoły Głównej Handlowej.

Pracowała w „Dzienniku. Polska Europa Świat”, „Focusie”, national-geographic.pl. Autorka cyklu fantasy „Doliny Mroku” oraz powieści „Mniejszy cud”, „Płomień” i „Wściek”. Za „Płomień”, poza Nagrodą Zajdla, uhonorowana Nagrodą im. Macieja Parowskiego przyznawaną przez redakcję „Nowej Fantastyki” oraz Główną Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.

Piotr W. Cholewa

Matematyk, tłumacz i działacz fandomu. Ukończył studia matematyczne i obronił doktorat na Uniwersytecie Śląskim. Pracował w Instytucie Matematyki UŚ do 2000 roku. Działa w Śląskim Klubie Fantastyki od początku jego istnienia (był skarbnikiem, wiceprezesem, członkiem Zarządu, wydawał fanzin). Był członkiem zarządu w Europejskim Stowarzyszeniu SF, gdzie pełnił (w różnej kolejności) funkcje prezesa, wiceprezesa i skarbnika, a także prezesem i wiceprezesem Związku Stowarzyszeń Fandom Polski.

Jako tłumacz debiutował w fanzinach. Pierwszym oficjalnym tłumaczeniem było opowiadanie „Meteor” Johna Wyndhama (1983 r.). Najbardziej znany jest z przekładu książek Terry’ego Pratchetta o świecie Dysku, cyklu Orsona Scotta Carda o Enderze, trylogii Ciągu Williama Gibsona czy cyklu Amber Rogera Zelazny’ego. Wielokrotnie nagradzany za działalność fanowską oraz tłumaczenia (w tym nagrodą Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich).

Dominika Tarczoń

Znaną również jako Nerd Kobieta. Publikowała w „Szortalu”, Dwumiesięczniku Fantastycznym „Fantom” i „Nowej Fantastyce”. Zadebiutowała powieścią „Pieśń o Warszawie” (2019). Jest autorką opowiadań w wielu antologiach fantastycznych oraz laureatką nagrody literackiej JaSkier 2019 i JaSkier 2021.

Oprócz pisania i popularyzowania literatury i popkultury, zajmuje się promocją literatury popularnej, a w szczególności fantastyki.

Radek Rak

Pisarz i lekarz weterynarii. Za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (Powergraph 2019) otrzymał Nagrodę Nike, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Jerzego Żuławskiego, Nagrodę Nowej Fantastyki oraz European Science Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction. W 2022 roku ukazał się pierwszy tom jego trylogii „Agla” pt. „Alef”, który otrzymał Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Nowej Fantastyki i Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego. Drugi tom pt. „Aurora” ukazał się w październiku 2023r, otrzymał Srebrne Wyróżnienie w Nagrodzie im. Jerzego Żuławskiego. Trzeci tom niebawem. Autor libretta do opery „Baśń o sercu”, nominowanej do Nagrody Fryderyk oraz gry paragrafowej „Dunder albo kot z zaświatu” (Muduko 2024).

Lubi razem z żoną przeobrażać gąsienice w motyle.

Anna Kańtoch

Ukończyła orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka i pracuje w Katowicach. Debiutowała powieścią „Miasto w zieleni i błękicie” (2004) oraz opowiadaniem „Diabeł na wieży”, którego bohaterem jest Domenic Jordan – doktor nauk medycznych, egzorcysta i detektyw.

Pięciokrotnie otrzymała Nagrodę Zajdla: w roku 2009 za opowiadanie „Światy Dantego”, w 2010 za pierwszy tom powieści sf „Przedksiężycowi”, w 2011 za opowiadanie „Duchy w maszynach” oraz w 2014 i w 2015 za opowiadania „Człowiek nieciągły” i „Sztuka porozumienia”. W 2013 roku otrzymała także Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego za powieść „Czarne”. Pisze również powieści dla młodzieży i kryminały, za które otrzymała nagrodę Kryminalna Piła (za powieść „Łaska”), Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej (za powieść „Wiara”) oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru (za „Wiosnę zaginionych”). Do Nagrody za rok 2021 zostało nominowane jej opowiadanie „Dwie osoby wchodzą do windy…” opublikowane w antologii „Tarnowskie Góry Fantastycznie 3”.

