
Przedstawiamy naszych gości i gościnie

GOŚĆ HONOROWY – TWÓRCA
Wołodymyr Arieniew
Pisarz, scenarzysta, redaktor i wykładowca, od lat aktywnie kształtujący ukraińską literaturę fantastyczną. Autor tłumaczonych na wiele języków kilkudziesięciu książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Jego powieści „Dom dusz” oraz „Proszek ze smoczych kości” trafiły do zestawienia lektur rekomendowanych dla szkół przez ukraińskie Ministerstwo Oświaty.
Wołodymyr Arieniew jest też ambasadorem fantastyki. Zajmuje się promocją literatury ukraińskiej za granicą i m.in. polskiej w Ukrainie. Jest pomysłodawcą projektu wizualnego „Ukraina czyta Lema” (2016) zrealizowanego przy wsparciu Instytutu Polskiego w Kijowie, a także redaktorem licznych antologii, w tym „Języka Babilonu” – pierwszej retrospektywnej antologii ukraińskiej fantastyki.
GOŚCINI HONOROWA – FANKA
Aleksandra Menio
Autorka bloga Erpegowy Codziennik i wieloletnia członkini Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki „Avangarda”! Prawdziwa erpegowa ekspertka – współorganizowała konwenty i wydarzenia (w tym Czas na Przygodę), sędziowała w konkursach, napisała kilka erpegowych scenariuszy, a także odpaliła sporo geek datingów.
Poza światem RPG, kiedy nie wkręca się w inne hobby, piecze serniki i z dumą broni pizzy z ananasem, a serce skradły foki oraz jej kotka Zira.


GOŚĆ HONOROWY – WYDAWCA
Wydawnictwo SQN
Wydawnictwo SQN powstało w 2010 roku za sprawą Przemysława Romańskiego i Łukasza Kuśnierza, do których wkrótce dołączył Michał Rędziak. „Połączyło nas zamiłowanie do książek i marzenie o dzieleniu się z innymi prawdziwie wybitnymi tytułami. Wszyscy działamy z pasją i zaangażowaniem, ponieważ uważamy literaturę za warunek ciągłego istnienia kultury – warunek sine qua non” – piszą o sobie.
SQN od samego początku rozwijało ofertę książkową w oparciu o trzy segmenty: sport, szeroko rozumianą kulturę popularną oraz fantastykę. Ta ostatnia od 2016 roku wychodzi się pod szyldem SQN Imaginatio. Nakładem wydawnictwa ukazują się między innymi powieści Anety Jadowskiej, Marcina Mortki, Jakuba Ćwieka, Samanthy Shannon, N.K. Jemisin czy T. Kingfisher.
T. Kingfisher
Ursula Vernon aka T. Kingfisher stoi za tak ogromną liczbą działań, że, jak sama mówi, może to nie być do końca dla niej zdrowe. Jej dorobek to piętnaście książek dla dzieci, przynajmniej tuzin dla dorosłych, komiks internetowy „Digger”, a także mnóstwo opowiadań i nie tylko. W Polsce ukazały się między innymi jej powieści „Pokrzywa i kość”, „Co porusza martwych”, „Cierń” i „Zagłada puka do drzwi”. Ma na koncie nagrody Hugo, Nebula, Locus i Mythopoetic.
Pochodzi z artystycznej rodziny i ostatecznie poszła w ślady rodziców, zdążyła jednak wcześniej skończyć antropologię. Dorastała w Oregonie i Arizonie, kończyła studia w Macalaster w Minnesocie, gdzie spędziła dekadę, zanim nauczyła się jeździć w przekraczającej metr pokrywie śnieżnej i mogła wyjechać ze stanu. Po kilku przeprowadzkach zamieszkała w Pittsboro w Karolinie Północnej, gdzie na pełen etat zajmuje się tworzeniem i pisaniem. Mieszka ze swoim mężem i jego kurczakami.


Hildur Knútsdóttir
Hildur Knútsdóttir urodziła się w Reykjavíku w 1984. Pisze powieści zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży, a także sztuki teatralne i opowiadania. Pociągająca, ale też przyprawiająca o dreszcze – z takiej prozy znana jest Hildur. Jej opowiadanie grozy “The Night Guest” zostało opublikowane przez Tor Nightfire w 2024, w angielskim przekładzie autorstwa Mary Robinette Kowal, a więcej tłumaczeń jej twórczości na ten język już nadciąga.
Była wielokrotnie nominowana i nagradzana, by wspomnieć chociażby o The Icelandic Women’s Literary Prize, The Icelandic Literature Prize, The Reykjavík Children’s Literature Prize za najlepszy utwór i The Icelandic Bookseller’s Prize.
Jo Walton
Wielokrotnie nagradzana brytyjska poetka i pisarka fantasy oraz science fiction, autorka wydanych w Polsce powieści „Wśród obcych” i „Podwójne życie Pat”. Zanim rozpoczęła karierę pisarską, przez wiele lat była aktywną działaczką fandomu i zajmowała się między innymi publikacjami dotyczącymi RPG.
Jo Walton jest laureatką Nagrody Hugo, Nebuli i World Fantasy Award, a także autorką piętnastu powieści, a szesnastą zaszczyci nas w 2026 roku. Jej powieść „Wśród obcych” została opublikowana w Polsce w 2013, a „Podwójne życie Pat” w 2015. Wykładała historię science fiction na uczelni, a także napisała dwa tomy esejów o science fiction, zbiór opowiadań i kilka tomików poezji. Walijka z pochodzenia, swoje życie dzieli pomiędzy kanadyjski Montreal a włoską Florencję. Planuje dożyć 99 lat i każdego roku napisać książkę.