W 2025 roku nominowano jej opowiadanie „Zimne dzieci” oraz powieść „Czeluść”.

Olga Niziołek

Ukończyła filologię niderlandzką na Uniwersytecie Wrocławskim, w ramach wymiany studiowała także literaturę postkolonialną i język niderlandzki na Uniwersytecie Amsterdamskim. Laureatka konkursów translatorskich z języka angielskiego i niderlandzkiego.

Tłumaczy prozę (w tym fantastykę) i poezję. Pisze o literaturze Holandii i Belgii m.in. dla portalu pisarzemowia.nl. Przekłada także teksty użytkowe i popularyzuje literaturę polską w Holandii. Nigdy nie odmówi kolejnej kawy. Bohaterom jej tekstów zdarza się przez przypadek zamieszkać w pająku, łapać smutek ze zbyt czarnych spodni czy adoptować małe tajfuniątka. Publikowała m.in. w „Nowej Fantastyce” i antologiach „Tęczowe i fantastyczne” oraz „Ścieżki wyobraźni”. Do Nagrody Zajdla została nominowana w roku 2022 za opowiadanie „Sześć wskazówek, jak biegać w ciemnościach”.W 2025 roku nominowano do Nagrody jej powieść „Dzieci jednej pajęczycy”.

Paula Wanarska

Rocznik 1995. Obecnie pracuje w branży gier, gdzie zajmuje się produkcją, czyli upychaniem ludzkiej kreatywności w sztywne ramy budżetu i terminów. Lubi dobrze zjeść, długo spać oraz włóczyć się po górach i lasach. Od 2020 roku dumna członkini sekcji literackiej LOGRUS Śląskiego Klubu Fantastyki (pomimo tego drobnego faktu, że pochodzi z Gdańska, a mieszka w Warszawie). Debiutowała w „Nowej Fantastyce” w 2019 roku, do Nagrody Zajdla po raz pierwszy nominowana w 2022 roku za opowiadanie „Zawsze”.

W 2025 roku nominowana za opowiadanie „Supły”.

Istvan Vizvary

Z wykształcenia matematyk, z zawodu inżynier oprogramowania. Interesuje się filozofią i biologią. Ma na koncie opowiadania science-fiction, weird-fiction i bizarro publikowane w antologiach, portalach i czasopismach (m.in. „Nowa Fantastyka”, „Science Fiction, Fantasy i Horror”) oraz dwie powieści: „Vivo” (2017) i „Lagrange. Listy z Ziemi” (2023, nagrodzona m.in. nagrodami im. Zajdla i im. Żuławskiego).

Kapitan Fandom

Z wykształcenia game designer, absolwent badania i projektowania gier na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Prywatnie pasjonat popkultury, od kilkunastu lat działający w fandomie jako prelegent, larpmaster oraz organizator konwentów. Udzielał się w redakcjach różnych zinów i portali fantastycznych, zaś obecnie jest skupiony na rozwoju własnego fanpage’a.

Swoją pasję przekuł w pracę zawodową, zostając zastępcą koordynatora głównego Coperniconu.

Ilona Myszkowska

Autorka komiksu internetowego chatolandia.pl Chata Wuja Freda, który tworzy od 2009 roku. Od tamtego czasu popełniła różne dziwne rzeczy, takie jak gra komputerowa „Opowieści z Nyanii”, gra planszowa „iGranie z Gruzem”, light novel i scenariusz do mangi „Kawaii Scotland”, komiksy „Kapitan Szyszko”, „Bieda Apokalipsa”, „Ślimacze Opowieści”. Okazyjnie ilustratorka, np. książki „W głowie się nie mieści” czy gry paragrafowej „Dziady część V.”.

Zrobiła też dużo gadżetów ze swoimi rysunkami, m.in. kalendarze motywacyjne i jakimś cudem z tego żyje. W wolnych chwilach szydełkuje bardzo fikuśne grzyby i inne magiczne stwory.

Koń Movie

Wykładowca i szkoleniowiec związany z IRE oraz UKSW, pasjonat alternatywnych metod nauczania i krytyk tradycyjnego, skostniałego systemu edukacji. Na co dzień nauczyciel w kontrze do schematów – wierzy, że edukacja może być angażująca, nowoczesna i oparta na autentycznej relacji.

Po godzinach – radiowiec, recenzent filmowy i literacki, bloger znany jako Koń Movie. Publikuje m.in. na film.org.pl, w Magazynie Pulp, w NETFILMIE. Zanurzony w świecie popkultury, od superbohaterów po science fiction i fantasy, nieustannie szuka w niej tego, co najbardziej ludzkie, o czym opowiada w autorskiej audycji w MC Radiu 102.7 FM.

Pisarz z ambicjami, autor opowiadań SF, cyberpunkowych powieści i baśni dla syna. Fan gier bez prądu, literatury, dinozaurów i Batmana.

Emiliana Konopka

Historyczka sztuki, skandynawistka, od lat popularyzująca kulturę i sztukę krajów nordyckich. Twórczyni projektu „Utulę THULE mówi o sztuce”, w ramach którego prowadzi kanał YouTube, stronę internetową i profile w mediach społecznościowych, promując mniej znanych w Polsce artystów ze Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii i Islandii.

Współautorka książki „Nordyckie opowieści”, zawierająca niepublikowane wcześniej w Polsce tłumaczenia baśni i legend z Północy. Współprowadzi podcast „Elfy i trolle. Podcast o Północy”, opowiadający o sztuce i folklorze nordyckim. Związana zawodowo z Ambasadą Islandii w Polsce, gdzie zajmuje się promocją kultury i nauki.

Paulina Braiter

Tolkienistka, czasem felietonistka, fanka Gwiezdnych wojen, horrorów. O sobie mówi:

„Fantastykę uwielbiam od zawsze, od lat osiemdziesiątych uczestniczę aktywnie w życiu fandomu (gdzie trafiłam poprzez miłość do JRR Tolkiena). I tak to trwa. Dzięki temu poznałam męża, zaczęłam tłumaczyć książki, mam przyjaciół w fandomie (no, poza też – choć część poznanych poza teraz już aktywnie działa, dwie na przykład współorganizują ten Polcon) i ogólnie FIAWOL. Szalenie mi miło, że zostałam zaproszona, choć wciąż jeszcze wydaje mi się dziwne, że ludzie w ogóle mnie kojarzą. Tłumaczenia to ze swej natury zawód raczej mało widoczny”.

Anna Maria Vanitachi

Autorka komiksów, ilustracji i opowiadań, felietonistka i recenzentka.

Współpracowała z wydawnictwami Kotori, Yumegari, TCD i Fantazmaty, jej twórczość pojawiała się też w „Kawaii”, „Otaku”, „Kyaa”, „Popcornerze” i „Zeszytach Komiksowych”. Z kpt.punk stworzyła superbohaterskie „Vice-versum”, a z Warszawską Szkołą Języka Japońskiego i Studiem JG przygotowała mangę „Pola podbija podstawówkę”, która doczekała się również tłumaczenia na japoński.

Od września 2023 pisze „Odtrutkę na szczury”, multikulturowe fantasy na niesławnym Wattpadzie, a ostatnio zaczęła prowadzić YouTube’owy kanał @Arcydzielnie, gdzie recenzuje książki i komiksy oraz zachęca, by żyć pięknie i odważnie.

Biblioteka Raczyńskich

Najstarsza działająca biblioteka publiczna. Już (prawie) dwieście lat udostępnia książki „dla każdego bez różnicy osób”. Jako instytucja skupia się na promowaniu czytelnictwa, odczarowywaniu wizji bibliotek jako nudnych i biednych oraz organizowaniu darmowych i jakościowych wydarzeń kulturalnych. Jej działania możecie obserwować na Facebooku na stronach Biblioteka Raczyńskich oraz Klub Książki u Raczyńskich.