Ada Palmer
„Terra Ignota” Ady Palmer to seria o pokłosiu wojny, która zmiotła z powierzchni ziemi państwa i religie, tworząc mieszankę kultur i narodów. Pierwszy tom, „Do błyskawicy podobne” został nominowany do Nagrody Hugo i nagrodzony Compton Crook Award przyznawaną debiutantom, autorka zaś otrzymała Astounding Award for Best New Writer. Jej kolejny projektem jest cykl fantasy oparty na mitologii nordyckiej „Hearthfire Saga” (2026).
Uczy historii na Uniwersytecie w Chicago, jej zainteresowania badawcze skupiają się na renesansie, oświeceniu, herezjach, ateizmie i cenzurze. Jej nadchodząca popularnonaukowa książka „Inventing the Renaissance: Myths of a Golden Age” (2026) rozprawia się z mitem złego średniowiecza i dobrego renesansu w humorystycznym stylu znanym z jej bloga Ex Urbe. Skomponowała między innymi „Sundown: Whispers of Ragnarok” i występuje z grupą muzyczną Sassafrass. Zajmuje się również badaniem mang i anime, zwłaszcza prac Osamu Tezuki, mang po II WŚ i mangi feministycznej, a także udziela konsultacji wydawcom.
Anna Brzezińska
Debiutowała opowiadaniem „A kochał ją, że strach” („Magia i Miecz” 10/1998), które otrzymało Nagrodę im. Janusza A. Zajdla (1999). W tym tekście po raz pierwszy wystąpiła wioskowa czarownica, Babunia Jagódka. Dalsze opowiadania o Jagódce ukazały się w zbiorach „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny” i „Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny”. Pisze fantasy wzorowane na realiach późnego średniowiecza albo włoskiego renesansu (zbiór opowiadań „Wody głębokie jak niebo”, „Woda na sicie”).
W latach 1999 i 2000 wydała dwie części Sagi o zbóju Twardokęsku: „Zbójecki gościniec” i „Żmijowa harfa” (Nagroda Zajdla 2001); w latach 2006 i 2009 kontynuowała cykl, wydając kolejno „Letni deszcz. Kielich” oraz „Letni deszcz. Sztylet” będący jego ostatnim tomem. W latach 2007-2008 wraz z mężem, Grzegorzem Wiśniewskim, opublikowała dwa tomy niezakończonego jeszcze cyklu Wielka Wojna rozgrywającego się podczas I. wojny światowej. Autorka powieści i esejów historycznych („Córki Wawelu”, „Zmierzch świata rycerzy”). Tegoroczna nominacja za powieść „Mgła” (Wydawnictwo Literackie) jest siedemnastą nominacją pisarki (w tym trzykrotnie została laureatką Nagrody).


Magdalena Adamus
Magdalena Adamus od 2014 roku publikuje w internecie jako Catus Geekus. W swoich social mediach zajmuje się mówieniem o tłumaczeniach, popkulturze, literaturze popularnej i obserwacją rynku wydawniczego. Współprowadzi podcast literacki Czytu Czytu. Niegdyś youtuberka, dziś instagramerka i tiktokerka.
Mateusz Wielgosz
Popularyzator nauki, autor książki „Niebo pełne planet” i bloga Węglowy Szowinista.
Pisze o najnowszych osiągnięciach i odkryciach naukowych związanych m.in. z astronomią, medycyną, klimatem. Od lat jest prelegentem na konwentach i innych imprezach popularyzujących naukę, takich jak np. konferencje TEDx. Uważa za niezwykle trafne słowa Carla Sagana „Żyjemy w społeczeństwie fundamentalnie uzależnionym od nauki i technologii, w którym mało kto ma jakiekolwiek pojęcie o nauce i technologii” i swoją działalnością stara się zmienić tę sytuację.
Jest oczywiście również fanem fantastyki, angażował się w życie fandomu, był sędzią PMM i laureatem nagrody Quentina.