Jako reprezentantki na Bazyliszku pojawią się pełne pomysłów i werwy bibliotekarki: Weronika Klepacz, Dagmara Józefczyk i Natalia Raczkowska.

Anna Szumacher

Tłumaczka, redaktorka, pisarka, dziennikarka, z wykształcenia archeolog. Autorka głównie fantastyczna i zwolenniczka tezy, że jeśli pomysł jest głupi, ale działa, to nie jest głupi.

Dumna matka kilkudziesięciu opowiadań, dwóch serii fantastycznych: trylogii „Słowotwórczyni” i cyklu „Marii Dee” oraz powieści „Arcana”. Była trzykrotnie nominowana do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Krótką formą debiutowała w 2010 roku, długą w 2019. Związana z Łodzią.

Mikołaj Kołyszko

Religioznawca, mitoznawca i publicysta, specjalizujący się w badaniu zjawisk religijnych oraz mitologii literackiej, zwłaszcza mitów Cthulhu. Jest twórcą Podcastu Religioznawczego, w którym prezentuje zjawiska religijne w sposób naukowy, bezstronny i z szacunkiem dla wierzących oraz autorem książki „Groza jest święta, będącej rozprawą na temat mitologii H.P. Lovecrafta, gier paragrafowych, m.in. horror-komedii „Dziady, część V. Dziady, które nie spieprzają” i serii „Tajemne Oblicze Świata”, inspirowanej szamanizmem.

Współpracował z licznymi czasopismami i portalami, takimi jak „OkoLica Strachu”, „Magazyn Histeria”, Polter.pl czy http://xn--wiadomoci24-kfc.pl/, a także pełnił funkcję redaktora naczelnego w CzytajPL.pl, Masz Wybór i Wydawnictwie Wielokrotnego Wyboru. Jest osobistym researcherem Marka Krajewskiego oraz laureatem tytułu Dziennikarza Obywatelskiego 2013 Roku. W swojej twórczości łączy literaturę, religioznawstwo i interaktywne formy narracji, popularyzując wiedzę o wierzeniach i mitologiach świata.

Paweł Ziemkiewicz

Fantastykę czyta, od kiedy nauczył się czytać. Najbardziej lubi horrory, ale space opera też jest w cenie. Przez miłość do fantastyki trafił do Fantastyki – był kierownikiem działu filmowego, redaktorem naczelnym dodatku literackiego, pisał recenzje filmowe, trochę tłumaczył. Przez fantastykę poznał żonę, wciągnął do fandomu brata i jego kilku kolegów (obecnie uznanych pisarzy).

Mimo że czyta fantastykę od naprawdę wielu lat, nadal ją lubi i nie zamierza przestać.

Paulina Łopatniuk

Polska lekarka patomorfolożka, autorka książek i popularyzatorka nauki znana z bloga i profilu Patolodzy na klatce na Facebooku.

Nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazały się jej trzy książki: „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?” (2019), „Na własnej skórze. Mała książka o wielkim narządzie” (2020) oraz „Dama z grasiczką. Zwykłe i niezwykłe historie medyczne oczami patolożki” (2024). Fanka anegdot medycznych i przyrodniczych, ma też dwa koty i czaszkę dzika o pieszczotliwym imieniu Wiesław.

S.J. Lorenc

Z wykształcenia biolog, z zawodu osoba zarządzająca ośrodkami wykonującymi badania kliniczne, z zamiłowania fotograf, skupiony na muzyce rockowej, niejednokrotnie opłacany za swoje zdjęcia sprzętem muzycznym. Autor wystawy fotografii koncertowej oraz szeregu publikacji w prasie branżowej. Określa się jako wyznawca religii dystansu do siebie oraz świętego spokoju. Uwielbia Stephena Kinga, Deana Koontza oraz horrory z lat osiemdziesiątych.

Na co dzień pisze opowiadania grozy i horrory oraz użera się z trójką dzieci i dwoma kotami. Mieszka i pracuje na warszawskim Żoliborzu.

Bartosz Ejzak

Urodził się w 1992 r. w Kutnie. Studiował filologię polską i translatorykę na Uniwersytecie Łódzkim, jest doktorem literaturoznawstwa. Tłumaczy z języka niemieckiego i angielskiego, a od niedawna także z języka francuskiego. Autor prac badawczych poświęconych literaturze Młodej Polski oraz własnych książek, w tym „Szarlatana i hermafrodyty” wydanego w 2025 nakładem Wydawnictwa IX. Antykwaryczna dusza chronicznie zgłębiająca tajemnice tekstów dawnych.

Na Bazyliszka przyjedzie z prelekcją dotyczącą literaturą grozy, powieścią „Szarlatan i hermafrodyta”, a także tłumaczeniami: Charles Nodier, „Infernaliana”, Rudolf Stratz, „Zamek Vogeloed”, Gaston de Pawlowski, „Podróż do sfery czwartego wymiaru”.

Ronin of Rivia

Gosia Samela, twórczyni profilu Ronin of Rivia, to absolwentka studiów azjatyckich i japonistyki, a także świeżo upieczona tłumaczka. „Ronin” powstał z połączenia jej zainteresowań akademickich, miłości do „Wiedźmina” i ogromnej potrzeby do dzielenia się ciekawostkami na temat japońskiej wersji książek Sapkowskiego i „Wiedźmina 3”. Poza zagadnieniami związanymi z przekładem „Ronin” pokazuje również, jak „Wiedźmin” promowany jest w Japonii.

Podsluchane.pl

Od ponad 10 lat nagrywają podcasty o tematyce popkulturowej. To sieć programów tworzona przez ludzi z pasją, wiedzą i doświadczeniem. Pragną zarażać innych zajawką do filmów, erpegów i gier komputerowych.

Łączy ich nie tylko miłość do popkultury, ale także wieloletnia przyjaźń, dzięki czemu ich podcastów słucha się jak luźnej, ale ciekawej rozmowy przy wspólnym stole (w profesjonalnej jakości audio i wideo), a ich sesje RPG otwierają przed publicznością fascynujące, niesamowite światy.

Jan Kawecki

Od ponad 14 lat z pasją działa w branży filmowej i telewizyjnej. Jako producent, kierownik produkcji oraz kierownik planu współpracował z wieloma utalentowanymi twórcami, realizując wyjątkowe projekty filmowe. Brał udział w produkcji od A do Z takich filmów jak „Czarny Szlak Ebonitu” (reż. Wiktor Kiełczykowski), „Pół Wieku Poezji Później” (reż. Jakub Nurzyński) oraz pilotażowego odcinka serialu mocumentary „Żywoty Nieżywych” (reż. Amadeusz Andrzejewski).

Jako twórca filmowy dąży do udowodnienia, że w Polsce można realizować wysokiej jakości kino gatunkowe – od Sci-Fi, przez postapokalipsę i steampunk, aż po fantasy i horror.

Inspiruje innych do tworzenia oraz kształtowania światów wykreowanych w różnych dziedzinach sztuki. Wierzy, że możliwe jest przełamywanie stereotypów i barier ograniczających twórczość w Polsce.

Bartek Makowski

Dziennikarz i producent Polskiego Radia. Zakochany w „Gwiezdnych Wojnach”, od kiedy sięga pamięcią. Autor podcastu „Prawda czasu i prawda ekranu”, nominowanego do nagrody Podcast Roku 2024, w którym wraz z ekspertami sprawdza, co jest prawdą, a co fikcją w filmach i serialach historycznych (i nie tylko!).

Niepoprawny i beznadziejny przypadek psiarza.

Beniamin Tytus Muszyński

Bibliotekarz, pisarz, miłośnik kotów i horroru.

Autor ponad dwudziestu gier książkowych, które tworzy nieprzerwanie od 2008 roku. Najobszerniejsze dzieło to „Widmo nad Arkham”, lovecraftowski horror interaktywny rozpisany na ponad 1000 paragrafów (z setką różnych zakończeń!) wydany przez Black Monk Games. Współzałożyciel i redaktor naczelny portalu Masz Wybór i związanego z nim niekomercyjnego, fanowskiego Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru. Mają na koncie ponad 40 wydanych gier książkowych!

Adam Wieczorek

Redaktor i twórca RPG, obecnie pracujący jako dyrektor Black Monk Games.

Fan i miłośnik fantastyki w każdym wydaniu, z naciskiem na lovecraftowską grozę. Z powołania dziennikarz, z zawodu redaktor. Autor dziesiątek scenariuszy i poradników do gry fabularnej Zew Cthulhu. Pracował nad dodatkami do Tales from the Loop, Twilight: 2000, Vaesen: Mythic Carpathia, a także wspomaga proces twórczy gry fabularnej Heroes of Might & Magic 2D20. Redagował polskie edycje dzieł H.P. Lovecrafta, Augusta Derletha, Colina Wilsona, Artura Machena i Algernona Blackwooda.

Jerzy Rzymowski

Zawodowo siedzi w fantastycznej branży już od ponad ćwierćwiecza, a od prawie dwunastu lat jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Nowa Fantastyka”. Możecie go też kojarzyć między innymi z „Magii i Miecza”, radiowej gry fabularnej Dzikie Pola i z polskiej edycji „Zewu Cthulhu”.

Wojciech Gunia

Pisarz i fotograf, od czasu do czasu tłumacz, sporadycznie krytyk, grafik i redaktor. Innymi słowy człowiek-orkiestra!

Debiutował w 2014 roku zbiorem opowiadań „Powrót”, który był pierwszym powojennym polskim zbiorem tekstów jednego autora osadzonych całkowicie w konwencji weird fiction. Od 2018 roku jest redaktorem prowadzącym polskiego rocznika weird fiction „Sny umarłych”.

Jego książki „Nie ma wędrowca”, 2016, Nagroda im Stefana Grabińskiego), „Miasto i rzeka” (2018), „Dom wszystkich snów” (2020, Nagroda im. Jerzego Żuławskiego za zawartą w tomie powieść „Dom Motta”, Nagroda im. Macieja Parowskiego), fotograficzno-prozatorskie „Złe wszechświaty” (2021) i najnowsza, „Kiedy będziesz gotowy, idź” (2025) eksplorują rejony egzystencjalno-filozoficznej fantastyki grozy.

Agnieszka Kulbat

Autorka powieści fantasy, thrillerów oraz romansów. Zadebiutowała w 2021 roku pierwszą częścią serii fantasy „Mojra” pt. „Przeklęte dzieci Inayari”. Na swoim koncie ma również jej dwie kolejne części, słowiańską fantastykę pt. „Wezwanie Żmija”, thrillery „Bujda” i „Bojkot” oraz dylogię romansu pt. „Blef”. Jak widać, naprawdę lubi literę „B”.

Inżynier energetyki z sukcesami na arenie europejskiej w oyama karate, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej, flecistka.

Książki pisze w towarzystwie ukochanego psa o imieniu Iks.

Krzysztof Biliński

Założyciel i właściciel Wydawnictwa IX, publikującego w głównej mierze literaturę science fiction, weird fiction, grozy i fantasy.

Wyszukuje na przestrzeni wieków utwory ważne acz zapomniane, a jednocześnie stara się wyłowić najciekawsze opowieści współczesnych osób piszących. Pasjonat książek, które ryją banię, wirtuozerskiej muzyki metalowej oraz ciemności, która mu towarzyszy od zawsze. Zdobywca nagrody European Science Fiction Society w kategorii „Najlepszy wydawca 2024”. Gość i uczestnik niezliczonych konwentów i festiwali książkowych i fantastycznych.